Bundan böyle incelemelerimizi iki kısma ayırmayı planlıyoruz. Birinci kısım ön inceleme olurken diğeri ana inceleme olsun diyoruz. Bunun sebebi ise yeni piyasaya çıkmış telefonlarla alakalı sunduğumuz görüşlerin telefonu detaylıca kullanmadan oluşuyor olması. Ön inceleme başlığı altında ilk ele alacağımız model ise Samsung Galaxy Note 2 N7100…

Samsung akıllı telefonlar konusunda gerçekten iyi stratejiler izleyen bir marka. Çok çeşitli ürünler sunuyor olması kullanıcı açısından büyük bir güzellik. Mesela her bütçeye uygun ürünler sunarken aynı zamanda bir çok farklı ihtiyacı da gözetiyor. Note serisi akıllı telefonlar da bu stratejinin sonucu ürünler. Ne tablet ne telefon diyebileceğimiz ürün tamda iki ürün gamı arasında yer alıyor. Bu haliyle Note serisi direk ihtiyaca hitap ediyor.

Note’u ilk Samsung’un akıllı telefonlar alanında zirvesi olan Galaxy S2’den sonra görmüştük ve iki model iyi bir birliktelik oluşturmuşlardı. Marka bu tip bir birliktelikten memnun kalmış olacakki aynı dönem yeni bir birliktelik sundu kullancılarına; Galaxy S3 ve Note 2… Daha önceki birliktelikte de benzer tasarımlarla gelen iki farklı seri yine Galaxy S3 temelli tasarımla karşımızda. S3 piyasaya ilk sunulduğunda bazıları tasarım konusunda hayal kırıklığı yaşamış olsa da sonrasında zannederiz göz alışkanlığından sesler biraz kısıldı, insanlar tasarıma alıştı. Note 2’nin  Galaxy S3’ün tasarımını baz alacağı aşikar olduğundan onda böyle bir durum olmadı. Hatlar hemen hemen aynı. Büyüklüğüne rağmen ele oturan bir yapısı var. İnce bir kılıf ve ekran koruma jelatini telefonu korumak açısından kesinlikle kullanılmalı.

Note 2 akıllı telefon olarak Samsung’un bugüne kadar piyasaya sundukları arasında en büyüğü. Tam 5,5 inç ekran kullanan modelin boyutları oldukça büyük. Galaxy S3’ün bile büyük kabul edildiği bir ortamda(ki onun ekranı 4,8 inç) Note 2 için enterasan yorumlar mutlaka yapılacaktır. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi bazı kullanıcı ihtiyaçlarının tam karşılığı. İhtiyacınız direk iyi bir akıllı telefon ve Samsung’sa Galaxy S3′ göz atmanız tavsiyemizdir. Ama ‘tablet kadar büyük olmasın, bana sunabileceği en büyük ekranı sunup arama da yapabilsin’ diyen kullanıcılar için ideal. iPad Mini’ninde çıktığını düşünürsek bu alana talep hiç de az değil. Özellikle grafikerler, tasarımcılar gibi bilgisayarının başında olmadığında da işine katkıda bulabilecek meslek erbabları için gerçek bir canavar.

Note 2 bir çok yenilikle gelen bir model telefon. Örneğin ‘S Pen’ bunlardan en dikkat çekici olanı. Aslen bir dokunmatik kalem fakat telefonla kablosuz iletişim kurabiliyor. Telefonun en iyi performansta kullanılması ya S Pen’e ya da telefona iyice alışmanıza bağlı. Zira gerçekten kullanıcıya büyük yardımları söz konusu. Bunun yanında ‘Popup Play’ özelliği çok can alıcı. Video izlerken ekranda ikinci bir işleme izin verebilen bir uygulama ve gelecekte çok daha gelişip bir çok akıllı telefonda kendine yer bulması kaçınılmaz.

İşlemcisi 1,6 Ghz hızında dört çekirdekli A-9 Cortex. İşletim sistemi ise Android v4.1.1 Jelly Bean. Bu ikili gayet akıcı çalışıyor. Özellikle aynı ekranda bir kaç  işleme birden izin verebilen Note 2’nin işlemcisiyle uyumu ilk intiba olarak gayet iyi.

Ekranın iyi özelliği sadece büyük olması değil. HD ekran çok canlı bir görüntü sunuyor kullanıcıya. Bir çok akıllı telefonun yanında dev görüntüsü veren Note 2’nin ekran kalitesi daha küçük ekranlı akıllı telefonlardan kötü değil.

Arka tarafta yine Note’da ve Galaxy S3’de olduğu gibi 8 megapiksel bir kamera mevcut. Tabi bu sefer HD kalitesinde teknolojiyle.Ön bölümde ise kamera bir nebze geliştirilmiş ve 2 megapiksel bir kamera kullanılmış.

Note 2’nin özellikleriyle birlikte bataryası da iyileştirilmiş ve Note’a göre 600 Amper daha güçlü 3100 Amper’lik bir batarya kullanılmış. Bu da gelişen özelliklere rağmen hemen aynı şarj sürelerini vermesini sağlıyor, hatta biraz daha iyi denilebilir. Tabi bu sonucu cihazı iyice kullandıktan sonra ana incelememizde kesinleştireceğiz.

Bluetooth v4.0‘la gelen telefonda Wi-Fi 802.11 a / b / g / n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot gibi bir çok WLAN özelliği de mevcut. Yine hattınız üzerinden hızlı internete imkan sağlayan 3g‘de. Note 2 LTE teknolojisini de kullanıyor fakat bu teknolojiden bahsetmek ülkemiz için henüz erken.

Note 2’de Android işletim sisteminde ‘Dropbox’ uygulaması da direk entegre geliyor ki bu da kullanıcıya 50 gb ücretsiz depolama alanı sunuyor. Bunun yanında Smart Stay ve Akıllı Döndür göz izleme, SNS, Organizer(resim / video editörü), Doküman editörü (Word, Excel, PowerPoint, PDF), Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Takvim, Google Talk, Picasa, Sesli notlar / dial / commands, Tahminli metin girişi (Swype) gibi entegrasyonlar da mevcut.

Yüzeysel olarak Note 2 incelememiz bu kadar. İlerleyen zamanlarda telefonu daha çok kurcalayıp, daha detaylı fikir sahibi olduğumuzda çok daha detaylı bir incelemeyle karşınızda olacağız.

Bu arada gitmeden Youtube ‘samsungturkiye’ kanalında marka tarafından yapılmış, Note 2’nin Türkçe altyazılı bir incelemesi mevcut. İzlemenizi tavsiye ederiz.

Samsung Galaxy Note 2 N7100 Teknik Özelliklerine göz atmak için lütfen tıklayın.

Tayfun  Sağır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir