Samsung G900 Galaxy S5 Format Atma

Samsung G900 Galaxy S5 telefonunuzda donma, takılma, kasılma, yavaşlama gibi yazılımsal olduğunu düşündüğünüz problemler yaşıyorsanız, tek seferde veri ya da ayar sıfırlaması yapmak istiyorsanız veya ekran kilit desenini-güvenlik kodunu unuttuysanız-bloke ettiyseniz telefonunuzu formatlamanız gerekir. Format işlemini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

İşlem sonrası telefona sonradan yüklenmiş tüm veriler silineceğinden lütfen mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın! Ayrıca telefonun işlem sırasından düşük şarj dolayısıyla kapanmasını önlemek için şarj seviyesinin en az %25 olduğundan emin olun!

Not: Anlatılan işlem bütün Galaxy S5 modelleri için geçerlidir.

Samsung G900 Galaxy S5Android 4.4.2 işletim sistemi kullanan bir model ve tıpkı aynı işletim sistemini kullanan Samsung telefonları gibi iki farklı format yöntemi mevcut. Bunlardan ilki için menüye erişim sağlayabiliyor olmanız gerekir; Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyin ve onay verin. Onay sonrası telefon sıfırlama işlemi için kapanır ve temizlenmiş olarak yeniden başlar.

Diğer yöntem ise ekran kilit desenini-güvenlik kodunu unutmak-bloke etmek, uygulama ya da işletim sistemi hataları gibi sebeplerle menüye erişimde zorluk çıkaran telefonlar için en etkili yol olan donanımdan format seçeneğidir. Bunun için görseldeki gibi telefonun bazı fiziksel tuşlarından yararlanarak telefonu onarım moduna(recovery mode) geçirmelisiniz.

Telefonu kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. 

Tuş Kombinasyonu: Ses Açma Tuşu + Ana Ekran(home) Tuşu + Açma-Kapama(Kilit) Tuşu
samsung-g900-galaxy-s5-hard-reset-formatlama
Telefon açılıp, marka model bilgisini gösterdiğinde açma-kapama(kilit) tuşunu bırakarak, diğer tuşlara basmaya devam edin.

Bir süre Android robot belirecek ve telefon onarım moduna geçecektir. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz!

Ses kısma tuşu yardımıyla ‘Wipe data/factory reset’ seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama tuşuyla onaylayın.


Yeni gelecek ekran teyit amaçlı; yine ses kısma tuşu yardımıyla ‘Yes – delete all user data’ seçeneği üzerine gelin ve yine açma-kapama tuşuyla onaylayın.

Onay sonrası telefon sıfırlama işlemini yapar ve ilk ekrana döner. Bu aşama ‘Wipe cache partition’seçeneğini de aynı mantıkla onaylarsanız telefonun ön belleği de temizlenmiş olur.

Son olarak ‘Reboot system now’ seçeneğini açma-kapama tuşuyla onaylamak telefonu yeniden başlatacaktır.


İşlem tamam! Galaxy S5 yeniden kuruluma hazır.

Author: Tayfun Sağır

16 thoughts on “Samsung G900 Galaxy S5 Format Atma

 1. Merhaba ben telefona format attım ses menü güç tuş yardımı ile ama telefonu geri cevirdiğimde samsung yazısında takılıp kalıyor ne yapmam gerekiyor ??

  1. Tabi normaldir, recovery mode ekranına geçmeden önce yatık vaziyette, altında komut yok yazısı olan bir Android robot belirir.

   1. tayfun abi ben herşeyi yaptım videodaki sen sonda videoyu bitirdin hya şimdi kuruloum aşamasına geçecek diye bende 5 dk dır bitek samsung yazısı görülüyor yanlış birşey mi yaptım

  1. formattan sonraki ilk açılmayı diyorsanız, normaldir. biraz sürebilir, normalde açılması uzun sürüyorsa içindeki uyguamalardan kaynaklıdır.

      1. Kore satışlı bir telefona nasıl format atablirim yardım eder misiniz ne google hesabını ne ekran kilidinin şifresini hatırlamıyorum ve kurtarma şifresinide sizin videoda anlattıklarınızı uyguladım fakat olmuyor

       1. replika(taklit) cihazların format yontemleri değişebiliyor. tüm tuş kombinasyonlarını demelisiniz.

        ses kısma + güç
        ses açma + güç
        home + güç
        ses açma+home+güç
        ses kısma + home + güç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.