Bu test sürüşümüzde bize konuk olan telefonumuz android işletim sistemli, dokunmatik ekranın yanında qwerty fiziksel klavyeye sahip bir akıllı telefon olan Samsung Galaxy Pro B7510.

Samsung’un her türlü ihtiyaca göre telefon üretme stratejisinin ürünlerinden birisi Galaxy Pro. Hem akıllı telefonum olsun, hem ekranı dokunmatik olsun ama fiziksel tuşlu qwerty klavyesi olsun diye düşününler için iyi bir seçim olabilir. Yinede incelememizi dikkatle okumanızda fayda var. Telefon bu klasmanda şu an Samsung’un en iyi modeli olsa da beklentileri tam olarak karşıladığı söylenemez. Aynı mantıkla gelecek olan yeni modelin Galaxy Pro ve Galaxy Y Pro’daki eksiklikleri kapatarak gelmesini umduğumuzu baştan belirtelim.

Peki nedir o eksiklikler? Örneğin en büyük eksikliği internete çok yavaş bağlanması… 3g bağlantınız olmasına karşın telefonun internete girişi çok yavaş, sayfa yüklemeleri çok ağır. Wi-fi üzerinden bağlanmayı denediğinizde de aynı sıkıntıyla karşılaşıyorsunuz. Bizim Qwerty klavyeli bir telefondan en büyük beklentimiz internet deneyiminin üst düzey olması. Zira sadece mesajlaşmak için bu tip bir klavyeye ihtiyaç duymak çok mantıklı değil. İnternet deneyiminde testimizi başarıyla tamamlayamıyor.

Standart işletim sistemi yerine Android 2.2 Froyo ile geliyor olması bir avantaj. Fakat bu işletim sistemine telefon çok iyi entegre edilmiş değil. Örneğin telefonun ayarlarından ekran dönmesini kapamış olsanız bile bazı uygulamalar ekran dönüyor. Aslında bu birazda markanın telefona çok özenmediğini gösteren bir detay. Android işletim sistemlerinde standar olarak ‘ekranı otomatik döndür’ seçeneği var ve bunun istediğiniz gibi aktif ya da deaktif duruma getirebiliyorsunuz. Fakat bu tasarımda bir telefonda ekranın dönmesinin bir mantığını göremedik. Bu tip modellere özel olarak bu seçenek kaldırılabilirmiş. Mesela bir banka uygulamasını açtığınızda ekran yan dönüyor ve güvenlik sebebiyle geçmeniz gereken o bir ton aşamayı kafanız çaprak şekildeyken geçmeniz gerekiyor. Ayak üstü kullanımların için büyük dezavantaj.

Eksikleriyle başladık öyle de devam ediyoruz… Öncelikle sizinle iki değer paylaşalım; ilki kamera ki 3.2 megapiksel diğeri ise ekran 2,8 inç ve 320 x 240 pikselde çözünürlük sunuyor. Zaten ekran çözünürlük değerinden anlayabileceğiniz üzere kamera ve ekran ilişkisi kötü. Çekilen fotoğraflar zaten çok net değilken telefonun güçsüz ekranıyla dahada kötü oluyor. Bu yüzden fotoğraf düşkünlerine tavsiye etmiyoruz, özelliklede instagram kullanıcılarına… Ekran boyutları iyi olmasına rağmen düşük çöüzünürlükten dolayı sadece fotoğrafla alakalı deneyimlerde değil, bir çok yerde yarım kalmanıza neden oluyor. internet sayfalarını okuyabilmeniz için iyi bir göze sahip olmaktan çok yazıyı baya büyütmeniz gerekecektir. Telefonunuzu kişiselleştirirken ekran yazı tipini değiştirmeyi düşünmenizi de tavsiye etmiyoruz. Çünkü bir çok kısmı okuyamadan tahmin yürütmek zorunda kalabilirsiniz!

Eksiklerden bir diğeri ise şarj performansı; tam bir günü ancak görüyor. Kullanımızın çok yoğun olmasa bile 1350 amperlik pil telefona yetmiyor gibi. Tabi bizim kullandığımız telefonunun pili bozuk değil ise. :)

Bu kadar eksik üzerine ne kadar artı anlatabiliriz ya da bu artılar eksileri ne kadar kapatabilir bilinmez ama tasarımındaki hoşluk artısı. Telefon gözünüze biraz genişçe görünebilir fakat aslen ideal boylara sahip. Tuş diziliminin ekranla bütünleşmesi başarılı. Bir çok modelde olduğu gibi Samsung yine tasarımı şıklaştırmak adına nikelaj yan çıtalar kullanmış ki bunları iyi korumanız lazım. Ezilme ve çizilme sonrası çok hoş durmuyor. Gri renginde çok fazla problem olmasa da tüm beyaz telefonlar gibi modelin beyaz rengini lekelerden koruyun, çıkması oldukça zor!

Artılarına dokunmatik hassasiyetini de eklemekte fayda var. Bu tasarımda bir telefon için başarılı. Tasarım, eksiklerine rağmen işletim sistemi ve dokunmatik artıları. İşlemci ve ram performansına beklentileri çok üst düzeyde tutmadığımız için girmiyor. Sizin de o şekilde davranmanızda fayda var.

Samsung Galaxy Pro B7510 testimizden genel olarak sınıfta kalıyor. Bu denli tasarımları vazgeçilmezi olanlara ise yeni modelini beklemelerini tavsiye ediyoruz. Yeni incelemelerde görüşmek üzere…

Samsung Galaxy Pro B7510 Teknik Özelliklerine göz atmak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir