Samsung Galaxy Grand Neo ve Grand Neo Plus Arasındaki Farklar

Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticisi Samsung, zaman zaman popüler modellerini güncelleyerek, yeniden piyasaya sürer. Zamanında Nokia’nın yaptığına benzer bir satış politikası izleyen Güney Koreli teknoloji üreticisi, genellikle tasarımı değiştirmeden cihazın donanım ve yazılım bölümüne müdahale eder. Galaxy Grand Neo Plus da bu furyanın ürünlerinden.

Samsung markasını takip eden tüketiciler bilir; Galaxy S3 ile Galaxy S3 Neo, Galaxy S3 Mini ile Galaxy S3 Mini Volue Edition benzer bir çalışmanın ürünüdür. Bu modellerde de kullanıcıların bir takım noktalarda kafası karışmıştı. Grand Neo için de şu dönem bu karışıklıklar geçerli. Özellikle de işletim sistemi noktasında! Şimdi bu farklıklara kısaca göz atıp, konuyu aydınlatmaya çalışacağız.

Öncelikle en büyük karışıklık olan işletim sisteminden başlayan. Piyasada ilk gördüğümüz ürün olan Grand Neo’nun işletim sistemi versiyonu 4.2(Jelly Bean), güncel model Grand Neo Plus’ın ise 4.4.4(KitKat). Bu noktada özellikle Grand Neo’ya güncelleme bekleyen kullanıcıların kafası karışmış durumda. Çevrelerinde aynı telefona sahip bazı kişilerin işletim sisteminin KitKat olduğunu görünce kendi telefonlarına güncelleme gelmediğinden yakınıyorlar ama durum öyle değil!

Hazır yeri gelmişken belirtelim; 2 telefona da yüksek ihtimalle yazılım güncellemesi gelmeyecek, neyse o! Dolayısıyla Android işletim sistemi 4.4.4 KitKat olan telefon Grand Neo değil, Grand Neo Plus.

grand-neo-ve-grand-neo-plus2 modelinde ürün kodları temelde aynı fakat Grand Neo Plus’ta fazladan bir I var. Güncel versiyon bazı donanım parçalarında da farklıklar var. Örneğin Grand Neo’nun ön kamerası VGA iken, Grand Neo Plus’ın 2 megapiksel. İşlemci(CPU) ve görüntü birimi(GPU) noktalarında da marka farklı tercihlerde bulunmuş.

Bunların dışında 2 model tamamen aynı. Yeni güncel model yapılan iyileştirmelerle daha iyi çalışıyor olsa da performans açısından aralarında çok ciddi farklar yok. 2 model de yoğun kullanımlar sonrası takılıyor ve işletim sistemi çabuk şişiyor.

Temel farklara göz attıktan sonra ürünlerin teknik özelliklerini incelemek isteyenler için bağlantılar aşağıda.

Samsung Galaxy Grand Neo (I9060)

Samsung Galaxy Grand Neo Plus (I9060I)

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir