Samsung Galaxy Note 5’e Nasıl Format Atılır?

Samsung Galaxy Note 5 akıllı telefonunuza format atmak istediğinizde başvurabileceğiniz 2 farklı yol var. Bunlardan ilki menü üzerinden işlem yapmak, diğeri ise telefonun kurtarma modunu(recovery mode) kullanmak.

Telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken 2 önemli husus var. Birincisi mümkünse veri yedeği almayı unutmamak, ikincisi de telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat etmek.

ÖNEMLİ UYARI: Eğer telefonunuzun desen kilidi gibi güvenlik aşamalarının birini unuttuysanız ve  telefona donanımdan format atacaksanız, lütfen telefonda kurulu Gmail hesabını bilmek zorundasınız. Aksi halde kurulumu tamamlayamaz ve telefonu kullanamazsınız! Böyle bir durumla karşılaştığınızda şu makaleden yardım alarak ilgili aşamayı geçmeye çalışabilirsiniz. https://goo.gl/4etgoJ

Format atmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem akıllı telefon menüsünden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemek. ‘Tümünü sil’ bölümüne dokunduğunuzda telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise daha çok telefon kilitlerini kaldırmak için kullanılır. Ancak telefonunuz herhangi bir nedenle açılmadığında da bu yolu kullanmalısınız. Bu yöntemin adı donanımdan format ve basit bir tuş kombinasyonuyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak anlamına gelir.-note5-hard-format-atma

 • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
 • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu turkuaz bir ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir.
 • Turkuaz ekranda 30-50 saniye kadar beklemeniz gerekecek. Galaxy Note 5 bu süre zarfından sonra kurtarma moduna geçecektir.
 • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Note 5 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
 • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy Note 5 artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.

Author: Tayfun Sağır

6 thoughts on “Samsung Galaxy Note 5’e Nasıl Format Atılır?

 1. Meraba. Note 5 telefonum var ve telefon kapalıyken oğlum bir kaç tuşa basılı tutmuş ve sanırım format sayfası açılmış. Sayfa kapanmıyor, tel kapanmıyor. Formatın iptal edilmesini istiyorum. Lütfen çok acil yardımcı olur musunuz bana…

  1. Ramazan Bey merhaba. Cevabımız biraz gecikti, umarız halledebilmişsinizdir. Ses kısma ve güç tuşlarına birlikte basmak telefonu yeniden başlatabileceği gibi, recovery modda ilk sırada yer alan seçeneği güç tuşuyla onaylamak da telefonunuzu yeniden başlatır.

 2. Emin olamıyor insan şimdi yanında bir büyük olmadan sıfirlanırsa korkuyor kızacaklar falan insan baş edemiyor valla Eyyüp Aydin youtube kanalım var lütfen abone olun ve like atın teşekkürler

 3. samsung note 5 telefonumun ekran kılıdını acamaıyorum desen..bırde kac defa denedıgımden dolayı 8 dakkada bır deneme sansım var artı telefonu kapatamıyorum lutfen yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir