Samsung G900 Galaxy S5 Telefonu Modem Olarak Kullanma

Android işletim sistemine sahip cihazların pratik fonksiyonlarından biri olan Hotspot özelliğini kullanarak cihazınızı modem olarak kullanabilirsiniz. Bu fonksiyon size sahip olduğunuz mobil internetinizi diğer cihazlarla paylaşma hakkı tanır.

Samsung G900 Galaxy S5 telefonunuzda kullandığınız interneti de birden fazla yöntemle diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.  Anlatacağımız yöntemler bütün Samsung Galaxy S5 modelleri için geçerlidir. Telefonunuzu modem olarak kullandığınızda dikkat etmeniz gereken husular şunlardır.

– Faturalı bir hattınız varsa limit aşımına dikkat edin. Sürpriz faturalarla karşılaşabilirsiniz.

– Telefonunuzun mobil internet ayarları yapılı olması gerekir.

– Veri ağınızın açık ve halihazırda telefondan internete bağlanabiliyor olmanız gerekmektedir.

Aşağıdaki 3 yöntemle cihazınızdaki interneti paylaşabilirsiniz. En çok kullanılan yöntem 3. yöntem olan wi-fi hotspot seçeneğidir.

İnternet bağlantınızı wi-fi veya bluetooth ağı olmayan bir bilgisayar ile paylaşacaksanız USB kablosu kullanmanız gerekir. Bu yöntem için telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp  İnternet paylaşımı ve Mobil erişim noktası menüsünden USB bağlanıyor seçeneğini aktifleştirmek. Bu menüye ulaşmak için şu yolu izlemeniz gerekir. Menü – Ayarlar – Ağ bağlantıları – İnternet paylaşımı ve Mobil erişim noktası – USB Bağlanıyor.

Bluetooth ağı ile internet paylaşımı yapmak isterseniz öncelikle telefonunuzu ve paylaşım yapacağınız cihazı biribirine bluetooth ile bağlamanız gerekir. Bluetooth bağlantısını yaptıktan sonra Menü – Ayarlar – Ağ bağlantıları – İnternet paylaşımı ve Mobil erişim noktası Bluetooth bağlantısı seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

3. yöntem ise wi-fi bağlantısı ile gerçekleştirilen Mobil erişim noktası seçeneğidir.  Menü – Ayarlar – Ağ bağlantıları – İnternet paylaşımı ve Mobil erişim noktası – Mobil erişim noktası yolunu izleyerek ayarlarınızı yapmalısınız.

İzleyeceğiniz yolu yukarıdaki resimlerle belirtmeye çalıştık. Son aşamada modeminiz için bir isim ve şifre belirmeniz istenir. İstediğiniz ismi ve şifreyi belirledikten sonra Kaydet butonu ile çıkış yapabilirsiniz.


İnternetinizi paylşacağınız cihazda wi-fi taraması yapıp modeminizi bulduktan sonra belirlediğiniz şifreyi girerek cihaza bağlanabilirsiniz. Batarya ömrünüzü uzatmak için internet paylaşımı yapmadığınız zamanlarda bu fonksiyonu devre dışı bırakmanızı öneririz.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir