Samsung G925 Galaxy S6 Edge akıllı telefonunuza format atmak istediğinizde başvurabileceğiniz 2 farklı yol var. Bunlardan ilki menü üzerinden işlem yapmak, diğeri ise telefonun kurtarma modunu(recovery mode) kullanmak.

Telefonunuza format atmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken 2 önemli husus var. Birincisi mümkünse veri yedeği almayı unutmamak, ikincisi de telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasına dikkat etmek.

Format atmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem akıllı telefon menüsünden Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Cihazı sıfırla> Tümünü sil yörüngesini izlemek. ‘Tümünü sil’ bölümüne dokunduğunuzda telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise daha çok telefon kilitlerini kaldırmak için kullanılır. Ancak telefonunuz herhangi bir nedenle açılmadığında da bu yolu kullanmalısınız. Bu yöntemin adı donanımdan format ve basit bir tuş kombinasyonuyla kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak anlamına gelir.

Telefon kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.

Yapılması Gereken Tuş Kombinasyonu: Ses Açma Tuşu + Ana Ekran(Home) Tuşu + Güç(Kilit) Tuşu
samsung-galaxy-s6-edge-hard-format-atma

Telefon açılıp, Samsung logosu göründüğünde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.

Cihaz bir süre sonra üzerinde Android robotun bulunduğu turkuaz bir ekrana geçecek. Bu aşamada tuşlar bırakılabilir.

Turkuaz ekranda 30-50 saniye kadar beklemeniz gerekecek. Galaxy S6 Edge bu süre zarfından sonra kurtarma moduna geçecektir.

Kurtarma modunda dokunmatik çalışmaz. Aşağı-yukarı için ses tuşlarını, onay için ise güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.

Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

Yeni ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘Yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve güç tuşuyla onaylayın.

Galaxy S6 Edge temizleme işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak, akıllı telefonun gereksiz ön belleğini temizleyecektir.

Son olarak ilk sıradaki ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç(kilit) tuşuyla onaylamak cihazın temizlenmiş olarak yeniden başlamasını sağlayacak. İşlem tamam! Galaxy S6 Edge artık yeniden kuruluma ve kişiselleştirmeye hazır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir