Samsung Galaxy J3 akıllı telefonunuzun desen kilidi unuttuysanız ya da bloke etmişseniz, tek seferde ayar veya veri sıfırlaması yapmak istiyorsanız, donma, ağırlaşma, uygulama hataları gibi yazılımsal sorunlar yaşıyorsanız format atma yoluna giderek, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndüre bilirsiniz.

Galaxy J3’e format atmaya karar verdiğinizde lütfen önce mümkünse yani menüye ulaşabiliyorsanız veri yedeği alın ve işlem sırasında telefonun düşük şarj nedeniyle kapanıp, yazılımsal olarak zarar görmesini engellemek adına da şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edin! İşlem sırasında telefonunuzda sim ya da hafıza kartının bulunması önemli değildir, işlemden etkilenmeyecekler. Ayrıca telefonunuzu formatlamak telefonu garanti dışı da bırakmaz yani garantisini etkilemez.

Samsung Galaxy J3’e format atabilmek için 2 farklı yol vardır. Bunlardan ilki için menü üzerinden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemelisiniz. Son dokunuşla birlikte telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar. Lütfen bu sırada telefonu kapatmaya zorlamayın!

İkinci yol olan ve genel olarak donanımdan format olarak ifadelendirilen yöntem, daha çok desen kilitlerinin, güvenlik kodlarının unutulması, bloke edilmesi gibi güvenlik aşamalarının atlanması için kullanılsa da menüye erişemediğiniz her durum için bu yöntemi uygulamayı deneyebilirsiniz.

UYARI: Andriod 5.1 ile gelen yeni bir güvenlik aşaması dolayısıyla telefondan hesap kaldırılmadan donanımdan format uygulaması yapılırsa, telefon kurulum sırasında sizden telefona daha önce kurulmuş, bağlanmış bir Gmail (Google) hesabının bilgilerini isteyebilir. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız ve menüye erişebiliyorsanız, ya önce ilk yöntemi uygulayın ya da hesaplar bölümünden ilgili hesabı kaldırarak, ikinci yöntemi öyle uygulayın! Eğer söz konusu aşamada takılırsanız bir teknik servise danışmanız gerekmektedir!

samsung-galaxy-j3-format-atma

Donanımdan formatı uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar sırasıyla şu şekildedir;

  • Telefonu kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Marka ve model bilgisi ekranda göründüğünde güç tuşunu bırakarak, diğerlerine Android robotu görene kadar basmaya devam edin. Android robotu gördüğünüzde tüm tuşları bırakabilirsiniz.
  • Ulaşılan ekran recovery mode yani kurtarma modu ekranı. Burada dokunmatik çalışmayacaktır; ilgili seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe cache partition‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Yes‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Güç tuşuyla zaten seçili durumda olan ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayın.

İşlem tamam! Artık kurulumunuzu yaparak, Galaxy J3’ü yeniden kişiselleştirip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir