Samsung Galaxy Note 5 Ön İnceleme‘ makalesini paylaşmıştık. Şimdi de Note serisinin son üyesini bir önceki modelle karşılaştırmaya geldi. Galaxy Note 4 ve Note 5 arasında ne gibi farklar var, Note 5 ne tür geliştirmelerle geliyor gibi soruların cevabı bu karşılaştırma makalesinde olacak. Ürünler elimize geçtiğinde daha detaylı bir karşılaştırma makalesi ve videosu sitemizde olacak.

Hemen girişte şunu belirtelim; iki model arasında kullanıcıyı şoke edecek farklar yok! Sadece belli başlı bazı güncellemelerden bahsedebiliriz. Bu bağlamda Galaxy Note 5 için, ‘Note 4’ün Galaxy S6 serisine uyarlanmış hali’ demek yanlış olmaz. Yapılan geliştirmelerin tümü, premium cihazların aynı temele oturması üzerine yapılmış.

İki model arasında gözlemlenen en net fark tasarım bölümünde. Note 5 artık daha kavisli bir arka gövdeye ve yeni kasa malzemesine sahip. Note 5’de kullanılan malzeme daha kaliteli ve genel tasarım daha çekici.

Note 5’de artık batarya kullanıcı tarafından çıkarılamıyor. Yani Note 4 gibi arka kapağı çıkarabilmeniz mümkün değil. Yine aynı bölümle ilgili bir detay; Note 5’e hafıza kartı takılamıyor. Sim kart da Note 4’ün aksine dışarıdan takılıyor. Sim kart yuvası telefonun üst tarafında.

İki telefonun boyut farklıkları ciddi sayılmaz; Note 5 1 mm daha ince. Ağırlık tarafında da durum benzer; Note 5 az bir farkla, 5 gram daha hafif. Note in ağırlığı 171 gram.

Tasarım açısından söylenebilecek diğer bir fark ise S-Pen kalem. Daha önceki Note serisi akıllı telefonlarda S-Pen kalemi çıkarmak için kasadan çekmeniz gerekirken, Note 5’de kalemi içeriği doğru itmeniz yeterli geliyor. Yani yeni kasa yapısında, hafıza kartı mekanizmalarına benzeyen bir tasarım tercih edilmiş. Bize göre bu daha ergonomik bir seçim.

Telefonların ekran boyutları, teknolojileri ve korumaları gibi hemen her detay aynı. Note 4’te olduğu gibi Note 5’de de ekranın alt tarafında yer alan ana ekran tuşunda parmak izi tarayıcı bulunuyor.

Note 5’in Galaxy S6 serisinin oluşturduğu temele oturduğunu söylemiştik. Bu bağlamda chipset bölümünde artık Qualcomm yok, Samsung üretimi Exynos 7420 var. İşlemci yine 4+4 olmak üzere 8 çekirdek. Note 4’de 2.7 GHz + 1.5 GHz şeklinde gördüğümüz bu işlemciler artık 2.1 GHz + 1.5 GHz şeklinde. Bu şekilde müthiş performans artıları gözlenemeyecek olsa, ısınma konusunda küçük bir ilerlemenin olacağı tahmin edilebilir.

Samsung, Note 4’ün bazı versiyonlarında Mali görüntü işleyicilerini kullanmıştı. Ama Adreno’yu da görebilmek mümkündü. Note 5’de ise Adreno’nun tamamen devre dışı kaldığını, Galaxy S6 serisinde gördüğümüz Mali-T760MP8’in tercih edildiğini görüyoruz.

Ram alanında da bir değişiklik söz konusu; Galaxy Note 5’te 4 Gb, DDR 4 Ram kullanılmış. Bu değer Note 4’te 3 Gb’dı.

Kamera alanında da pek bir gelişme yok. Kesin bilgilere ulaşamamış olsak da diyafram da ve yazılım bir güncelleme yapılmış olması yüksek ihtimal. Note 5’te arka kamera yine 13 Megapiksel. Note 4’de 3.7 Megapiksel olan kamera ise 5 Megapiksel olarak güncellenmiş. Ana kamera özellikleri aynı.

Bunun dışında diğer göz çarpan bir detay ise batarya; Note 4’te 3220 mAh olan batarya, Note 5’te 3000 mAh. Bu düşüşün performansa çok fazla etkisi olmayacağı konusunda görüşümüzü Note 5 ön inceleme makalesinde belirtmiştik. Güncel donanımlar ile performas yakın bir seviyede tutulmuştur diye düşünüyoruz. Ayrıca ürün artık kablosuz olarak da hızlı şarjı destekliyor. Yeni kablosuz şarj standlarıyla ürün yaklaşık 2 saatte tam olarak dolabiliyor.

Yazılım alanında ise değişiklikten çok güncellemeler söz konusu. En güncel Android Lollipop versiyonu olan 5.1.1 ile gelecek olan Note 5, yeni arayüzü de beraberinde getiriyor. Note 4’den çok kullanışlı bir arayüzle gelecek olan yeni ürün, güncel işletim sisteminin de getirisiyle daha kararlı bir çalışma sergileyecektir. Bunun yanında daha güvenli bir telefon olacağı da kesin. Zira Samsung, Knox konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Sonuç olarak Galaxy Note 4 ile Galaxy Note 5 arasında öyle ahım şahım bir fark yok! Samsung yaklaşık 1 sene sonra güncellenmiş bir telefonla karşımıza çıktı. Bu açından Note 4’ten Note 5′ geçiş yapmanın çok mantıklı olmadığı düşünüyoruz. Ancak daha önceki Note serisi ürünlerini kullananlar için mantıklı bir değişim olabilir. Tabi bu durumda en büyük etken fiyat olacak. Galaxy Note 4 sıfırı şu an 1800 lira civarı bir fiyat etiketine sahip. Bu da Note 5 ile yaklaşık 800 liralık bir fark demek.

Note 5’in iyi bir telefon olacağı kesin! Fakat dediğimiz gibi mantıklı bir karar verilmeli ve teknoloji israfından kaçınılmalı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir