Telefonumuzu ne zaman ne için sıfırlarız veya formatlarız? Genellikle telefonumuz da yaşanan virüs problemleri, kasmalar, hafıza yetersizliği, şifre unutulması, yazılım problemleri, başka bir cihaza geçişte veya cihazı tamamen rahatlatmak için vb. nedenlerden dolayı sıfırlarız veya formatlarız.

İşleme başlamadan önce lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Format işleminden sonra silinen bilgileri geri getirmenin bir yolu yoktur. Batarya şarj seviyesinin de %25’in üzerinde olmasını sağlayın. Format esnasında telefon kapanırsa yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

Menüye ulaşabiliyorsanız; Ayarlar – Genel Yönetim – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izlyerek formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Android 6.0.1 sürümünde izleyeceğini yol şöyle olacaktır: Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla.

Telefon kendini kapatıp açacaktır. Açıldığında uygulama omtimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakikaya kadar sürebilir.  Lütfen bu esnada telefonu kapatmaya çalışmayın.

İkinci yöntem ise telefon menüsüne ulaşamadığınız durumlar içindir. Tuş formatı da denilen bu yol ile ekranda kilit olan cihazı sıfırlayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki eğer OEM kilidi açık değilse bu yöntemle cihazınızı sıfırladıktan sonra sizden telefonda kullandığınız Gmail hesabınız ve şifreniz istenecektir.

Tuş formatını gerçekleştirmek için Recovery Moda girmeniz gerekecek. Bunun için:

Dikkat: Tuş Kombinasyonu ile format menüsüne gelemediyseniz telefon sürekli kendini başlattıysa tuş kombinasyonu yapmadan önce telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağlayıp hemen tuş kombinasyonunu yapmalısınız.

NOT: Telefonunuzun şifresini unuttuysanız ve telefon açıkken kapanmıyorsa ilk önce reset atıp anında format işlemini yapmanız gerekiyor. GÜÇ tuşuna ve SES KISMA tuşuna aynı anda basıp telefon kapanana kadar basmalısınız bu 3 saniye sürüyor ortalama hemen akabinde ekran kapandıktan sonra alttaki işlemi yapmanız gerekiyor yani SES AÇMA + Bixby ve GÜÇ tuşuna aynı anda basmalısınız Samsung yazısı gelince tuşlara basmaya devam ediyoruz Android veya foramt menüsü gelince tuşları bırakıyoruz..

1: Telefonu kapatın.

2:  Ses Açma + Bixby + Güç tuşlarına aynı anda basın.

3: Ekrana Samsung yazısı geldiğinde tuşlara basmaya devam ediyoruz ‘Android logosunu gördüğümüzde tuşları bırakıyoruz’. (Eğer bu yöntem işe yaramadıysa Samsung yazısı gelince tuşları bırakın.)

Samsung Galaxy S9 Plus modeli de diğer tüm akıllı cihazlar gibi fabrika ayarlarına sıfırlanabilir. Fabrika ayarları dediğimiz durum cihazı kutusundan çıkardığınızda karşılaştığınız sistem ayarlarıdır. Herhangi bir kişisel bilgi, veri veya güvenlik kontrolü yoktur.

4: Android robotu ve üzerinde ünlem işareti göreceksiniz 10-15 saniye kadar bekleyelim.

5: Bekledikten sonra standart format menüsüne gelmiş olacaksınız ve işlemlere devam edebilirsiniz.

6: Format menüsüne geldiğiniz de Ses açma veya Ses kısma tuşlarını kullanarak ile wipe data / factory reset seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın.

7: Yes seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın. Bu işlem telefonu formatlayacaktır.

8: Telefonu yeniden başlatmak için reboot system now seçeneğindeyken güç tuşuna basın. Telefon kendini yeniden aşlatacaktır.

Telefon yeniden başladığında Uygulama optimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakika kadar sürebilir. Telefon açıldığında kurulum ekranını geçip cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Eğer tuş yöntemiyle ve bilgisayara usb bağlantı yöntemleriyle hiçbir şekilde format menüsüne geçemezseniz yorumlarda bize belirtin gelen güncellemeler sonucunda bazen yöntemler değişe biliyor.

MAKALEMİZİ BEĞENDİYSENİZ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK BİZE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir