Samsung Galaxy Grand Prime + Nasıl Formatlanır?

Samsung G532F Galaxy Grand Prime Plus akıllı telefonu da diğer tüm android cihazlar gibi sıfırlanabilir. Telefonu artık kullanmayacaksanız, başka birine devredecekseniz veya çeşitli uygulamasal hatalar alıyorsanız format dediğimiz sıfırlama işlemini yaparak telefonu ilk günkü haline döndürebilirsiniz. Fabrik ayarları denilen bu durumda telefonda herhangi bir kişisel bilgi, veri veya düvenlik kontrolü bulunmaz.

Grand Prime Plus modelini formatlamanın iki yolu mevcuttur. İlk yöntem menüye ulaşabilir durumda olduğunuzda kolayca yapabileceğiniz yöntemdir. İkincisi ise telefonu kullanamadığınız durumlarda tuş formatı dediğimiz sıfırlama yöntemidir.

İşleme başlamadan önce lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Format işleminden sonra silinen bilgileri geri getirmenin bir yolu yoktur. Batarya şarj seviyesinin de %25’in üzerinde olmasını sağlayın. Format esnasında telefon kapanırsa yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

Menüye ulaşabiliyorsanız; Ayarlar – Genel Yönetim – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izlyerek formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Android 6.0.1 sürümünde izleyeceğini yol şöyle olacaktır: Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla.

Telefon kendini kapatıp açacaktır. Açıldığında uygulama omtimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakikaya kadar sürebilir.  Lütfen bu esnada telefonu kapatmaya çalışmayın.

İkinci yöntem ise telefon menüsüne ulaşamadığınız durumlar içindir. Tuş formatı da denilen bu yol ile ekranda kilit olan cihazı sıfırlayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki eğer OEM killidi açık değilse bu yöntemle cihazınızı sıfırladıktan sonra sizden telefonda kullandığınız Gmail hesabınız ve şifreniz istenecektir.

OEM kilidi standart KAPALI olarak gelmektedir. Dolayısıyla bu yöntemi uyguladıktan sonra sizden Gmail hesabı sorulacağını unutmayın. “Ben Gmail hesabımı ve şifremi biliyorum ” veya ” Bilmiyorum ancak anlatıldığı şekilde ben Gmail hesabımı da atlarım” diyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.


Tuş formatını gerçekleştirmek için Recovery Moda girmeniz gerekecek. Bunun için:

1: Telefonu kapatın.

2:  Ses Açma + Home(Orta Tuş) + Güç tuşlarına beraber basın.


3: Ekrana Samsung yazısı gelince Güç tuşunu bırakıp diğer tuşlara basmaya devam edin.

4: Android robotu gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz.

5: Recovery ekranını açmak için Güç tuşuna basılı tutarken bir kez Ses Açma tuşuna basıp bırakın.

6: Ses kısma tuşu ile wipe data / factory reset seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın.

7: Yes seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın. Bu işlem telefonu formatlayacaktır

8: Telefonu yeniden başlatmak için reboot system now seçeneğindeyken güç tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacaktır.

Telefon yeniden başladığında Uygulama optimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakika kadar sürebilir. Telefon açıldığında kurulum ekranını geçip cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir