Samsung Galaxy J1 telefonunuzu yazılımsal olduğunu düşündüğünüz herhangi bir problem ya da ekran kilit desenini unutma-bloke etme gibi nedenlerle formatlamak isterseniz, bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Anlattacağımız yöntemler Galaxy J1’in SM-J100F, SM-J100FN, SM-J100H, SM-J100H/DD, SM-J100H/DS, SM-J100M, SM-J100MU gibi tüm ürün kodları için geçerlidir!

Format atma işlemi, donma, kasılma, ağırlaşma, uygulama ya da işletim sistemi hataları ile ekran kilit desenini unutma-bloke etme gibi durumlarda ilk denenmesi gereken yoldur. Ancak bu işlem telefona sonradan yüklenen tüm verileri sileceğinden öncesinde mümkünse veri yedeği alınmalı ve şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat edilmeli.

Galaxy J1’e format atabilmek için 2 farklı yol mevcut. Bunlardan ilki için menüye ulaşabiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Kullanıcı ve yedek> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemeli ve onay vermelisiniz.

Diğer yöntem ise menüye erişimde zorluk çıkaran telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak telefonun kurtarma moduna(Recovery mode) ulaşmalısınız. Bu sebeple aşağıdaki adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde geçmelisiniz.

samsung-galaxy-j1-hard-formatDonanımdan formatı uygulayabilmek için geçmeniz gereken aşamalar sırasıyla şöyle;

 • Telefonu kapatın ve görseldeki gibi ses açma, ana ekran ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
 • Samsung yazısı geldiğinde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
 • Bir süre sonra telefon kurtarma moduna ulaşacaktır ki burada dokunmatik çalışmaz.
 • Aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise kilit tuşunu kullanmalısınız.
 • Ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onaylayın.
 • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine kilit tuşuyla onaylayın.
 • Telefon sıfırlama işlemini yaparak, ilk ekran geri döner. Bu aşamada aynı mantıkla’wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun gereksiz ön belliğini de temizleyecektir.
 • Son olarak ilk sıradaki ‘reboot system now‘ seçeneğini kilit tuşuyla onaylayarak, telefonu temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayın.

İşlem tamam! Artık kurulum yapılarak, Galaxy J1’i yeniden kişiselleştirebilirsiniz.

25 thoughts on “Samsung Galaxy J1’e Nasıl Format Atılır?”
  1. Neden olsun? İşlem öncesi veri yedeği almayı ve mümkünse önce ilk yöntemi kullanmayı unutma yeter.

 1. Tayfun Hocam İnternetten Apk Sini İndirdim Google Play Store nin :) Bi Sıkıntı Olmaz Demi

 2. Ya Hocam Bana Yardımcı Olabilirmisiniz Sizden Rica Ediyorum Agda Kayıtlı Degil Hatası Veriyor Ya Yardımcı Olabilirseniz Sevinirim :(

    1. Teknik servisi olan herhangi bir teknik servise uğrayın ve durumu anlatın. Çok kısa zamanda sorunu çözeceklerdir.

      1. Öyle bir şey duymadık ve ihtimal de vermiyoruz. Telefon özellikleri yeterli gelene kadar güncelleme alacaktır.

       1. Hocam Bugun Bi Telefoncu Söyledi Ama Nekadar Dogru Bende Bilmiyorum Güncelliyemiyorum 2 gün oldu format atalı sürekli derleme sürümünede tıklıyorum olmuyor Google Play Store Apk İndirsek Olurmu Peki İnternetten Eger Olmassa

         1. AYnen Hocam Son Çare O Zaten Yapacak Biseyim Kalmadı Galaxy J1 J100 Kullanıyorum Hocam Ama 2015 modeli yüklenmesi lazım asında ama

 3. Ben samsung j7 aldim. Formatladim eski bilgiler kalmasin icin. Telefon iki uc kere formatlamama ragmen eski gmail adresini istiyor.. Ne yapabilirim..

  1. Ve o bilgileri doğru girseniz de kabul etmiyor. Maalesef böyle bir sorun var ve bizde sıkça karşılaşıyoruz. Sorunu ancak bir teknik servis, box yardımıyla çözebilir. Garantisi vardır mutlaka, yetkili servise başvurabilirsiniz.

   Aslında OTG desteği olan cihazlar için şu şekilde bir çözüm var. Biz de işe yaramamıştı ama denemenizde herhangi bir mahsur yok.

   http://www.ceplik.com/nZ914

 4. Hocam Ben Galaxy J1 Kullanıyorum Jarja Takdıgım Zaman Yavaş Dolduruyor Neden Acaba 2.5 saatte dolduruyo arkaplandaki uygulamaları kapattım

    1. O şarj cihazlarının gücü düşüktür zaten ama 5V-2A bile kullansanız şarj süresi çok fazla kısalmayacaktır. J1’de hızlı şarj özelliği yok. Bu yüzden ortalama 2 saat ideal bir süredir. En iyi ihtimalle 1.5 saat görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir