Samsung Galaxy Pro B7510, Android 2.2 Froyo sürümü ile gelen bir telefon. Avrupa ve Asya ülkelerinin çoğunda 2.3.6 Gingerbread güncellemesi yayınlanmasına rağmen Türkiyede Kies programı üzerinden güncelleme  yapılamamaktadır.  En azından biz denediğimizde güncelleme olmadığı söylendi. Her ihtimal karşı siz de buradan Kies’i indirip güncellemeniz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kies bizim için güncelleme bulmadığı için biz Odin ile yazılım yüklemesi yapacağız. Yazılım güncelleme – yüklemesi yapmadan önce lütfen bilgilerinizin yedeğini alın ve batarya şarj seviyesinin %50‘nin üzerinde olmasını sağlayın.  Sağlıklı bir yazılım güncellemesi için bilgilerinizi yedekledikten sonra telefonunuzu formatlamanızı öneririz. Telefonunuzu nasıl formatlayacağınızı öğrenmek için lütfen tıklayın.

İhtiyacımız olan dosyaları indiriyoruz: B7510_2.3.6_Gingerbread__ODin.rar

Donanım yüklemeleri için Kiesi indirip kuruyoruz.

Dosyayı indirip bir klasöre çıkarıyoruz. Klasörde şu dosyaları göreceğiz.

b7510 odin dosyaları

S5570_Odin Multi Downloader v4.38 programını açıyoruz. aşağıdaki resme bakarak işaretleme ve dosya seçimlerimizi yapıyoruz.

One Package, Auto Reboot ve Protect OPS işaretli olacak.
Select OPS‘ye tıklayıp BENNET v1.0.ops dosyasını seçiyoruz.
One  Package butonuna tıklayıp B7510XXKPB_B7510XXKP3_B7510XXOXAKP4_HOME.tar.md5 dosyasını seçiyoruz.

b7510 odin yazılım yükleme

Şimdi sıra geldi telefonu yazılım güncellemesine için hazırlamaya. Telefonu kapalı konuma getiriyoruz ve telefon kapalıyken klavyeden Q tuşuna basılı tutup aynı zamanda açma-kapama tuşuna basıp telefonun açılmasını bekliyoruz. Biraz sonra telefon Download Mode‘ta açılacak. Ekranda Downloading yazısını görünce tuşları bırakabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Download Moda alınmış olan telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz. Programdaki Com Port Mapping kutucuğu sarı olacak ve bağlantı noktasını gösterecktir. Bağlantı tamam ise Programın Start butonuna basıyoruz. Yükleme işlemi başlayacaktır.  Yükleme esnasında telefon bir kaç kez kendini yeniden başlatabilir lütfen programda PASS yazısını görmedenbağlantıyı kesmeyin. PASS yazısını gördüğünüzde telefonunuz açılmış olacaktır. Bağlantıyı kesebilirsiniz. Artık telefonunuzda Android 2.3.6 Gingerbread yüklü.

Samsung Galaxy Pro B7510 Nasıl Formatlanır Öğrenmek İçin tıklayın.

20 thoughts on “Samsung Galaxy Pro B7510 Android 2.3.6 Gingerbread Güncellemesi”
 1. arkadaslar telefonu güncelledim ama sanırım artık telefonum çekmiyor. :D
  sim kart takılı ama malesef sim kartı görmüyor :(
  deniyorum

  1. arkadaslar sadece teknik bir sorunmuş. fabrika ayarlarına geri döndürdüğümde düzeldi ama gayet hoş olmuş 2.3 :)

 2. admin kardeş verdiğin bilgiler için çok sağol. kac tane site gezdim ne zamandır ama şu an inanamıyorum başardığıma :)
  cok teşekkür ederim ağzına diline eline emeğine sağlık :)

 3. Kutucuğun sarı renge dönmesi ortalama kaç dakika sürüyor? Ben tüm işlemleri eksiksiz yaptım ama yaklaşık 10 dakikadır sarı olmadı?

  1. kutucuğun sarı olmasını bekleyin diye bir açıklama yok. sarı kutu bağlantı kutusudur. bağlantı yoksa kutu sarı olmaz. işlemleri doğru yaptığınızdan emin olun. sarı rengi göremiyorsanız bilgisayar telefonu görmüyor demektir.

   1. usb kablosu bilgisayarın sağ alt kısmında bağlandı olarak gösteriyor ama denetim masasından bakınca “aygıt listesi oluşturulamadı” yazıyor ne yapmalıyım?

    1. bilgisayarınızda kies yoksa kiesi kurup bilgisayarı yeniden başlatın. kiesi açmayın. açılırsa geri kapatın. buna rağmen bağlantı olmuyorsa telefon soketinde sorun olabilir.

 4. Bir önceki denememde telefona format atmadığım için yapamamışım ama bu seferki denemem öncesinde format attım ve sonuç başarılı. Anlatımınız için teşekkürler.

 5. Merhaba. Ben anlatımdaki tüm adımları yaptım fakat şuan 40 dakikayı geçtiği halde odin’de bir değişiklik olmadı hala başlangıçtaki görüntü var ekranda. Sorun ne olabilir acaba ve ne yapmam gerekir bu durumda?

  1. Islem hic baslamamistir o zaman. Bataryayi cikarip geri takin. Bilgisayarinizi resetleyin. Em bastan baslayin.

   1. Tekrar denediğimde odin mesajlarında bunu görüyorum ve başka bir değişiklik olmuyor.

    Download Start…
    Create File…
    StartThread Detected : 1
    StartThread Detected : 0
    StartThread Detected : 0
    StartThread Detected : 0
    StartThread Detected : 0
    StartThread Detected : 0
    StartThread Detected : 0
    StartThread Detected : 0
    — cannot open the usb serial port. code: 5

    1. Telefon ile baglanti kuramiyorsunuz. Makalede anlatilan herseyi eksiksiz yapmaniza ragmen bu hatayi aliyorsaniz ya kablonuz ya da telefon soketi bozuktur.

     1. merhaba bende de ayni sorun ortaya cikiyor , soketin ve ya usb kablonun bozuk oldugunu dusunmuyorum , sorun neden ola bilir?

      1. merhaba öncelikle başka bir bilgisayarda da denemenizi öneririz. aynı sorun ortaya çıkıyorsa evet sokette sorun var demektir.

       1. super , yuklendi , usb driveri yeniden yukledim ve sorun cozuldu , cok tesekkur ederim :)

 6. merhaba ben dediğiniz gibi yaptım ekranda downloading yazısını görüyorum ancak telefon bilgisayara bağlanmıyor usb aygıtı tanınmadı yazısı cıkıyor bunun nedeni nedir sizce??

  1. Bilgisayarda kies programi yoksa kurun. Kurduktan sonra bilgisayarı resetleyip tekrar deneyin.

   1. kardeş bu telefonu tekrar nasıl 2.2.2 froyo sürümüne geri alacam tarfi eder ve odin dosyassını paylaşırsanız sevinirim. 2.3.6 telefondaki dahili hafızayı doldurdu artık mesaj bile gelmiyor. acil yardım lütfen lütfen

    1. Ne ilgili makale, ne de dosyalar şu an sitemizde yok. Ancak sizin sorununuz yazılım sürümüyle değil, cihazın gücüyle alakalı. B7510 artık eskidi maalesef. Froyo’ya geçseniz bile sıkıntısız kısa bir süreliğe düzelecek. Bunun yerine format atmanızı öneririz, o da aynı süre zarfında iş görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir