Samsung Galaxy Serisi Akıllı Telefonlara Nasıl Format Atılır?

Samsung Galaxy serisi, yani Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlara format atabilmek için toplamda 3 farklı yol vardır. İlk Galaxy serisi akıllı telefonların hemen hepsinde 3 yöntem birden uygulanabilirken, güncel modellerde sadece 2 yöntem kullanılabiliyor. Bununda nedeni Android 4 işletim sistemiyle birlikte Samsung sıfırlama kodunun geçirsiz kalması.

UYARI: Telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde lütfen mümkünse önce veri yedeği alın ve akıllı telefonun şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin!

Formatlama için kullanılabilen yollardan ilki fabrika ayar sıfırlaması. Bunun için menü üzerinde gerekli yörüngeyi izlemelisiniz. Android 4 işletim sistemiyle birlikte bu bölümde de bir değişiklik oldu ve Gizlilik seçeneği Ayarlar menüsünden kaldırıldı. Bunun yerini Yedekle ve sıfırla aldı. Ancak temel mantık aynıdır. Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyip, onay vermelisiniz. Eğer telefonunuzun Ayarlar bölümünde Yedekle ve sıfırla seçeneği yoksa aynı işlem için Gizlilik seçeneğine giriş yapmalısınız.

Diğer bir yol Samsung sıfırlama kodu ki yukarıda güncel cihazlar için bu kodu işe yaramadığını belirtmiştik. Kodla sıfırlama işlemi için arama(tuşlama) ekranında *2767*3855# tuşlaması yapılmalı. Kareye basıldıktan sonra telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Son yöntem ise donanımdan format yani tuşlarla format atma. Bu yöntemin mantığı basit bir tuş kombinasyonuyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir ki genellikle ekran kilit deseninin unutulması-bloke edilmesi gibi telefonun menüye erişime izin vermediği durumlar için kullanılır. Güncel modellerde yapılan tuş kombinasyonu sabitlenmiştir. Ancak bazı cihazlarda farklılıklar var. Eğer aşağıda anlatacağımız şekilde cihaz kurtarma moduna girmezse lütfen sitemizin arama bölümünde model numaranızı aratın.

samsung-galaxy-hard-reset-format-atma

Donanımdan formatın uygulanabilmesi için geçilmesi gereken aşamalar şu şekildedir;

– Telefonu kapatın ve ses açma, ana ekran ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Samsung yazısı belirdiğinde güç(kilit) tuşunu bırakın ve Android robotu görene kadar diğerlerine basmaya devam edin. Android robotu görünce tuşları bırakabilirsiniz.


– Cihaz kısa bir süre kurtarma modu ekranına geçecektir. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz.

– Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

– Ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.


– Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

– Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Telefon yeniden başlatılıyor ve kurulum aşamasına geçiyor.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir