Telefonumuzu ne zaman ne için sıfırlarız veya formatlarız? Genellikle telefonumuz da yaşanan virüs problemleri, kasmalar, hafıza yetersizliği, şifre unutulması, yazılım problemleri, başka bir cihaza geçişte veya cihazı tamamen rahatlatmak için vb. nedenlerden dolayı sıfırlarız veya formatlarız.

İşleme başlamadan önce lütfen önemli bilgilerinizin yedeğini alın. Format işleminden sonra silinen bilgileri geri getirmenin bir yolu yoktur. Batarya şarj seviyesinin de %25’in üzerinde olmasını sağlayın. Format esnasında telefon kapanırsa yazılımsal sorunlar meydana gelebilir.

Menüye ulaşabiliyorsanız; Ayarlar – Genel Yönetim – Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla yolunu izlyerek formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Android 6.0.1 sürümünde izleyeceğini yol şöyle olacaktır: Ayarlar – Yedekle ve Sıfırla – Fabrika Ayarlarına Sıfırla.

Telefon kendini kapatıp açacaktır. Açıldığında uygulama omtimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakikaya kadar sürebilir.  Lütfen bu esnada telefonu kapatmaya çalışmayın.

İkinci yöntem ise telefon menüsüne ulaşamadığınız durumlar içindir. Tuş formatı da denilen bu yol ile ekranda kilit olan cihazı sıfırlayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki eğer OEM kilidi açık değilse bu yöntemle cihazınızı sıfırladıktan sonra sizden telefonda kullandığınız Gmail hesabınız ve şifreniz istenecektir.

Tuş formatını gerçekleştirmek için Recovery Moda girmeniz gerekecek. Bunun için:

Dikkat: Tuş Kombinasyonu ile format menüsüne gelemediyseniz telefon sürekli kendini başlattıysa tuş kombinasyonu yapmadan önce telefonu usb kablosuyla bilgisayara bağlayıp hemen tuş kombinasyonunu yapmalısınız.

NOT: Telefonunuzun şifresini unuttuysanız ve telefon açıkken kapanmıyorsa ilk önce reset atıp anında format işlemini yapmanız gerekiyor. GÜÇ tuşuna ve SES KISMA tuşuna aynı anda basıp telefon kapanana kadar basmalısınız bu 3 saniye sürüyor ortalama hemen akabinde ekran kapandıktan sonra alttaki işlemi yapmanız gerekiyor yani SES AÇMA ve GÜÇ tuşuna aynı anda basmalısınız Samsung logosu gördüğünüz de GÜÇ tuşunu bırakmalısınız.

1: Telefonu kapatın.

2:  Ses Açma + Güç tuşlarına beraber basın.

3: Ekrana Samsung yazısı geldiğinde ”güç tuşundan parmağımızı çekiyoruz”.

Samsung Galaxy A54 modeli de diğer tüm akıllı cihazlar gibi fabrika ayarlarına sıfırlanabilir. Fabrika ayarları dediğimiz durum cihazı kutusundan çıkardığınızda karşılaştığınız sistem ayarlarıdır. Herhangi bir kişisel bilgi, veri veya güvenlik kontrolü yoktur.

4: Ses açma tuşuna basmaya devam ediyoruz.

5: Android robotu gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz.

6: Format menüsüne geldiğiniz de Ses açma veya Ses kısma tuşlarını kullanarak ile wipe data / factory reset seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın.

7: Yes seçeneğinin üstüne gelip Güç tuşuna basın. Bu işlem telefonu formatlayacaktır.

8: Telefonu yeniden başlatmak için reboot system now seçeneğindeyken güç tuşuna basın. Telefon kendini yeniden başlatacaktır.

Telefon yeniden başladığında Uygulama optimizasyonu gerçekleştirecektir. Bu işlem 20 dakika kadar sürebilir. Telefon açıldığında kurulum ekranını geçip cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Eğer tuş yöntemiyle ve bilgisayara USB bağlantı yöntemleriyle hiçbir şekilde format menüsüne geçemezseniz yorumlarda bize belirtin gelen güncellemeler sonucunda bazen yöntemler değişe biliyor.

One thought on “Samsung Galaxy A54 Format Nasıl Atılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir