Samsung Galaxy Mini 2 S6500 İnceleme

Samsung Galaxy Mini 2 S6500… Orta seviye akıllı telefonlar sınıfının son dönem en popüler telefonu… Galaxy Ace modelinin tahtını sallayabilen ender modellerden. Bu duruma fiyat avantajının katkısı büyük. Peki Mini 2 nasıl bir telefon?.. İncelememizde bir çok detaya ait bilgi bulabileceksiniz…

Bir çok incelememizde yaptığımız gibi tasarımıyla başlayalım… Öncelikle telefonun ön yüzü oldukça şık.. Krom nikelaj kaplı kenar çıtaları telefonun albenisini arttırıyor. Ancak arka taraf için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil! Telefonun arka bölümünün tasarımı daha basit. Alt bölgeye yakın, insan beli gibi bir incelme mevcut ki bu detayı biz pek sevemedik. Bu bölgenin düz şekilde yapılması telefonu daha güzel gösterirmiş diye düşünüyoruz.

Telefonun kilit tuşu yine bir çok Samsung modeli gibi sağ tarafta. Şarj girişi alt bölümdeyken, kulaklık girişi üst tarafta. Bunlar standart detaylar olduğundan telefonu öne çıkaran unsurlar değil. Ön çerçevenin hatrına tasarım için bu seviyede başarılı diyebiliriz. Ancak telefonun çıtasına dikkat etmeniz gerekiyor. Darbelerde soyuluyor ki bu da alt katmandaki siyah bölümün ortaya çıkıp, kötü görüntü meydana çıkarmasına sebebiyet veriyor. Kutusunda iki farklı arka kapağın çıkıyor olması da büyük avantaj.

samsung-galaxy-mini-2-s6500-inceleme

Mini 2, diğer tüm Galaxy serisi modeller gibi Android işletim sistemi kullanan bir telefon versiyonu 2.3.6 Gingerbread. Bu açıdan orta sınıf için ideal. Yalnız yine diğer bir çok Samsung modeli gibi bu versiyon işletim sisteminin boş geldiğini belirtelim. Yani örneğin işletim sisteminde Facebook entegrasyonu dahi yok. Bu telefonu tamamen kendi kişiselleştirmek isteyenler için idealken bir çok kullanıcı için eksi bir detay. Bunun yanında Samsung Apps, Social Hub, ChatON, gibi markaya özel entegrasyonlar mevcut. İşletim sisteminin çalışması genel olarak iyi. Zaten uyumsuz olan sürümlere abanmadığınız sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca bu seviye bir telefondan çok hızlı, pürüzsüz bir işletim sistemi performansı beklemek çok doğru olmaz. Birazdan değineceğimiz işlemci, ön bellek gibi donanım değerleri de tam bu bağlamda, gerekli seviyede.

S6500, iki band da olsa 3G desteğine sahip, wi-fi kablosuz bağlantısını barındıran bir telefon. Bağlantı özellikleri çok iyi değil. İki band olan 3G’sini her yerde kullanabilmeniz mümkün olmuyor. Ayrıca wi-fi kablosuz bağlantısının menzili çok dar. Örneğin modeminize iki oda kadar uzak bir mesafedeyseniz, kopmalar yaşamanız ya da wi-fi özelliğinin hiç kullanamamanız gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İşletim sisteminin avantajından ötürü, bu seviyede bu detaylar çok dikkat çekici olmayabilir.. Yine de telefonunuzu alırken yüksek beklentilere girmemeniz adına değinmek istedik..

Telefonun kamerası 3,2 megapiksel ve flaşsız. Bir çok teknik özelliği ile Galaxy Ace rakibi olan telefon bu alanda geri kalıyor. Kamera bir kademe düşük ve flaşsız. Doğal olarak bu durum fiyat avantajına yol açıyor. Çektiği görüntüler gayet yeterli. Aldığınız görüntüleri yorumlamadan önce bilgisayara yükleyip görüntülemenizde fayda var. Zira telefon ekranı 256K renk desteği sunuyor ki bu da Galaxy Ace’ın gerisinde kalan bir detay. Zira Galaxy Ace  Milyon renk desteği sunuyor.

Telefonun Galaxy Ace’ın önüne geçen özelliği ise 4 Gb dahili hafızası… Akıllı telefonların hafızası git gide büyüyor ve Mini 2 buna en büyük örnek. Önümüzdeki dönem çıkacak akıllı telefonlar seviye ayırt etmeksizin yeterli derece dahili hafızaya sahip olacak.

Telefonun işlemcisi 800 Mhz hız vaad ediyor ki bu seviye için ideal. Az önce işletim sistemini incelerken değinmiştik, vaad ettikleri seviyesi doğrultusunda yeterli. İşletim sistemini akıllıca kullandığınızda gayet akıcı bir kullanım sunuyor. Ancak üstüne çok fazla yüklenmemek lazım.

Şarj performansı oldukça yeterli. Ortalama 2 günü görebilirsiniz. Ancak yoğun kullanımlarda 1 gün ancak.


Fiyatı şu dönem itibariyle 450 lira civarı ve bu haliyle gayet iyi. Yani fiyat- performans açısından yüksek derece yıldızlar alabilir. Tabii bütçenizi biraz daha zorlamanız mümkünse, bir kademe üstü modellerle çok fazla fiyat farkı yok. Biz genel olarak Mini 2’yi başarılı bulduk ve bariz bir kusurunu göremedik.

Samsung Galaxy Mini 2 S6500 Teknik Özellikleri ve Fiyat Araştırması için lütfen tıklayın

Samsung-Galaxy-Mini-2-S6500-incelemesi


 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir