Şu an piyasanın en hızlı Phablet modelleri Galaxy Note 3 ve Galaxy Note 3 Neo… Piyasada bu şekilde aynı isme sahip 2 farklı modelin olması bazı kullanıcıların kafasını karıştırmakta. Bu yüzden makalemizde iki model arasındaki farklara değinerek, kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaya çalışacağız.

Galaxy Note 3 Neo için bir ara model diyebiliriz. Yani S4 ve S4 mini versiyonu gibi… Ayrıca konumlandığı yer bakımından da hem Note 2 ve Note 3 arasında yer alırken hem de Galaxy S4 ile Note 3 arasında da konumlandırılabilir. Dolayısıyla Note 3 Neo, Note 3’ün bir alt seviyesinde, Note 3’e alternatif, ucuz versiyon!

Değineceğimiz ilk fark tasarım; Note 3’ün boyutları, Note 3 Neo’ya göre biraz daha büyük. Boyut farklılıklarını daha net ortaya koymak adına ekran büyüklüklerine bakılabilir; Note 3 Neo 5,5 inç ekrana sahipken, Note 3 5,7 inç bir ekrana sahip. Bu boyut farkı ağırlıklara da yansımış durumda; Note 3 Neo 1625,5 gramken, Note 2 168 gram. Ayrıca tasarım olarak birbirlerine çok yakın dursalar da kasa yapısında da bazı farklılıklar var. Örneğin Note 3’ün kenar çıtaları daha keskin ve kat kat görünürken, Note 3 Neo’nun kasa çıtaları daha oval. Ayrıca arka kapakta da bazı farklılıklar söz konusu; Note 3’ün arka kapak malzemesi deriye daha yakın ve daha esken, Note 3 Neo’nun arka kapağı ise daha sert ve plastik malzemeden.

Note-3-Neo-vs-Note-3-arasinda-ne-fark-var

Biraz da donanıma değinelim; öncelikle Note 3 Neo’nun sadece 16 Gb dahili hafızaya sahip versiyonu bulunduğunu belirtelim. Note 3’de ise 16, 32 ve 64 Gb versiyonları mevcut. Ancak ülkemizde Note 3’ün şu an daha çok 32 Gb versiyonu satılmakta. Note 3 Neo bünyesinde 2 Gb Ram barındırırken, bu değer Note 3’de 3 Gb.

Note 3 Neo’da kamera 8 Megapiksel, Note 3’de ise 13 megapiksel. Bu farktan kaynaklı video kaliteleri arasında da bir fark söz konusu. Ön kameralar iki modelde de 2 Megapiksel.

Note 3, Neo’ya göre daha kaliteli ve hızlı bir işlemci ve görüntü birimi kullanıyor. Bu da Note 3’ün hem daha iyi bir işlem hızı hem de daha kaliteli bir görüntü sunmasını sağlıyor.

Yine Note 3, Neo’ya göre daha fazla sensör sunuyor. Barometre, sıcaklık, nem gibi sensörler Note 3’de ekstra.

Note 3 versiyon 3 USB girişiyle gelirken, Note 3 Neo versiyon 2 USB girişiyle geliyor. Bu da hem şarj süresini hem de veri aktarım hızını etkiliyor. Yani Note 3 Neo’da klasik micro USB soketi bulunurken, Note 3’de pek alışık olmadığımız, daha çok yeni modellerde göreceğimiz eklentili Micro USB soketi var.

Note-3-Neo-ve-Note-3-arasindaki-farklar

Farklar bataryaya da yansımış durumda; Note 3 Neo’nun bataryası 3100 mAh, Note 3 bataryası ise 3200 mAh.

Ekran boyutlarının yanında ekran özelliklerinde de bazı farklar mevcut; Note 3 Neo ekranı 267 ppi piksel yoğunluğuna sahipken, Note 3’de bu değer 386 ppi okunuyor. Ayrıca Note 3 ekranı, Corning Gorilla Glass 3 koruması nedeniyle daha sağlam. Yine de ikisinde de Süper Amoled ekran kullandığını belirtelim.

Son olarak yazılım farklılıklarına değinecek olursak Note 3’ün işletim sistemi konusunda da Neo’ya göre daha ileri bir seviyede durduğunu söyleyebiliriz. Note 3 Noe Android 4.3 versiyonuyla gelmekte şu an için bu versiyonun yükseleceğine dair bir bilgi söz konusu değil. Ancak Note 3, Samsung phablet modellerinin amiral gemisi olduğundan muhtemelen bir çok versiyon güncellemesini alacaktır. Zira Android 4.3 ile çıkmış olmasına rağmen Android 4.4.2 güncellemesini almış durumda ki yeni cihazlar direk bu işletim sistemiyle gelmekte.

Diğer bir fark ise fiyat; Note 3 şu an 2000 lira civarı seyrederken, Note 3 Neo 1600-1700 lira civarlarında bir fiyata satılıyor.

Temel farklar bu şekilde. Ancak 2 cihazında kullanıcılara S-Pen gibi bir çok ortak fayda sunduğunu da söylemekte fayda var. İki modelin de teknik özellikleri için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

 Samsung Galaxy Note 3

Samsung Galaxy Note 3 Neo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir