Eki 25 2015

Samsung Galaxy J2’ye Nasıl Format Atılır?


Samsung Galaxy J2  akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemden veya desen kilidi sorunlarından kurtulmak istiyorsanız telefona format atmalısınız. Format atma işlemiyle telefonunuz fabrika ayarlarına yani ilk aldığınız günkü temiz ayarlarına geri döner. Telefona herhangi bir zararı olmadığı gibi ön bellek temizlemesi de sağladığından performans arttırır.

Formatlama işlemi telefona sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları silecektir. Ayrıca desen kilidi gibi tüm güvenlik aşamaları da sıfırlanacaktır. Bu yüzden işlem öncesi veri yedeği almakta ve işlem sırasında telefonun düşük şarj dolayısıyla kapanıp, yazılımsal zarar görmesini engellemek adına şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edilmeli.

Galaxy J2 modelini formatlamak için 2 farklı yöntem var. Ancak bu modelin işletim sisteminden ötürü herhangi bir format kodu yok. Kullanabilecek ilk yöntem için Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yöntem ise daha çok desen kilitlerinin bloke edilmesi gibi durumlar için kullanılsa da menüye erişemediğiniz her durum için bu yönteme başvurabilirsiniz. Yapılacak işlemin mantığı telefonun fiziksel tuşlarıyla kurtarma moduna(Recovery mode) ulaşmak üzerinedir ve ‘donanımdan format’ olarak adlandırılır.

Önemli Not: Android 5.1.1 sürümlü cihazlarda OEM kilidinin açık olması gerekmektedir. OEM kilidi açık değilse donanımdan format sonra Google hesabı isteyebilir.

Donanımdan formatı uygulayabilmeniz izlemeniz gereken aşamalar şu şekilde;


samsung-galaxy-j2-hard-format-atma

 • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
 • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir, bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir.
 • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
 • Galaxy J2 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
 • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy J2 artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.

Yorum Yaz

  • Osmn on 09 Ağustos 2018 at 11:47
  • Cevapla

  Komut yok diyo ne yapmaliyım

  1. Kısa bir süre beklerseniz, onarım moduna geçecektir.

  • BluePurpleBoy on 24 Mayıs 2018 at 21:56
  • Cevapla

  Admin benim telefon j2 imei m çalındı değiştirdim 1 ay sonra güncelleme istedi güncelliyorum %26 da kalıp hata diyor ne yapmam gerek

  1. Telefonu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra tekrar deneyin. İşe yaramazsa direk yazılım yüklemesi yapmak gerekir ama telefonda sorun yoksa gerek olmayacaktır. Zira gelen güncelleme sürüm yükseltmesi değil.

  • samet on 16 Haziran 2017 at 09:27
  • Cevapla

  harika bir şekilde anlattınz elinize sağlık

 1. Bu site guzel ama samsunj200f markasinin ikodunu nasil kira bilirim email istiyor ama yaziyom sifreyide yaziyom kendi email olduguna gore emailide sifreyide 100 de 100 dogru yazdigima eminim ama telefon kabullenmiyor ve bu aradada email kabullenmedigi icin bende ikodu kiramiyom lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Google Account aşamasının geçilebilmesi için bir teknik servise danışmalısınız. Öyle ki bu yetkili servis de olabilir. Bizzat geçebileceğiniz bir aşama değil maalesef ve her zaman tam sağlıklı çalışmıyor. Bilgileri doğru girmenize rağmen aldığınız hata da bu yüzden.

  • MEHMET01 on 25 Mayıs 2016 at 13:21
  • Cevapla

  j200 root elinizde yada nerden temin edebilirim tesekkürler

  1. tam modeli belirtirseniz yönlendirmeye çalışırım.

    • MEHMET01 on 25 Mayıs 2016 at 13:31
    • Cevapla

    j200f

    1. internette çok fazla yöntem anlatılmış ancak son gelen güncellemeler artık bu yöntemlere izin vermiyor olabilir. yine de şunu deneyebilirsiniz.

     http://www.4shared.com/rar/xbgVOkLqba/j200gu_root.html

     twrpyi odinden yükleyip supersuyu hafıza kartından yükleyin.

     uyumsuz çıkarsa cihaz çöekbilri o zaman yeniden yaızlım yüklemeniz gerekebilir.

  • ismail on 10 Mart 2016 at 14:07
  • Cevapla

  formatı attıktan sonra mail adresimi istiyor fakat ben unuttum ne yapmam gerekiyor acil yardımcı olurmusunuz

  1. İsmail merhaba. Google hesap bilgilerini bilmiyorsan bir teknik servise danışmalısın. Android 5.1 versiyonuyla gelen bir güvenlik aşamasıdır o ve standart kullanıcının bu aşamayı geçmesi genelde imkansızdır. Garanti olması gerekir, yetkili servise başvurman en doğrusu olacaktır.

 2. bizim telefon açılmıyor

  1. Telefonda hiçbir tepki yoksa yetkili servise başvurun. Donanımsal bir arızası olabilir. İsterseniz önce bir telefoncuda batarya da deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.