Samsung I8190 Galaxy S3 Mini Android 4 işletim sistemiyle gelen bir telefon ve yazılım güncellemesi yaparak işletim sistemi versiyonunuzu yükseltebilir, telefonunuzu yeni özelliklere ve daha iyi bir performansa ulaştırabilirsiniz. Bunun için bir kaç basit yöntemden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Yazılım güncellemesiyle telefonunuz son resmi sürüm olan 4.1.2’ye yükselir. Galaxy S3 ve Note 2 gibi cihazların da aldığı bu güncelleme telefonunuz daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Güncellemeyi yapabilmek için 3 farklı seçeneğiniz mevcut. İlki telefonunuzun menüsünü kullanmakken diğer iki yöntem için bilgisayarınızı kullanmalısınız.

Başarılı bir yazılım güncellemesi verilerinizi silmez. Ancak güncelleme esnasında oluşabilecek kötü ihtimallere karşı silinmemesini istediğiniz, önemli bilgilerinizi yedekleyebilirsiniz. İşleme başlamadan önce telefonunuzu iyice şarj edin ve en az %50 olmasını sağlayın.

Sıfırlanmış ve dolayısıyla rahatlamış bir telefon her zaman daha iyi yazılım güncellemesine imkan tanır. Bu yüzden mümkünse yazılım güncellemesi yapmadan önce telefonunuzu sıfırlayın. Ancak bu sadece bizim tavsiyemiz ve telefonunuzu sıfırlamadan da yazılım güncellemesi yapabilirsiniz. Telefonunuzu nasıl sıfırlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

Samsung Galaxy S3 Mini I8190 Sıfırlama

BİRİNCİ YÖNTEM

Samsung i8190 Galaxy S3 Mini Yazılım Güncelleme Android 4.1.2Telefonunuzu güncellemek için ilk yöntem oldukça basit. Menü> Ayarlar> Hakkında> Yazılım Güncellemeleri> Güncellemeleri kontrol et yörüngesini izlediğinizde telefonunuz otomatik olarak güncellemeyi arar ve varsa size bildirimde bulunur.

İndir ve kur‘ seçeneğine dokunduğunuzda telefon güncelleme dosyalarını indirmeye başlar. İndirme işlemi bittiğinde güncellemeyi onaylamanız gerekir. Eğer sizin tarafınızdan bir onay verilmezse telefon 30 saniye sonra kendiliğinden güncelleme işlemine başlamak için kapanır, otomatik olarak yeniden başlar, güncelleme dosyalarını kurar ve yeni versiyonuyla açılır. İşlem bu kadar basit ve kolay.

Telefonunuz zaten internete bağlıysa, yukarıdaki bildirim ekranından güncellemeye dair uyarıyı alırsınız. Güncellemeyi yaparken dikkat etmeniz gereken husus ise kablosuz bir ağa bağlanmanız gerektiği. Zira güncelleme dosyalarını büyük veriler içerebileceğinden internet paketiniz çabuk tükenebilir.

S3 Mini telefonunuzu sıfır aldıktan sonra hiç güncellememişseniz, iki farklı güncelleme işlemi yapmanız gerekebilir. Yukarıda anlattığımız yörüngeyi izledikten sonra Hakkında bölümünde Android sürümü 4.1.2 değilse telefonunuzu kapatıp açın ve işlemi tekrarlayın. İkinci işlem sonrası  telefonunuz son resmi sürüme ulaşacaktır. Bazı versiyonlar son sürüme tek seferde ulaşırken, bazı versiyonlar önce yaklaşık 90 sonra yaklaşık 350 mb’lık iki ayrı güncellemeyle son sürüme ulaşır.

İKİNCİ YÖNTEM

Güncelleme için ikinci seçeneğiniz ise Samsung masaüstü programı olan Kies‘i kullanmak. Bilgisarayınızda Kies kurulu değilse buraya tıklayarak indirip, kurabilirsiniz.

Telefonunuzu data kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve gerekli usb sürücülerinin yüklenmesini bekleyin. Usb sürücüleri yüklendikten sonra Kies programını açın ve programın telefonunuzu görmesini bekleyin. Bu son bekleme süresi 15 dakikaya kadar uzayabilir. Bu aşamada lütfen program yönlendirmelerini takip edin.

Kies telefonunuzu tam manasıyla gördüğünde otomatik olarak güncellemeleri arar ve size bildirimde bulunur. ‘Güncelleştir’ butonuna tıkladığınızda işlem başlar. Eğer telefonunuz güncel değil ve buna rağmen güncelleme uyarısı almadıysanız ekrandaki ‘güncellemeleri ara’ seçeneğiyle işlemi manuel olarak başlatabilirsiniz.

s3 mini android 4.1.2 kies

ÜÇÜNCÜ YÖNTEM

Güncelleme için son yöntem ise özellikle yurt dışı cihazlar için en geçerli olanıdır ki o da Odin programını kullanmak.

Peki Odin hangi durumlarda kullanılabilir ?

– Telefonunuz yurtdışından geldiyse ve sunuculara bağlanmasına rağmen güncelleme bulmuyorsa,

– Yurt içi cihazı olmasına rağmen yukarıdaki yöntemlerde sorun yaşadıysanız.

Bu iki sebep dolayısıyla güncellemede sıkıntı yaşıyorsanız Odin programı en geçerli seçenektir.

Odin ile S3 Mini yazılım güncellemesinin nasıl yapılacağını daha önce S3 Mini format atma başlığı altında paylaşmıştık. Aşağıdaki paylaşacağımız bağlantıyla ulaştığınız makaledeki işlemi aynen gerçekleştirdiğiniz taktirde telefonunuzun Android sürümü 4.1.2 olacaktır.

Samsung Galaxy S3 Mini i890 Odin ile Yazılım Güncelleme

 

139 thoughts on “Samsung Galaxy S3 Mini I8190 Yazılım Güncellemesi(Android 4.1.2)”
 1. movi write card status 0 1 start blk 428142 hatası nasıl duzeltilebilir sizce venedemek biliyormusunuz

 2. Lan acil yardim atin walla s3mini 18190
  Suan surumu 4.1.2 guncelleme geldi internetten herdenileni yaptm olmuyo yo guncemeye tikladm islem basarisiz diyo yardm

 3. merhabalar s3 mini güncellemesi yapılmıyo yapıyo ama güncellenemedi yazıyo ne yapmalıyım.

 4. merhabalar s3 mini menü arkası siyah rehber mesaj vb. arka kısımları bu rengi nasıl değiştirebilirim kolay gelsin

  1. Emre merhaba. Eğer renklerin negatife dönmesini kastediyorsan Ayarlar> Ekran yörüngesini izleyip, Renkleri ters çevir seçeneğini değiştirmelisin.

 5. Benim s3 mini guncellemeyi kaldirmadi ve tel bir daha acilmiyor 2 yontemdeki kies programi teli gourmu ? Gormedigi takdirde baska yolu varmi ?

  1. Cem merhaba. İlk olarak telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi denemelisin. Bahsettiğin sorunun manuel bir çözümü yok. Fabrika ayarları çözüm olmazsa da yazılım yüklemesi denemelisin.

 6. Benim telefon s3 telefon modifiyeli güncellemeler mevcut değil diyor sürümü 4.1,2 nasıl güncellemeleri.

 7. Çok saolun allah razı olsun işime yaradı ama başka gt i8190 uyumlu yazılımlar olsaydı iyi olurdu bundan çok sıkıldım valka

 8. kardeş simdi benim cihazın ekran gelmiyor tuhaf olan yanı icerisinde dosya hiç yok inş bu yontem cozer

 9. Abi bende cihazınız modifiye edildi
  Yazılım güncellemeleri mevcut degil diyor ne yapmaliyim ????

   1. S3 Mini için nasıl bir güncelleme yapmayı düşünüyorsun? I8190 için son sürüm 4.1.2. Bizce modifiye yazılım kullanmak yerine orjinal yazılıma dönüp, o şekilde güncelleme aratmalısın.

 10. Abi ben telfonu güncelleyemiyorum ya “yazılım güncellemesini kur” a giriyorum “tamam” a basıyorum fakat “İşlem Başarısız” diyo anlamadım gitti bi türlü abibi el at gözünü seveyim he bu arada Android Sürümü: 4.2.1

   1. O zaten muhtemelen son sürüm olduğu için hata veriyor. I8190’ların çoğu için son sürüm odur. I8200 modelleri için 4.2.2.

  1. Evet, son resmi sürüm odur. Ancak o da i8200 versiyonu için. i8190 versiyonunun bir çoğu için son resmi sürüm 4.1.2.

 11. Benim telefonuma güncelleme geldi ama daha önceden güncellediğimde telefonum aramalara kapatıldı kimseyi arıyamadım bunun nedeni ne ?

  1. Güncellemelerde zaman zaman aksilikler oluşabiliyor ve bu aksilikler telefona farklı etkiler yapabiliyor. ‘Güncelleme tamamlandı’ mesajını aldıktan sonra aksilik yaşandığında, veri yedeği alıp fabrika ayarlarına dönmek genelde bu sorunları giderir.

 12. Abi bnim telde s3 mini ama guncelleme yaptığımda ise telefonunuz modifiye edildi güncelleme mevcut değil diyor ama telefonda bi değişiklik göremiyorum nedebi nedir

  1. Telefonuna modifiye yazılım yüklenmiş olabilir. Güncelleme yapmak için orjinal yazılımı yüklemelisin ki S3 Mini için yayınlanmış son güncel sürüm 4.1.2’dir. S3 Minilerin çoğu da şu an bu versiyonda zaten. Telefonun sürümünü yazarsan daha net bir şekilde yardımcı olabiliriz.

    1. Peki ne güncellemesi yapmak istiyorsun? Versiyon güncellemesi yapamayacaksın, zaten son sürümü kullanıyorsun. Sadece varsa hata düzeltmeleri için güncelleme yapabilirsin. Ancak S3 Miniler için bir süredir bu şekilde de güncelleme yayınlanmıyor.

     1. O değil abi bnim arkadaş da da var aynı tel aynı sürüm 4.1.2 ama onda modifiye edildi demiyor onun nedeni nedir ?

      1. İlk yorumda belirttik; telefonuna modifiye yazılım yüklenmiş olabilir, Rootlanmış olabilir vb. Bu durum sana önemli bir sorun yaşatmaz.

 13. Ben telefonu geçen sene aldım aldığım dan bu zamana kadar güncellemeyi yapmaya çalıyorum fakat güncelleme olmuyor işleme başarısız diyor neden acaba

 14. Benim telefona format atacaktım ama şimdi telefonu açıyorum samsung logusu açılıyor ama öyle kalıyor açılmıyor neden acaba ne yapmam gerekiyor lütfen yardımm

 15. Telefonum galaxy s3 mini cyanogenMod sürümü yüklemiştim kendi sürümünü yüklemek istiyorum neyapabilirim

  1. daha önce modifiye yazılım üstüne orjinal yazılım yükleme şamnsımız olmadı. kesin bir şey diyememem ama genelde s3 mini lerde yazılım yükleme problemi olmuyor.

 16. bilader yeni s3 minilerde sürüm yüksek şuan s4 mininin sürümü gibi daha iyi benimkide 4.1.2 ama yeni sürüm çıkmış vodefonedaki bayan öyle dedi ama güncelleyemiyorum bu telefonu ben 11 ağustos 2013 te aldım

 17. kardeş benim android 4.1.2 ama daha güncellemek istiyom nası yapacam pc de kiesde yüklüklü telefonun ara kablosuyla bağladım sonra ne yapacağımı bilmiyorum sölerimisiniz

 18. Yaaa ben odinle denedim s3 mininin dosyası indiriliyor sonra ise olmuyo başka bir şey yokmu yaaa hiç başka bir şey yok mu

  1. ne olmadı? telefon kapanıp geri açılmışsa yazılım güncellenmiştir. şuan yazılım sürümünüz kaç?

   1. aga s3 minini sürümü zaten 4.1.2 ama yeni bu yıl çıkan s3 minilerin sürümü 4.2.2 eskileri güncellersek 4.2.2 ye yükselirmi ?

    1. ikisi farklı telefonlardır. 4.1.2 olan i8190 4.2.2 olan i8200 modelleridir. i8190 için son resmi sürüm 4.1.2 dir.

 19. bildirim menümün gelmediğini söylemiştim daha önce,tuş kombinasyonu ile de format attım hala olmuyor,başka yapabileceğim bir şey var mı ?

 20. Son güncelleştirmeden sonra bildirim menüm gelmiyor,fabrika ayarlarına geri döndüm bir sonuç alamadım,garantiye göndermek dışında yapabileceğim bir şey var mı?

 21. bıraz konu dısında olacak ama k.bakmayın. bende s3mını var. fakat sarj konusunda sıkıntım var sıze sormak ıstedım. sarja takıorum ve sarj alıor gozukuyor fakat sarj almıyor. bazen de sarj alırken sarj alacagı yere darjı gıdıor. aldıgım yere sordum yazılım sorunu olabılır dedı. bunun guncellestırme ıle alakası olabılırmı? telı alalı 6 ay kadar oldu ve guncellestırme hıc yapmadım..

  1. Merhaba. Oncelikle 2 amperlik bir sarj aleti ile sarj etmeyi denemelisiniz. Beyaz s4 veya note 2 sarji olabilir. Sorun devam ederse batarya degismelisiniz. Bataryadan da değilse sokettedir. En son bakilacak sey yazılımdır.

   1. yazılım derken fabrıka ayarlarını yuklesem bır degısıklık olur mu? her turlu sarj aletını taktım sarj alıyor ama nedense bu hale geldı telefon..

    1. format atıp ta deneyebilirsiniz ama dediğim gibi öncelik 2 amperlik bir şarj ve batarya denemesinde.

 22. merhaba. GT_I8190 yani GALAXY S3MINI kullanıyorum. benim merak ettiğim bir konu var. Androi Sürümü “4.1.2 , ana bant sürümü ” I8190XXAMB4 ” ve telefon Rootlu. EFS yedeğini de aldım. sadece ben bu cihaza yeni bir üst yazılımı yani ” I8190XXAMG4 ” yüklersem. herhangi bir problem yasar mıyım? ve başka bir sorum ya da fikrim var. bu yazılımda .TAR dosyasındaki dosyacıkları ” Zipeg ” programı ile açıp bu IMEI sıkınsıtı yaşamamak için HEX editör programı ile düzenlesek yani ” modem dosyacıgını mesela imei kısımlarını düzenlesek . ve telefona yüklesek . imeide sıkıntı yaşar mıyız ? genelde bunu yurtdısından alınan telefonlar icin düşünüyorum da. olur mu olmaz mı??? iyi çalışmalar… CEplik halkı

  1. merhaba.
   I8190XXAMG4 yazılımı I8190XXAMB4 yazılımın üstü değildir. ikisi de android 4.1.2 jelly beandir.

   bahsettiğiniz düzenleme konusunda bilgim yok. imei sorunları(efs) çeşitli uygulamalarla veya boxlarla çözülebiliyor.

   ancak imei değiştirmekten bahsediyorsanız net birşey söyleyemem bunun için genel olarak boxlar kullanılır. editör yardımıyla imei değiştireni duymadım.

  1. Telefonunuzu uzun süredir temizliğe tabi tutmadıysanız, telefonu sıfırlamak sorunlarınıza çözüm olacaktır. Önce verilerinizin yedeğini alın, daha sonra telefonu yukarıdaki makalede sıfırlama başlığında anlattığımız gibi formatlayın. Daha sonra yazılım güncellemesi aratarak, varsa yapın. En son verilerinizi geri yükleme yaparak, telefonu tekrar deneyin.

   Format işlemi için aşağıdaki bağlantı da işinize yarayabilir.

   http://www.ceplik.com/samsung-i8190-galaxy-s3-mini-format-atma/

 23. Benim tlfda s3mini sesim gorusme esnasinda bana geri donuyo tlf donuyo ve simdide cokme raporu verdi yukseltin diyo neyapmam lazim

 24. Arkadaşlar Benimde Bir Sorunum Var Galaxy S3 Mini Kullanıyorum I8190 Yani.. Telefonu Sıfır Aldığımdan Beri GÜncellemedim Fakat Arada Uygulamalar Güncelleniyordu.. Bildirimlerde Kalmasını İstemedim Biraz Araştırdım İyi Özellikler Geliyordu Fakat GÜncellemeyi Bilmiyordum Araştırdım Kies İle Güncellenebiliyormuş Fakat Ben Wifi Bağlayıp Telofandan Güncelledim Direk Telofon Kaydediliyor.. Dedikten 10 Sn Sonra Telefon Kaydedildi Dedi Ve Birsürü Uygulama Hem Benim YÜklediğim Hemde Samsunga Ait Olanlar GÜncellenmeye BAşladı Bu Güncelleme Zaten Arada Bir Güncelleniyordu Yada Google Playden Güncelliyebiliyordum Araştırdığım Sitelerde Cihazınız Kaydedildi DEdikten Sonra Uygulamaların Yükleneceği Ve Telefonun Kapanıp Açılacağı Ve Yeni Sürümünde Açılacağını Okumuştum Fakat Benim Uygulamalar Güncellendi Başka Hiçbir şey Olmadı Kapanıp Açılmadı Android Sürümü 4.1.1 ‘di Şuan Halen 4.1.1 Sürümünde ve Bildirim Gitti Ayarlar>Cihaz Hakkında> Yazılım Güncellemesi> Varmı Diye Arattırdım Son Sürüm Dedi.. Kiesi Deneyeceğim Ama Sanmıyorum Öneriniz Varmı ??

  1. Sizinki iyilestirme guncellemesi olmus hocam. Normalde son sürüm 4.1.2 dir. Gecen gun sıfır telefon sattim 4.1.1 yukluydu. Wifiden guncekleyip 4.1.2 yaptim öyle verdim musteriye. Telefonunuz distributor cihazi olmayabilir. Illa 4.1.2 istiyorsaniz odin yuklemesi yapabilirsiniz.

   1. bende bugn siprş verdm kısmetse yarn elmde olr. sormk istedğm brşey var bu güncellemeyi ypmk şartmı artısı ve eksisi nedr

  2. Sizinki iyilestirme guncellemesi olmus hocam. Normalde son sürüm 4.1.2 dir. Gecen gun sıfır telefon sattim 4.1.1 yukluydu. Wifiden guncekleyip 4Sizinki iyilestirme guncellemesi olmus hocam. Normalde son sürüm 4.1.2 dir. Gecen gun sıfır telefon sattim 4.1.1 yukluydu. Wifiden guncekleyip 4.1.2 yaptim öyle verdim musteriye. Telefonunuz distributor cihazi olmayabilir. Illa 4.1.2 istiyorsaniz odin yuklemesi yapabilirsiniz..1.2 yaptim öyle verdim musteriye. Telefonunuz distributor cihazi olmayabilir. Illa 4.1.2 istiyorsaniz odin yuklemesi yapabilirsiniz.

 25. telefonuma yazılım guncellemesı yuklemek ıstemıyorum,fakat ekranımda sureklı o ıbare duruyor nereden kapatabılırım.yardımcı olurmusunuz…

  1. Yazikim guncellemesi yapmaniz gerekiyor. Kapatamazsiniz onu. Arasira kaybolsa sa yine gelir o isaret.

 26. yazılım güncellemesi yapılırken yanlışlıkla yazılım güncellemesini iptal ettim :( şimdi telefonum açılmıyo napa bilirim acaba :((

 27. Ben telefonuma güncelleştirme yaptım ancak eskisinden daha yavaş takılmadan ve donmalar oluyor aynı telefon arkadaşımda var o güncelleme yapmadı onun telefonu donmuyor

 28. selam S3 miniye yazılım güncelleme bilgisi geliyor fakat güncelleme sırasında yazılım güncellenemedi uyarısı veriyor. Ne yapmam gerek?

  1. güncellemeyi başka bir wi-fi ağından yapmayı deneyin, aynı hatayı verirse lütfen kies programını kullanın.

 29. hocam 4.2.2 kies üzerinden kurulabilir mi görüyormu yazılımı jelly bean kurmak istemyorm hafıza kartına atıp veya jelly bean kursam bi sıkntısı olsa telin garantiye vercek olsam 8190XXAMD3 yazlımı war suan orj yazılımı bunu odinle flaslasam garantide sıkntı olur mu?

  1. Modifiye yazilim yuklenmedikce garanti dışı kalmaz diye biliyorum. Kies eger guncelleme varsa yapar. Denemeniz gerekir.

   1. kiesten güncel yazılım 4.1.2 diyor bnde modifyeli yazılım yükliycektim 4.2.2 garanti dısı kalır diyorsn ama orj. yazılımı odinle flaslasam sora tele garantide sıkntı cıkarmı bunu bilen yokmu acaba ?

    1. kies güncelleme vermiyorsa yükleyeceğin bir üst sürüm telefonunu garanti dışı bırakır. orjinal yazılımdır ama senin telefonun için değildir, yazılımlar ülkelere göre/bölgelere göre yayınlanıyor, ispanya için 4.2.2 çıkmış olabailir mesela, orjnal sürümdür ama türkiye için değildir.

  1. uygulama güncellemelerinden bahsediyorsunuz sanırım, bunun için markete girip uygulama ekranına gidin orada seçeneklerden otomatik güncellemeyi kapatın.

 30. Öncelikle selam.2 ay önce samsung galaxy s3 mini telefonu aldım.Telefonu 2 gündür kullandım fakat telefonun güncelleştirmelerini yaptığımda telefonum kapandı ve açılmadı.Aldığım telefoncuya götürdüm yazılımı çökmüş dedi ve telefon kvk ya gitti 2 ay oldu hala gelmedi.Telefon güncellendikten sonra yazılımı çökme gibi bi şey olabilir mi ?

  1. merhaba, evet güncelleme esnasında çok düşük de olsa telefonun çökme ihtimali var. ancak bu bu kadar uzun süre bekletilecek bir durum değil, yeniden yazılım yüklmesi çok çok 1 saat sürer. eğer cihazda başka herhangi bir sikintı yoksa tabi. 2 ay çok uzun bir süre, telefonunuzun değişimini isteyebilirsiniz.

  1. orjinal telefonlarda güncelleme yapınca imei ile ilgili bir değişiklik olmaz. kaçak olması önemli değil. yapabilirsin.

  2. Benim tel de kacak senin telefonun orjinalden farki var mi varsa ne gibi farklar var mesela en basitinden ben yazi sitilini degistiremiyorum seninde boyle sikintilari var mi bende guncelleme yapmayi dusundum tel in imeilinin alinmasi gibi seyler oldugunu duydum bu yuzden yapamadim siz yaptiysaniz lütfen bana bilgu verin

   1. telefonunuz kaçak mı yoksa replika(taklit) mi? kaçak olup orjinal olabilir telefon ama yazı stilini değiştiremiyorsanız büyük ihtimalle taklit telefondur. güncelleştirme veya sıfırlama yapmayınız.

     1. görüntüsünden, kullanımıdan belli olur ancak bir telefoncya sorarsanız size net bilgi verecektir.

 31. selam arkadaşlar ben gecen bir telefon aldım galaxi 3 mini amaa telefonda bir acayip şeyler oluyor yani kendiliğinde birşeyler yukluyor ama arkadaşın biri aldığım telefona çağma diyor çağma telefonu teni surum atmak istiyorum ama nasıl yukleyeceğimi bilmiyorum bana yardım edermısınız lutfen teşekurler

  1. selam, öncelikle telefonunuzu telefonlardan anlayan birine göstererek orjinal mı yoksa taklit telefon mu olduğunu öğrenin. telefon orjinalsa yukarıda anlatılan işlemlerle güncelleem işlemi yapabilirsiniz. Taklit yani çakma bir telefon ise maalesef size yardımcı olamayacağız. Taklit telefonlarla ilgili bilgimiz yok.

  1. Guncellestirme ile imein bir alakası yoktur. Telefonunuz taklit telfonsa formattan sonra imesi silinebilir.

 32. Samsung Kies Programıyla güncelle kesinlikle. Güncellemeden önce yine aynı programla telefonun tam yedeğini al. Bu arada s3 miniler için 4.2.2 Jelly Bean güncellemesi geldi. Samsung kiesle direk onu at telefona.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir