Samsung Galaxy S4 Ön İnceleme

Son dönemin en merak edilen akıllı telefonu mercek altında; Samsung Galaxy S4.

Bir çok sızıntı haberi, başarılı bir reklam kampanyası ve sonunda S4 karşımızda.

15 Mart günü gece geç saatlerden bu yana teknoloji dünyasının en çok konuştuğu ürün olan Galaxy S4 yeni bir akıllı telefon deneyimi sunmayı vaad ediyor. Özellikle yazılımsal geliştirmelerle ön plana çıkan ürün, donanımsal olarak da son dönem akıllı telefonların hemen tümü gibi güçlü özelliklerle donatılmış durumda.

155 ülkeden 327 operatörle 26 Nisan’da satışa sunulacak Samsung Galaxy S4’ün ne gibi rakamlara ulaşacağı şimdiden büyük merak konusu.

Bir çok incelememizde yaptığımız gibi tasarımıyla başlıyoruz. Tasarım olarak S3’e çok benzeyen yeni model daha ince. Sadece 7,99 mm ve bu değer Xperia Z ile aynıyken iPhone 5’den(7,6 mm) çok az farkla kalın. Yine oval hatlarla çevrili ve bu kez telefonun kenar çerçevesi daha ön planda. Ekran boyutuyla da orantılı olarak kasaya daha iyi oturduğundan S3’e göre kenarlarında daha az boşluk mevcut. Telefon ekranın sağ ve sol taraflarında boşluklar yok denecek kadar az. Bu da son dönem akıllı telefonların tümünde gördüğümüz bir tasarım ayrıntısı. Ve telefonun ağırlığı sadece 130 gram.

Arka bölümdeki kamera tam ortada yer alırken LED flaş da kameranın altına konumlandırılmış. Ses çıkış hoparlörleri ise alt tarafa alınmış. Tanıtımda verilen bilgiye göre polikarbon bir malzemeden üretilmiş olan S4, S3’e göre daha dayanıklı ve daha sağlam. Ön bölümde yine ikinci kamera, sensörler ve ses alımı sağlayan iç kulaklık bölümü mevcut. 3,5 mm jack girişi üst bölümde yer alırken, şarj soketi alt tarafta yer alıyor.

Galaxy S4

 

Galaxy S4, bugüne kadarki en hızlı Android telefon olma özelliğiyle birlikte geldi. Güçlü işlemci ve yüksek RAM telefonun en önemli parçalarından. Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemiyle oldukça stabil çalışacağını düşünüyoruz.  Önceki nesil Android telefonların kusurlarının minimilize edilmiş olması gerek. Samsung ve Google ortaklığının son dönem çok iyi durumda olduğunu düşünürsek, yaza doğru çıkması beklenen Android 5 işletim sistemiyle güncellenmesi kuvvetle muhtemel.

S4 teknoloji takipçilerini şaşırtmayacak şekilde FULL HD bir ekranla geliyor. Bu da çok daha kaliteli ve çok daha keskin görüntüler demek. Önceki modellerde olduğu gibi ekran yine Süper Amoled. 5 inç gibi dev bir ekranı PowerVR SGX 544MP3 görüntü birimi destekliyor ki bu telefonun diğer tüm aksamlarla birlikte 441 ppi bir görüntü derinliğini yakalamasını sağlıyor. 441 ppi piksel derinliği, şu an için popüler markaların akıllı telefonlarında zirve anlamına geliyor.. Aynı kaliteyi yakalayabilmiş bir kaç model daha mevcut. Piyasada bu değerin üstünde sadece 469 ppi piksel derinliğiyle HTC One yer alıyor.


Yine beklendiği üzere kamerası 13 Megapiksel. 4128 x 3096 çözünürlüğe sahip kamera, HD kayıt yapabiliyor. Ayrıca bu yüksel çözünürlüklü kamerayla çok hızlı çekimler yapabilmek de mümkün. Kısa süre önce LG Optimus G Pro’da kullanılan eş zamanlı çekim teknolojisi Galaxy S4’de de mevcut. Aynı anda hem ön hem de arka kamerayla kayıt yapılabiliyor. Ön kamerası 2 Megapiksel ve o da 1080p kalitesinde kayıt yapabiliyor. Bu da görüntülü görüşmedeki kaliteyi arttıran detaylardan birisi.

Hafıza konusunda da üst seviye bir telefon olmanın hakkını veren S4, 16,32 ve 62 Gb dahili hafıza seçenekleriyle sunulacak. 64 GB’a kadar micro SD kart desteği de ekstrası. 2 GB Ram kullandığı konusuna zaten değinmiştik.

3G, Wi-fi, bluetooth gibi bağlantı özelliklerini üst seviye kullanan telefonda NFC- yakın alan iletişimi de mevcut.


Büyük ekran, güçlü işlemci ve güçlü bağlantı özellikleriyle üst düzey bir internet deneyimi yaşatması kaçınılmaz.  Sayfa görüntülemeleri, video yüklemeleri çok daha hızlı bir şekilde olacağından kullanıcıya büyük rahatlık sunacaktır.

Samsung-Galaxy-S4-buz beyazı ve kara sis

 

Galaxy S4 donanımlarına genel olarak değindikten sonra biraz da yazılım kısmına göz atalım. Zira en büyük gelişmeler bu konuda ve ilerleyen dönemlerde akıllı telefonlar arasındaki farkın da bu nedenle ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

Öncelikle güvenlikle başlayalım. Samsung bir ilke imza atarak yeni amiral gemisini güvenlik paketiyle sunuyor. Bu da telefonunda bir çok işlem yapan kullanıcıları biraz olsun rahatlatan bir detay. Özellikle de işiyle alakalı kullanımı yüksek seviyede olanları. Güvenlik işlemlerini gerçekleştiren özelliğin adı ‘Knox’. Kişisel bilgilerle iş bilgilerini birbirinden ayıran bu özellik sayesinde telefon aramaları, e-postalar ve uygulamalar birbirinden ayrılıyor.

S3’de pek beğenilmeyen ve  bu yüzden çok tutulmayan S Voice özelliği de geliştirilmiş durumda. S Voice Drive‘a evrilen uygulama sesli komut deneyimini yükseltmeyi vaad ediyor. Telefona temas etmeden komut verebilmeniz sağlayan uygulamanın bir çok opsiyonu mevcut olacak. Mesajlarınızı okuyup kopyalayabilecek uygulama aynı zamanda mesaj yazıp gönderebilmenize de imkan sağlayacak. S Voice Drive özelliğinin özellikle araç kullanırken büyük kolaylık sağlayacağı ifade ediliyor. Bluetooth aracılığıyla aracınıza eşleştirdiğiniz telefonunuzu komutlara verebilecek, o anda internete girmesini veya bir uygulamayı açmasını söyleyebileceksiniz. Ayrıca uygulama navigasyon hizmetinde bulunup hava durumu da bildirebilecek.

Galaxy S4 hakkında en meral edilenlerden biri de gözle takip özelliğiydi. Bir önceki seri olan Galaxy S3’de de aslında benzer bir teknoloji vardı fakat bu kadar ileri seviye değildi. S3’de ekrana baktığınız sürece ekran kararmıyordu. S4’de ise biraz gelişmiş durumda.Örneğin telefondaki gözle takip teknolojisine bağlı olarak çalışan ‘Smart Pause‘ özelliği sayesinde bir video izlerken gözünü ekrandan ayırdığınızda video duruyor. Yine aynı teknolojiye bağlı ‘Smart Scroll‘ özelliği sayesinde bir web sayfasında gezinirken ekranı eğdiğinizden görüş açınızı iyileştircek şekilde ekranın aşağı ya da yukarı çıkmasını sağlıyor.

samsung galaxy s4 beyaz

Samsung yeni amiral gemisi yine en iddialı Android telefon. Chat-ON gibi standart bir çok Samsung uygulamasını kullanacak olan telefonun arayüzü de yenilenmiş durumda. Tanıtımlardan anladığımız kadarıyla yeni arayüzle işletim sistemi iyi bir birliktelik içinde. Yeni arayüz sayesinde bir çok buton ve şerit tamamen şeffaflaştırılabiliyor.

2600 mAh gibi güçlü bir bataryayla satışa sunulacak ancak nasıl bir şarj ömrü sunacağı henüz belli değil. Ancak bataryası bir çok akıllı telefona kıyasla oldukça güçlü görünüyor.

Ürünün ülkemiz 2000 lira gibi fiyatlardan satılması ön görülüyor. Ancak Samsung’un geniş kitlelere ulaşma politasından kaynaklı daha düşük bir fiyatla gelmesi de ihtimal dahilinde. Yurt dışında ise tahmini rakamı, sim kilitsiz olarak 700-750 dolar olması yönünde.

Ön incelememizde Galaxy S4’ün bir çok özelliğine değindik. İlerleyen dönemde bu özelliklerin ne kadar stabil, ne kadar iyi, ne kadar güçlü çalışacağını hep beraber göreceğiz. Telefonla etkileşime geçtikten sonra detaylı bir incelemeyle tekrar karşınızda olacağız.

Samsung Galaxy S4 Teknik Özelliklerine göz atmak için tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir