Samsung I9300 Galaxy S3 ve onun güncellenmiş versiyonu Samsung I9301Q Galaxy S3 Neo… Özellikle bu modele ilişkin fiyat iyileştirilmesine gidilmesinden sonra ürün popülaritesi yeniden artmış durumda. Ancak gördüğümüz kadarıyla insanların kafasında, telefonlar hakkında bir takım sorular var. Bazı kişiler telefonları ya tamamen aynı zannediyor ya da tamamen farklı! Makalenin girişinde de belirttiğimiz gibi S3 Neo aslen S3’ün güncellenmiş yeni versiyonu. Peki bu iki model arasındaki farklar neler?

– S3 ve S3 Neo kasaları görünüş olarak aynı. Ancak ufak tefek farklar var. Örneğin S3’ün eni 70.6 mm iken S3 Neo 70.7 mm, yani küçük bir farkla daha geniş. Bunun yanında S3 Neo 1 gram daha hafif; 132 gram.

S3’de sim kart ve hafıza kartı yuvaları yanyanayken, S3 Neo’da alt alta! 

S3 Android 4.0.4 işletim sistemiyle gelmişti ve daha sonra gelen güncellemelerle Android 4.3 versiyonuna kadar yükseldi. S3 Neo ise Android 4.4.2 versiyonuna sahip bir işletim sistemiyle geliyor ki bu da telefon kurulumunda güncellemelerin bir çıoğundan kurtulmak demek. Çünkü 4.4.2 versiyonunda bir çok uygulama ya güncel ya da güncele yakın.

– Bir diğer fark ise görüntü biriminde, yani ekran kartı! S3, GPU olarak Mali-400MP4 kullanırken, S3 Neo Adreno 305 kullanıyor. Bu da ekran tipleri aynı olan iki telefondan, güncel versiyonun daha iyi görüntüler sunmasını sağlıyor.

– Yine diğer bir donanım işlemci de farklı! S3’de, dört çekirdekli Cortex A9 1,4 GHz Exynos 4412 Quad işlemci bulunurken, güncel model S3 Neo’da ise yine dört çekirdekli Cortex A7 Qualcomm MSM8228 Snapdragon işlemci var. Qualcomm’un işlemcisi daha güncel bir model. Bu yüzden cihazın çalışmasında daha fazla yardımda bulunuyor.

– Tüm bu güncel donanımların yanında S3 Neo, bünyesinde 512 Mb daha fazla RAM bulunduruyor; 1,5 GB. S3’de ise bu değer 1 GB!

samsung-i9300-galaxy-s3-ve-samsung-i9301-galaxy-s3-neo

– Değinilmesi gereken belki son fark ise telefonların renkleri! Galaxy S3, o dönem markanın en iddialı telefonu olarak geldiğinden bir çok farklı renk seçeneğiyle gelmişti. S3 Neo ise o kadar fazla renk seçeneği sunmuyor. Sadece lacivert ve beyaz. 

Şu an zaten bir çok telefon satıcısında Galaxy S3 Neo satışta. Galaxy S3 için raflardan ayrılıyor. Ancak eğer bu iki model arasında kalırsanız, tercihiniz kesinlikle güncel model Galaxy S3 Neo olmalı. Zira telefon kurulum aşamasından başlayan bir çok artıyla geliyor!

 

18 thoughts on “Samsung Galaxy S3 ve Galaxy S3 Neo Arasındaki Farklar”
  1. Kasa dediğin şey ekran olur ki o da cihazı çalıştırmaz. Orta kasa için de bazı farklar söz konusu.

 1. Selam kardeşim bende s3 neo var ekran kırık yanı dokunmatik çalışıyor ama görüntü yok…. Samsung s3 ekranı taksam çalışır mı

  1. Hayır, ekranları farklıdır. Ama sadece cam değişimi yaptırabilirsiniz. Ortalama 100 lira maliyeti olur.

 2. Merhabalar ; sitenizin güncel ve doğru kesin cevaplar verdiğini duydum meth ediliyosunuz :) ve inceledim herkese elinizden geldiği kadar yardımcı oluyorsunuz teşekkürler. Size sorum şu S3 I9300 ile S3 neo I9301Q kasa olarak aynı gibi olsalarda anakartları aynı diye duydum ancak asıl sorum bunların anakartları birbirlerinin kasasına olurmu yani s3 anakartı s3 neo kasasına olurmu ( batarya teması vb. kısımlar aynı yerde mi ) veyahut benzer s3 neo+ veya da s3 neo duoa çift sim desetkli anakart olurmu s3 neo kasasına ? yardımcı olursanız çok teşekkür ederim …..

  1. Merhaba. Cihazlar farklıdır. Ne ekran birbirine uyar ne de arka kasa. Çift sim kartlı anakart tek kartlı kasaya da oturmaz. İ9301q ve i9301i modelleri aynıdır.(hatırladığım kadarıyla)

 3. abi bende samsung s3 neo varda dış camı çatladı normal s3 alsam ekranı kasası uyarmı ?

  1. Direk S3 Neo ekranı alsan daha iyi. Ekranlar birbirine çoğu zaman uysa da risk var.

 4. selam bende şuan s3 i9301Q neo var imei kopyalanmış onarımı gerek z3 box sadeCE yazılım desteği veriyor spt de hiç yok repair için şuan hangi box destek veriyor bilginiz var mı acaba _?

  1. hatırladığım kadarıyla bu cihazda imei repair seçeneği yok sadece write efs ve write cert seçenekleri var, yani aynı modele sahip bir cihazdan yedeklenmiş efs veya cert dosyası yüklenmesi lazım ki ülkemizde klon cihaz kullanmak yasa dışı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir