Samsung Galaxy J5 Prime akıllı telefonunuzda yazılım ve uygulamalarla ilgili her türlü sorunu önce formatlama yöntemiyle çözmeye çalışmalısınız. Telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünde yaşadığınız çoğu sorun ortadan kalkacaktır. Devam eden sorunlar içinse yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.

Bu telefonu formatlayabilmenin iki yolu mevcut. İlk yöntem menüye ulaşılabilir durumdayken ayarlardan yapılan sıfırlamadır. İkinci yöntem ise herhangi bir nedenden dolayı menüye giremediğiniz durumlarda telefonun fiziki tuşlarından yararlanıp recovery mod ile uygulanan formatlama yöntemidir.

Format işlemine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husu var.  İlk önce telefonun şarjı yetersizse telefonu şarj edip batarya şarj seviyesini %25‘in üstüne çıkarmanızı öneririz. İşlem esnasında telefon kapanırsa yazılım çökebilir.

Eğer telefonu ayarlardan değil de recovery modtan sıfırlayacaksanız Google hesabınızı bilmeniz lazım. Aksi durumda formattan sonra kurulum ekranında sizden Google bilgileriniz istenecek ve bu bilgileri doğru şekilde giremezseniz telefonu kullanamayacaksınız.

Bu durumu da aşmak mümkündür ancak sizi bayağı uğraştıracaktır. O yüzden eğer Google bilgilerinizden emin değilseniz öncelikle bir teknik servise danışmanızı öneririz.

İlk yöntem ile telefonu sıfırlamak için Menü – Ayarlar – (Genel Yönetim) Sıfırla – Fabrika ayarlarına sıfırla yolunu izlemeniz gerekiyor. İşlemi uyguladığınızda telefon kendini yeniden başlatacaktır. İlk açılış biraz uzun sürebilir lütfen telefonun açılmasını bekleyin. Telefon açıldığında kurulum ekranını geçip cihazı kullanılabilir duruma getirebilirsiniz.

İkinci yöntem için telefonu kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana  açıldığında sadece güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basılı tutmaya devam edin.  Android robotu gördüğünüzde diğer tuşları da bırabilirsiniz.

Bu ekranda bir süre beklemeniz lazım. Ortalama 30 saniye beklediğinizde recovery mode seçenekleri açılacaktır. Burada izlemeniz gereken yol şöyle olacaktır:

1: Ses kısma tuşu ile wipe data factory reset seçeneği üzerine gelin.
2: Onay için güç tuşuna basın.
3: Ses kısma tuşu ile Yes seçeneğinin üztüne gelin.
4: Onay için güç tuşuna basın. Kısa bir formatlama işlemi başlayacaktır.
5: Format işlemi bittiğinde reboot system now seçeneği seçili olarak ekran gelecek.
6: Onay için güç tuşuna basın.

Güç tuşuna basıldığında telefon kendini yeniden başlatacaktır. İlk açılış biraz uzun sürecektir. Lütfen telefonun açılmasını bekleyin. Telefon açıldığında kendinize göre kişiselleştirip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir