Samsung akıllı telefon çeşitliliği en yüksek marka. Bu bağlamda tüketicilere bir çok farklı seri sunuyor. Bu seriler içinde de en büyük kitleye sahip olanlar ise S ve Note serileri. Mart ayında S serisinin yeni üyelerini tanıtan Samsung, tanıtımı yaklaşık 1 ay öncesine çekerek Note serinin son üyesi Note 5’i de dün tanıttı. Gelmeyeceği ya da geç geleceği yönündeki bir çok söylentiye rağmen, ürünün ay sonunda ülkemizde olması bekleniyor. Peki nasıl bir akıllı telefonla karşılaşacağız? Kısa bir ön incelemeyle ilk izlenimlerimizi paylaşacağız.

Samsung Galaxy Note 5 önceki modelin üstünden 1 yıl geçmeden tanıtıldı. Normalde Eylül ayında IFA’da tanıtılan ürün, 1 ay önceden göründü. Ürün tasarım ve özellikler açısından beklentinin tam karşılığı oldu diyebiliriz. Teknoloji çevrelerini şaşırtan pek bir detay olmadı. Zaten ürün önceki modelden çok farklı özelliklere de sahip değil!

Tasarım açısından ürünün Galaxy S6 serisine benzemesi bekleniyordu ki öyle de oldu. Bazı teknoloji çevreleri ise ürünün S6 Edge gibi çift taraftan kavisli bir ekranla geleceğini düşünüyordu. Samsung bu noktada Note Edge satışlarını göz önüne almış olacak ki Galaxy S6 Edge+ modelini bu alanda öne sürdü ve kavisli, büyük ekrana sahip bir ürün üretti. Samsung Galaxy S6 Edge+ ön incelemesine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Note 5 kavisli bir ekranla gelmedi ancak kavisli bir arka gövdeyle geldi. S6 Edge ve S6 Edge+’da ön tarafta gördüğümüz kavisler Note 5’in arka bölümüne uygulanmış. Bu da ürünün çekiciliğini arttırmış, yeni tasarım oldukça güzel. Artık bataryası çıkarılamayan, yekpare kasaya sahip ürüne hafıza kartı da takılamıyor. Sim kart ise S6 Edge’de olduğu gibi üst taraftan takılıyor.

Note 5 ile Note serisi de en güncel tasarıma ve en iyi, en kaliteli kasa malzemesine sahip olmuş oluyor. Ürünün ön ve arka bölümlerinde Corning Gorilla Glass 4 koruması bulunuyor. Orta kasa malzemesinin de S6 serisiyle aynı olduğu düşünülürse, tüketicilerin daha sağlam bir telefonla karşılaşacağı söylenebilir.

Biz tasarımı beğendik. Note 5 özellikle telefonlarını güncellemek isteyenler için güzel bir alternatif olacak.

Galaxy Note 5 sadece tasarımsal açından değil, donanımsal açından da Galaxy S6 serisine benzeyen bir ürün olmuş. Aslında her dönem bu şekilde olduğunu biliyorduk fakat ufak tefek farklılıklar oluyordu. Hatta çoğu Note serisi ürün kendisinden daha önce tanıtılmış S serisi ürüne göre daha iyi donanımlara sahip olabiliyordu. Note 5 ile durum değişiyor, hemen hemen tüm teknik özellikler S6 serisiyle aynı.

Samsung, Note 5’de de kendi chipseti olan Exynos’u tercih etmiş. Ürün Exynos 7420 chipset mimarisi üzerinden, dört çekirdeği 1.5 GHz Cortex-A53 ve dört çekirdeği 2.1 GHz Cortex-A57 olmak üzere 8 çekirdekli bir işlemciye sahip. Görüntü işlemcisi bölümünde de yine Mali’nin tercih edildiğini görüyoruz. 2K çözünürlüğe sahip, 5.7 inç ekran üzerinden canlı ve parlak görüntüler alınmasını sağlayacak parça Mali-T760MP8.

Galaxy S6 serisinden 3 Gb olarak tercih edilen Ram ise Note 5’de 4 GB. DDR4 olan bu değerde bir Ram kullanımının S6 serisinde baş gösteren yüksek kullanım miktarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Yoksa 3 Gb Ram Galaxy S6 serisine pekala yeterli geliyordu.

Ürüne artık hafıza kartı takılmadığını belirtmiştik. Bu yüzden tüketiciye 32, 64 ve 128 Gb seçenekleri sunulacak. Bu seçeneklerden ülkemizde yine en çok 32 Gb tercih edilecek. 128 Gb olan versiyonu belki hiç görmeyeceğiz fakat uzun süreli kullanım planlayanlar için 64 Gb iyi bir alternatif olacak. Bu arada 32 Gb’lık versiyonda yaklaşık 24 Gb’ın kullanıcıya kalacağını da belirtelim.

Note 5 tabiiki yazılım alanında da güncel özelliklere sahip olacak. Android v5.1.1 Lollipop işletim sistemiyle gelecek telefona, Samsung’un S6’dan sonra üzerinde çalışmaya devam ettiği, daha sadece arayüzü eşlik edecek. Adroid’in özellikle 5.1.1 ile baya bir toparlama yaptığını biliyoruz. Samsung’un da tanıtımda güvenlik birimi Knox ve sanal ödeme sistemi PayPal üzerinde durduğunu düşünürsek, güncel, sade, güvenli ve geleceğin teknolojilerini taşıyan bir akıllı telefon yazılımıyla karşılaşacağımız söylenebilir.

Tüm bu tasarım, donanım ve yazılım geliştirmeleriyle Note 5 en kararlı çalışan Samsung akıllı telefonu olmaya aday. Galaxy S6 serisi ile bir kademe yukarı taşınan memnuniyet seviyesinin Note 5 ile daha da artacağını düşünüyoruz.

Galaxy Note 5’in bataryası 3000 mAh olarak tercih edilmiş ki bu bir önceki modelde 3220 mAh olarak yer alan bir parçaydı. Amper değerinin düşmüş olması muhtemelen kullanıcıları kötü yönde etkileyecektir. Fakat biz şarj performansının çok düşmeyeceğini tahmin ediyoruz. Bu düşüncemizin arkasında da üründe yeni nesil donanım unsurlarının kullanılmış olması yatıyor. Daha az güç tüketimi yapan işlemci chipsetleri, Ram gibi donanımlar sayesinde 220 mAh’lik bir kayıp önemsiz hale gelecektir. Kaldı ki Note 5 artık hızlı kablosuz şarjı da destekliyor. Hızlı şarjın giderek tüm akıllı telefonlara yayıldığı ve kullanıcıların bu durumdan çokça memnun olduğu düşünülürse hızlı kablosuz şarj da önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Samsung Galaxy Note 5’in fiyatı netleşti; 2699 lira. Bize göre yine yüksek bir rakam olsa da günümüz akıllı telefon fiyatları ve döviz kuru göz önüne alınırsa normal yorumu yapılabilir. Yakın zamanda akıllı telefonunu premium bir cihazla güncellemiş tüketiciler biraz daha bekleyip, IFA’da tanıtılacak ürünleri de görebilir. Uzun süredir akıllı telefonunu güncellemek için bekleyenler ise Note 5 üzerinde durabilir. Biz kullanıcısını tatmin edeceğini öngörüyoruz. Özellikle kalem ihtiyacı olan, akıllı telefonları üzerinden çizimler yapan tüketiciler için yine S-Pen’li Note 5 kurtarıcı olabilir.

Samsung Galaxy Note 5 ülkemize geldiğinde detaylı bir inceleme yapmayı planlıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 5 Tüm Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir