Samsung Galaxy J7 Pro Format Atma

Samsung Galaxy J7 Pro modeli de diğer tüm akıllı cihazlar gibi fabrika ayarlarına sıfırlanabilir.Fabrika ayarları dediğimiz durum cihazı kutusundan çıkardığınızda karşılaştığınız sistem ayarlarıdır. Herhangi bir kişisel bilgi, veri veya güvenlik kontrolü yoktur.

Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama yani formatlama dediğimiz işleme genelde telefonda uygulamasal, yazılımsal hatalar meydana geldiğinde ihtiyaç duyarız.  Sıfırlama işlemi telefondaki tüm kişisel bilgi, veri ve ayarları sıfırlayacaktır.

Eğer menüye ulaşabiliyorsanız yani; ekran kilidi nedeniyle değil de aldığınız uygulama hataları nedeniyle telefonu sıfırlayacaksanız işlem daha basittir. Anlatılacak formatlama işlem J730F, J730FM,J730FQ,J730GM,J730G ve J730K gibi tüm J7 Pro modellerinde aynıdır.

İşleme başlamadan önce lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Format işleminden sonra silinen bilgileri geri getirmenin bir yolu yoktur. Batarya şarj seviyesinin de %25’in üzerinde olmasını sağlayın. Format esnasında telefon kapanırsa yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

Menüye ulaşabiliyorsanız; Ayarlar – Genel Yönetim – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izlyerek formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Android 6.0.1 sürümünde izleyeceğini yol şöyle olacaktır: Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla.

Telefon kendini kapatıp açacaktır. Açıldığında uygulama omtimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakikaya kadar sürebilir.  Lütfen bu esnada telefonu kapatmaya çalışmayın.

İkinci yöntem ise telefon menüsüne ulaşamadığınız durumlar içindir. Tuş formatı da denilen bu yol ile ekranda kilit olan cihazı sıfırlayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki eğer OEM killidi açık değilse bu yöntemle cihazınızı sıfırladıktan sonra sizden telefonda kullandığınız Gmail hesabınız ve şifreniz istenecektir.

OEM kilidi standart KAPALI olarak gelmektedir. Dolayısıyla bu yöntemi uyguladıktan sonra sizden Gmail hesabı sorulacağını unutmayın. “Ben Gmail hesabımı ve şifremi biliyorum ” veya ” Bilmiyorum ancak anlatıldığı şekilde ben Gmail hesabımı da atlarım” diyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.


Tuş formatını gerçekleştirmek için Recovery Moda girmeniz gerekecek. Bunun için:

1: Telefonu kapatın.

2:  Ses Açma + Home(Orta Tuş) + Güç tuşlarına beraber basın.


3: Ekrana Samsung yazısı gelince Güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin.

4: Android robotu gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz.

5: Recovery ekranını açmak için Güç tuşuna basılı tutarken bir kez Ses Açma tuşuna basıp bırakın.

6: Ses kısma tuşu ile wipe data / factory reset seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın.

7: Yes seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın. Bu işlem telefonu formatlayacaktır

8: Telefonu yeniden başlatmak için reboot system now seçeneğindeyken güç tuşuna basın. Telefon kendini yeniden aşlatacaktır.

Telefon yeniden başladığında Uygulama optimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakika kadar sürebilir. Telefon açıldığında kurulum ekranını geçip cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Halil Akgül

4 thoughts on “Samsung Galaxy J7 Pro Format Atma

  1. Merhaba şifreyi unuttun ve telefon açık vaziyette kapatmak için de şifre istiyor ne yapmalıyım

    1. Merhaba. Öncelikle telefonu ses kısma ve güç tuşuyla resetlemeye çalışmalı, telefon kapandığı gibi de ses kısma tuşundaki parmağınızı ses açmaya çekerek, orta tuşa da basmalısınız. Sonrası burada anlatıldığı gibidir zaten.

  2. Merhaba. Benim j7 de sifreyi çok kez yanlıs girmekten olucak ki telefonu kapatmak içinde telefonun şifresini istiyor şarz bitene kadar beklesem %25 in altında olucagı için arıza olursa ne yapacağım lutfen yardım edin

    1. telefonu yeniden başlatmak için şifre isteme fonksiyonu bir android özelliğidir, siz öyle ayarladığınız için istiyordur şireyi, şifreyi bilmediğiniz telefonu formatlamak istiyorsanız ses kısma + home + güç tuşlarına basılı tutun, telefon kapandığında ses kısma tuşunu bırakıp ses açma tuşuna basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir