Root işlemi Android işletim sisteminde yönetici konumuna yükselmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Android 7  yüklü Samsung A320F, A320FL ve A320Y modellerini rootlamak için auto root dosyası yükleyeceğiz. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır.  Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek için de batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz. Rootlama işlemi yaparken telefonu sıfırlamanız gerekecektir. Doayısıyla tüm bilgileriniz silinecektir. Önemli bilgilerinizi yedekleyin.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: A320F/FL/Y Autoroot

Her iki dosyayı indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz autoroot dosyasını (CF-Auto-Root-a3y17lte-a3y17ltexx-sma320f.tar.md5) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır. Telefon yeniden başladığında ekranda kırmızı yazıların olduğu ekranla karşılacaksınız.

Telefon açıldığında “Başlatılamadı” veya “Doğrulama Başarısız”uyarıysıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda cihazı sıfırlamanız gerekecek. Cihazı sıfırladıktan sonra Odin yüklemesini tekrar yapın. İkinci açılışta da Samsung yazısında kalabilir. Bu durumda Ses Kısma + güç tuşlarına uzunca basarak telefonu resetleyin.

Lütfen yükleme işlemi bitene kadar bekleyin. İşlem bittiğinde menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

25 thoughts on “Samsung Galaxy A3 2017 Root Yapma”
 1. A320F android 8 root yükledim imei attım ama sertifika yamalama olmuyor hata veriyor ne yapabilirim

  1. Merhaba, öncelikle tüm yedeklerinizi alın.
   Android 8 yüklüyken imei onarımını yapın. Path hata verecek.
   Android 7’ye ait PDA ve CSC dosyalarını odin ile yükleyin.
   IMEI silinirce CERT yedeğini yükleyin. Patch yapın, buna rağmen şebeke alamazsanız modem dosyasını yükleyin. https://yadi.sk/d/2UHTGoGzMSfwqA

 2. a320f telefonuma yükledim telefonu sıfırla diye bir seçenek geliyor telefonun içindekilere erişemiyorum

  1. Telefon açıldığında “Başlatılamadı” uyarıysıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda cihazı sıfırlamanız gerekecek. Cihazı sıfırladıktan sonra Odin yüklemesini tekrar yapın. İkinci açılışta da Samsung yazısında kalabilir. Bu durumda Ses Kısma + güç tuşlarına uzunca basarak telefonu resetleyin.

   Yani telefonu sıfırlamanız gerekecek.

   1. S.AABE KOLAY GELSİN BEN BU A320FL VAR BENDE İMEİ FALAN GÖRUNMUYOR BUNUN HAKKINDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİN?

    1. imei silinmişse önce en güncel romu yükleyip deneyin, imei geri gelmiyorsa modem dosyası yüklemeniz gerekecek, uygun modem dosyasını googledan araştırabilirsiniz.

 3. Kolay gelsin ustam cihazı rootladım ama höpörlör çalışmıyor neden yapabilir acaba bilginiz varmı bu konuda

   1. cihaza yazlım yüklediğimde düzeldi ses olayı ama ozaman ağda kayıtlı dğil hatası alıyorum imeı atmam lazım rootladığımda ise ses sorunuyla karşılaşıyorum ne yapabilirim

 4. hocam merak ettiğim bir şey var bizim android sürüm 8 burda android sürümü 7 yazıyor yüklesem normel çalışırmı
  ACİL CEVAP VERİRSEN SEVİNİRİM

 5. Rotladim sifirla dedi sifirladim yeniden rotladim oldu işlem yaptim ama hoporlör çalişmiyor yazilimsalmi donanimsalmi

  1. rootlamadan önce çalışıyor muydu? roottan sonra çalışmamaya başlamışsa yazılımsal olabilir tabi, bu durumda yazılım yükleyip denemeniz lazım.

 6. ELLERİNE SAĞLIK KARDEŞİM İLK DEFA YAPTIM BU MODELİ 30 DAKİKADA HALLETTİM MÜŞTERİMDE MEMNUN KALDI ALLAH RAZI OLSUNNNNNN
  TEŞEKKÜR EDERİM KAYSERİDEN SELAMLAR OLSUN

 7. merhaba

  a320f model cihaz 7 sürümde çalışıyordu kayıtsız olunca kapandı.repair ve patch yaptım 112 arıyor ama şebeke gelmedi.
  4 parçalı 6.0 rom yükledim
  versiyon 6 oldu ve tekrar repair ve patch yaptım şebeke yine gelmedi
  112 arıyor
  bu cihihazı nasıl çözerim.
  teşekkürler

 8. Eyvallah ustam 1 haftadır a320Y root işlemi için dosya arıyorum. İmdadıma sen yetiştin çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir