Samsung Galaxy A8’e Nasıl Format Atılır?

Samsung Galaxy A8 akıllı telefonunuzun performansı ilk günlerine göre büyük bir düşüş yaşınıyorsa veya güvenlik kodlarından herhangi birini unutmuş ya da bloke etmişseniz formatlama işlemiyle bu sorunları aşmayı deneyebilirsiniz. Aslına bakılırsa formatlama işlemi tüm yazılımsal sorunların karşısında ilk denenmesi gerekenlerdendir. Çünkü format işlemi telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünden kullanıcının sorunun yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda emin olmasını sağlar.

Galaxy A8 format atabilmek için 2 farklı yol vardır ve işlem sonrası telefona sonradan yüklenmiş tüm veri ile uygulamalar silinir. Bu yüzden işlem öncesi veri yedeği almayı unutmayın! Ayrıca telefonun işlem sırasında düşük şarj dolayısıyla kapanması ciddi yazılımsal sorunlara yol açabileceğinden, telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlayın!

Kullanılabilecek ilk yol için menüye erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izleyin ve onay verin.

İkinci yol ise daha çok desen kilitlerinin unutulması-bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılır. Ancak menüye erişim sağlayamadığınız her durum için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Donanımdan format denilen bu yöntemin mantığı, telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.

Donanımdan formatı uygulayabilmek için izlemeniz gereken aşamalar şu şekilde;samsung-galaxy-a8-hard-format-atma

  • Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.
  • Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir, bir süre sonra telefon kurtarma moduna geçecektir.
  • Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.
  • Galaxy J7 temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.
  • Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy A8 artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir