Samsung Galaxy S Duos S7562 İnceleme

Çift hatlı telefon mobil dünyada iyiden iyi azalmışken Samsung karşımıza çift hatlı üstelik de Android işletim sistemli telefonlarla çıkmaya devam ediyor. Bu makalemizde çift hatlı telefon furyasına yeniden hareket getiren bir modelle karşınızdayız; Samsung Galaxy S Duos S7562.

İsterseniz tasarımıyla başlayalım… Tasarım genel olarak son dönem Samsung akıllı telefonlarını yansıtacak biçimde oval hatlarla çevreli. Telefonun iki farklı renginde de ön ve arka panel renkleri aynıyken orta kasanın rengi farklı. Bu telefonun çekiciliğini arttıran bir detay. Özellikle de mavi rengi çok hoş. Samsung son dönem telefonlarının bir çoğunda yaptığı gibi Galaxy S Duos’un da koyu renginde arka kapağı tırtıklı kullanmışken beyaz renginde düz bir kapak tercih etmiş. Tırtıklı kapak özellikle şık ve daha korunaklı.

samsung-galaxy-s-duos-black

Çift hatlı bir telefon olmasına karşın hatlar arası geçiş için herhangi bir tuş kullanılmamış. Telefonda sadece sağ taraftases açma-kapama tuşlarıyla sol tarafta  güç(kilit) tuşu mevcut. Kamera için de herhangi bir tuş yok. Şarj girişi alt taraftayken kulaklık girişi üstte. Genel olarak başarılı bulduk. Sırıtan bir noktası, göze batan çirkin bir detay yok. Telefon iyi bir telefon olduğunu tasarımıyla ortaya koyuyor.

Galaxy S Duos girişde de belirttiğimiz üzere çift sim kullanabilen bir telefon ve bu görevi başarıyla yerine getiriyor. Çift sim kullanımında ve çalışmasında herhangi bir sorun ortaya çıkarmıyor. Hat değişliği için herhangi bir tuş bulunmamasına rağmen menü üzerinden kullanımı oldukça kolay. Telefon ayarlarından diğer çift simli telefonlarda olduğu gibi tek bir sime açık ya da ikisine birden açık yapabiliyorsunuz.

S7562 gayet ideal bir ekran boyutuyla geliyor; 4 inç. Ekran TFT, 16 milyon renk sunuyor ve çözünürlüğü başarılı. Üst seviyede bir renk derinliği sunmasa da Samsung arayüzüyle oldukça uyumlu ve bu nedenle başarılı.

Direk Android 4 işletim sistemiyle gelen telefon 4.1 versiyonuna da yükselebiliyor. İşletim sistemi de arayüzle oldukça uyumlu.

Telefon 4 gb dahili hafızaya ve 768 Mb Ram değerine sahip. Hafıza kartı desteği mevcut ve 32 gb’a kadar hafıza kartı kullanabiliyorsunuz.

Biraz da telefonun kusurlarına değinelim. Öncelikle göze batan en büyük eksiklik işlemcide; tek çekirdek 1 Ghz. Bir çok noktada bu işlemcinin telefona yetmediğini bariz şekilde anlayabiliyorsunuz. Zaten çok iyi bir görüntü işleme birimi bulunmadığından iyi bir oyun deneyimi sunamıyor. Hatta oyun deneyimi için çok kötü bile diyebiliriz. Aynı işlemcinin Android 4 işletim sistemini de taşıdığını göz önüne alırsak oldukça yetersiz. Telefonun bizim gördüğümüz en büyük kusuru bu; işlemci yetersiz.

İşlemciden dolayıdır ki telefonun kullanımı çok akıcı değil. Bir dizi işlemi çok seri bir biçimde yapmanız mümkün değil. Ancak buna rağmen internet deneyimi başarılı. Bunda ise Android 4 işletim sistemi kullanıyor olmasının büyük katkısı var. Wi-fi bağlantısı hot-spot ile birlikte geliyor ki bu da internet deneyimini paylaşmanız açısından güzel bir ayrıntı. 3g bağlantı hızında internet deneyimine imkan vermesi de çift hatlı bir telefon piyasasına göre iyi.


5 megapiksel kameraya sahip telefonun fotoğrafları başarılı. VGA kalitesinde ikinci bir kamerası da bulunuyor.

Samsung Galaxy S Duos genel olarak asıl amaçları itibariyle başarılı. O da android işletim sistemi kullanan çift hatlı bir telefon olması. Çift hat kullanmak zorundaysanız ve ikinci bir telefon size ağır geliyorsa, kullandığınız telefonun akıllı olmasını da bekliyorsanız o zaman iyi bir tercih. Ama görünüşe aldanıp “ben bu telefonu Galaxy S3 mini” gibi kullanırım diyorsanız büyük bir yanılgı içerisine düşersiniz. Dediğimiz gibi çift sim işlevini başarıyla yerine getiriyor fakat üst düzey bir akıllı telefon değil!

Samsung Galaxy S Duos S7562 Teknik Özelliklerine göz atmak için tıklayın.


Author: Tayfun Sağır

7 thoughts on “Samsung Galaxy S Duos S7562 İnceleme

 1. aklı olan almasın ,500 tl ye düşmüş yakında promosyon olarak verecekler,zaten
  duos olayı hikaye

 2. Ben aldım telefon birkere çok yavaş facebookta olsun internette olsun gezerken ekranı yukarı aşağı çekerken dokunduğunda kendiliğinden cins cins yerlerde kendi sayfa açıyor kısacası berbat ben aldım başıma bela ettim siz sakın almayın

  1. aynen kardeşim bnde aldım ve herkeze söylüyorum fiyatı ucuz die almayın teknoloji gerizekalısı bir telefon sürekli kasıyo internette facebookta oyunlarda vs.ayrıca çok şarz yiyo

  1. Merhabalar..
   Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki i8262 incelememize daha var. Size şimdiden cevap olabilmek adına bir kaç detaya değinmemiz mümkün. Şöyle ki ‘i8262’ bir adım daha önde. Hem işlemcisinin çift çekirdek olması, hem de Ram’inin s7562’den daha güçlü olması onu ön plana çıkaran en önemli detaylar. Ekranı S7562’den biraz büyük ve daha gelişmiş bir işletim sistemine sahip. Ancak az önce belirttiğimiz donanımlarla vereceği performans S7562’nin az da olsa önünde olur.

   Ancak kullanıcı adınızdan anladığımız kadarıyla oyunlarla aranız iyi. :) Eğer temel ihtiyacınız çift hattı birlikte kullanmak değilse ve sıfır telefon almak gibi bir takıntınız yoksa, aynı paralara ikinci el temiz ve oyun performansı daha iyi bir telefon alabilirsiniz. Ancak temel ihtiyacınız çift hatsa önerimiz i8262 almanız yönünde. Hem daha yeni bir telefon olmasının genel avantajına da sahip olmuş olursunuz. :)

   Şimdilik i8262’yle ilgili değerlendirmemiz bu kadar. Umarız yardımı dokunur. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir