Samsung Galaxy J7’ye Nasıl Format Atılır?

Samsung J700 Galaxy J7 akıllı telefonunuza format atmak istediğinizde başvurabileceğiniz 2 farklı yol var. Bunlardan ilki menü üzerinden işlem yapmak, diğeri ise telefonun kurtarma modunu(recovery mode) kullanmak.

Telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken 2 önemli husustan ilki mümkünse veri yedeği almayı unutmamak, diğeri ise akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat etmek.

Format atmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem için akıllı telefon menüsünden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz. ‘Tümünü sil’ bölümüne dokunduğunuzda telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise daha çok telefon kilitlerini kaldırmak için kullanılır. Ancak menüye erişim sağlayamadığınız her durum için bu yolu kullanabilirsiniz. Bu yöntemin adı donanımdan format ve basit bir tuş kombinasyonuyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşılarak yapılır.

Donanımdan formatı uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar şu şekilde;

samsung-galaxy-j7-hard-format-atma

 • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
 • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir, bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir.
 • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Galaxy J7 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
 • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy J7 artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.

Author: Tayfun Sağır

19 thoughts on “Samsung Galaxy J7’ye Nasıl Format Atılır?

 1. Kapatmak yerine yeniden başlarsak olmaz mi çünkü benim telefonumda kapatmak içinde şifre istiyo

 2. Wipe cache partition kısmını atlamışım telde samsung logosu gözüküyor sadece ve 10 dakikadır bu şekilde duruyor. Ne yapmalıyım

  1. Abdulkadir merhaba. Sabırla bekle, kurulum ekranına geçecektir. Eğer ki 1 saat sonunda değişiklik olmazsa, sen de telefonun takılı kaldığından emin olursan bataryayı çıkar ve işlemi tekrarla.

 3. donanımdan format yaparsak telefondaki fotoğraflar vs. şeyler silinir mi?
  kilidimi unuttum telefondaki bilgiler silinsin istemiyorum.

  1. Her 2 yöntemde de telefondaki tüm veriler silinir. Kilidi unuttuysanız yapacak çok bir şey yok zaten, donanımdan formatı uygulamak zorundasınız. Ayrıca telefonun kurulum sırasında sizden Gmail(Google) hesap bilgilerinizi isteyeceğini de unutmayın!

 4. google play hesbımın şifresini unuttum telefonuma format ettım ama benden google play hesbımın şifresini istiyor ben de unuttum ne yapmam lazım acill lütfen ???

  1. Bir teknik servise başvurup, ilgili ekranının atlanması için talepte bulunmanız gerekiyor. Sizin bizzat yapabileceğiniz bir şey yok maalesef.

 5. İyi akşamlar j7 10 gön önce aldım. Sabah jarza taktığımda ekranda bir yazı çıktı ve telefon açılmıyor.

  Custom binary blocked by FAP Lock. Yazı ústteki gibidir desteğinizi rica ederim.

  Teşekkürler.

  1. Aldığınız hata muhtemelen yazılımsal bir aksamadan kaynaklanıyor. Yukarıda anlattığımız gibi telefonu formatlarsanız sorun çözülecektir.

  2. Fidye yazilimi olabilir. Boyle yazilimlarda telefonunuzdaki tum dosyalaro kilitler ve telefondaki dosayalrin kilidini acmak icin bello bi ucret isterler. Bi arastirin derim.

 6. kardeşim ben senin dediğin yöntemle telefonu sıfırladım ama kurulumda senkonize edilmiz mail adresini istedi bunun için ne yapmam lazım mail i bilmiyorum onun için tel acılmıyor

   1. kardejim j7 de gplay hesabi vardi bu yontemle silinmedi kurulum yapamiyorum sifreyi de unuttum nasil yzilim yukleriz bu cihza

    1. Henüz bu modele yazılım yükleme şansımız olmadı. Garantisi varsa yetkili servise götürün. Basit bir işlem olduğu için çok kısa zamanda cihazınızı teslim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir