Akıllı telefonlarda kullanılan eğimli ekranlara yaklaşık 2 senedir alışkınız. Fakat bir çok denemenin başarısızlıkla sonuçlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimlerde daha çok Koreli üreticiler Samsung ve LG’nin modellerini görüyoruz. Ancak Samsung bu konuda tek doğru hamleyi, Galaxy S6 Edge ile yapmış görünüyor. Hem ekrana uygulanmış kavislerin ergonomisi hem de tasarıma olan katkısı Samsung’u çıtayı biraz daha yukarıya taşımaya itmiş olacak ki ilgili modelini güncelledi. Boyutları büyüyen ve artık bir phablet sınıfına gelen ürünün model adı Galaxy S6 Edge+.

Model adından, uzunluğundan dolayı pek hoşlanmamış olsak da Note serisine iyi bir alternatif olacağını düşünüyoruz. Kalemsiz, büyük tasarım belli bir kitleyi etkileyebilir. Bu bağlamda ürün iPhone 6 Plus’a daha net bir alternatif olabilir.

Samsung Galaxy S6 Edge+ dün New York’ta düzenlenen etkinlikle Note 5 ile birlikte tanıtıldı. Yeni ürün ülkemize muhtemelen ay sonunda giriş yapmış olacak. Biz de ürün elimize ulaşmadan kısa bir ön inceleme makalesiyle ürünle ilgili ilk izlenimlerimiz paylaşmak istedik.

İncelemelerimizde olduğu gibi yine tasarımla başlayalım. S6 Edge+ tasarımı önceki model S6 Edge’in neredeyse aynı. Sadece boyutlar büyüdü ve dolayısıyla ağırlığı arttı. Bunun dışında pek bir farklılık yok. İki ürün arasında boydan yaklaşık 1 cm fark var. Bu da 5.7 inçlik yeni ekrandan kaynaklanıyor. En, kalıklık gibi detaylarda ise pek bir farklılık yok. S6 Edge+ 1 mmlik bir farkla daha ince.

Galaxy S6 Edge incelemesinde kasa malzemesinin yüksek kalitesinden ve telefonun ergonomisinden bahsetmiştik. Aynı şeyler S6 Edge+ için de geçerli olacak ve ürün hem S-Pen kalemli Note serisine hem de büyük iPhone’a iyi bir alternatif olacak.

Yine Galaxy S6 Edge incelememizde teknik özellikler ilgili söylediğimiz bir çok şey S6 Edge+ için de geçerli. Zira donanımsal manada ekran dışında kayda değer sadece 2 değişiklik var; Ram ve batarya. S6 Edge’de 3 Gb olan Ram 4 Gb olarak güncellenmiş. Batarya ise 2600 mAh’den 3000 mAh’e çıkarılmış.

Büyüyen ekranda görüntü derinliği düşmüş, doğal olarak da piksel yoğunluğu azalmış. Bu kullanıcıyı çok fazla etkilemeyecektir. Çünkü yine de piyasanın en canlı ekranlarından birine sahip olacak. Büyüyen ekran, batarya ve Ram değerleriyle yeni ürün ortalama bir şarj performansı sergileyecektir. Ürünü kalınlaştırmak istemeyen Samsung, bataryayı ancak bu seviyeye çekebilmiş. Ancak şarj konusunda hiç bir gelişme de yok değil. Galaxy S6 Edge+ kablosuz olarak da hızlı şarj edilebilecek. Bu da şarj konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcının bir nebze olsun işini kolaylaştıracak.

Galaxy S6 Edge Plus’ın ilk modelden daha kararlı çalışacağını düşünüyoruz. Çünkü arayüzdeki gelişmeler artık belli bir temele oturmuş durumda. Galaxy S6 serisinde arayüzdeki gelişmeleri beğenmiştik. Bu konuda devam eden çalışmalar düşünüldüğünde Android 5.1.1 işletim sistemiyle daha iyi bir çalışma sergileyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çift tarafa uygulanmış kavislerin ergonomisi konusunda da bazı gelişmeler var. Artık bu bölümler daha kullanışlı. Daha önce sadece kişilerinizi atayabildiğiniz bölüme artık uygulama ataması da yapabileceksiniz. Bu da yine beklediğimiz bir gelişmeydi ve yeni ürünle birlikte geliyor. İlgili bölümlerin kullanımı güncellemelerle de geliştirilecektir.

Samsung, Galaxy S6 serisini tanıttığında 2 konunun üzerinde özellikle durmuştu; Knox ve Samsung Pay. Dünkü tanıtımda da gördük ki marka güvenlik ve sanal ödeme işinin peşini bırakmayacak. Knox da Samsung Pay’da geliştirilmeye devam ediyor. Bu alandaki yenilikleri de S6 Edge+ ile görebileceğiz.

Bu kısa ön incelememizi fiyatla bağlayıp bitirelim. Galaxy S6 Edge+’ın en pahalı Samsung akıllı telefonu oldu; 3099 lira. Fiyat Apple’ın en pahalı ürünü iPhone 6 Plus’ın üstüne çıkmadı. Güney Koreli üretici Galaxy S6 serisinin fiyatında düzenleme yapacak olsa da yeni ürünler için bir süre tavan fiyat denemesi yapacaktır. Büyük ekranı ihtiyacı olan tüketiciler ürüne göz atabilir. Ancak yakın zamanda S6 serisi ürünlerden ya da diğer markaların güncel akıllı telefonlarından birine sahip olmuş kullanıcılar için pek bir şey değişmeyeceğinden, kafalarını karıştırmalarına gerek yok! Akıllı telefonlarından alacakları performans değişmeyecek.

Samsung Galaxy S6 Edge+ Tüm Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir