Samsung G800 Galaxy S5 Mini… Samsung’un sıvı temasa dayanıklılık, parmak izi okuyucu ve kalp ritmi ölçer gibi özellikleri ilk defa kullandığı Mini modeli. Aslında söz konusu özelliklerin kullandığın ilk modelin, Mini versiyonu. Genellikle Mini modellerinden sükse özelliklerini esirgeyen Samsung, bu sefer işi daha sıkı tutmuş gibi…

Amiral gemi modellerine göre daha ulaşılabilir ve daha kompakt olan ‘Mini’ modelleri, bu modele kadar markayı tatmin edecek başarıyı yakalamışlardı. Ancak S5 Mini, büyük modeli de dahil olmak üzere, satış rakamlarında beklentinin altında kalmış görünüyor. Peki bunun nedenlerin cihazın temel özellikleri olabilir mi? Asıl amaç olarak bu soruya cevap bulmak adına Galaxy S5 Mini’yi yaklaşık 2 haftalık bir teste tabi tuttuk. İşte sonuçlar…

Makale öncesi teknik özelliklere göz atmak için; Samsung G800 Galaxy S5 Mini

TASARIM
Samsung Mini versiyonlarının tasarımında, büyük modellerle boyut haricinde pek bir fark olmaz. Zira S5 Mini’de de durum değişmiyor. Yine plastik aksamların çokca kullanıldığı, oval hatlardan meydana gelen bir tasarım. S5 ile kıyaslandığında tek farklılığın şarj girişi bölümü olduğu gözleniyor. S5’te bir koruma kapağıyla kapatılmış olan bu giriş, S5 Mini’de açık.

S5 serisi tasarım olarak bir önceki S4 serisine oldukça yakın. Değişiklik olarak ilk göze çarpan detaylar, tırtıklı kenar çıtaları, noktalı arka kapak ve kameranın altına hizalanmış flaş ile ritim ölçer.

S5 Mini boyutları ve duruşu itibariyle iPhone 5’e benzer. Bu durum hem 4.5 inç ekranın getirdiği boyutsal yapıdan hem de netleşen çizgilerden kaynaklanıyor. Bize sorarsanız bu boyutlar ve tasarım bugüne kadarki en iyi Mini’nin ortaya çıkmasını sağlamış! Daha önceki incelemelerimizde de belirttiğimiz üzere 4 ve 4,5 inç arası boyutlar, bize göre akıllı telefon boyutlarının en ideal olanları. Bu yüzden S5 Mini’nin boyutlarını çok beğendik. Bu boyutlar telefona tek el ile hakimiyeti en üst seviyeye taşıyor. Üstelik telefon sadece 120 gram!

Ayrıca tasarım detayları içerisinde sayabileceğimiz bir diğer nokta da telefonun kutu içeriğinde yedek bir arka kapak daha gelmesi. Örneğin bizim teste tabi tuttuğumuz telefonun kutusunda siyah arka kapağın dışında bir de turkuaz renk arka kapak vardı.

Anlattığımız iyi detayların yanında süregelen bazı klasik Samsung kusurları S5 Mini’de de mevcut. Telefonun yan çıtaları hâla çok hassas! Bu durum telefon iyi korunmasını gerektiriyor. Aksi halde yan çıtalarda soyulma ya da ezilmeler çok göze batar hale geliyor. Dikkatli kullanmakta fayda var!

Galaxy S5 Mini’yi özellikle boyutlarından ötürü çok beğendik! Tasarım hatları ilgi çekici ve ufak da olsa yapılan değişiklikler yeterli. Kesinlikle sıradan durmuyor!

samsung-galaxy-s5-mini-inceleme

YAZILIM VE DONANIM
Samsung akıllı telefonlarının donanımında her zaman iddialıdır. Arayüz ve yardımcı uygulamalar açısından da piyasanın en çok çalışan markalarından biri. S5 Mini de bunu yansıtan modellerden ve iddialı geliştirmelerle geliyor. S6’nın tanıtıldığı şu günlerde S6 Mini’yi beklemeye niyetli olanlar olacaktır. Ancak S5 Mini de kesinlikle hafife alınacak bir telefon değil!

Akıllı telefonlarda en çok önemsenen iki özellik olan işlemci ve ram, S5 Mini de gayet yeterli bir seviyede. Dört çekirdekli 1.4 GHz Cortex-A7 işlemci ve 1.5 Gb Ram ile gelen telefona bu donanımlar gayet yeterli geliyor. 4.5 inç Süper Amoled ekranı besleyen Mali-400 MP4 görüntü birimi de telefonun, bu seviyede oldukça keskin görüntüler sunmasını sağlıyor. 16 Gb dahili hafızanın yanında 64 Gb’a kadar da hafıza kartı desteği sunan S5 Mini, herhangi bir hafıza sorununa yol açmıyor. Tüm bu donanımlarının yanında 4 bant 2G ve 4 bant 3G destekleyen bir anteni var. Parmak izi okuyucu ve kalp ritmi ölçer gibi ekstra donanımlar da göz önüne alındığında, S5 Mini donanımsal açıdan, kendinden büyük bir çok telefonu geride bırakıyor.

S5 Mini seviyesi için oldukça yeterli donanımlarının yanında bir çok yazılım gelişmesini de bünyesinde barındırıyor. S-Health gibi sağlıklı yaşama destek uygulaması gibi bir çok Samsung uygulaması telefonda mevcut. Ancak S-Health bunların en dikkat çekici olanı. Zira aynı özellik Galaxy S5 ile gelmiş ve S5 Mini de olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Ayrıca uygulama güncellenerek artık stres ölçer gibi bir kaç ek özelliği de kavuştu. Sensörlerle gayet uyumlu çalışan uygulama yaptığımız bir çok teste göre tutarlı sonuçlar veriyor.

Telefon Galaxy S5 ile tanıtılan yeni arayüze sahip. Bu arayüz önceki nesillere göre daha ergonomik bir kullanım sunuyor. Menü kalabalığını sevmeyen kullanıcılar tüm menüyü tek sayfaya toplayabilir. Galaxy S6 da vazgeçilen bol seçenekli menüler ise maalesef Galaxy S5’te olduğu gibi S5 Mini’de de mevcut. Biz o kalabılığı sevmedik! Kullanıcıya yardımcı olduğu düşünülse de bize göre karmaşaya sebep oluyor. Tabi bir kaç cümle öncede belirttiğimiz gibi menü üzerinde toparlama yapabilmek mümkünken menü içlerinde herhangi bir harekete izin verilmiyor. Cihazda bir çok kullanıcının belki hiç kullanmayacağı bir çok Samsung uygulaması var. Eğer bu uygulamalar da olmamış olsaydı, telefon çok daha iyi çalışabilirdi.

S5 Mini, Android 4.4.2 versiyonuyla geliyor ki Samsung, Android 5 Lolipop güncellemesi alacağı vaadinde bulunmuştu. Kullanıcılar şu an bu güncellemenin gelmesini bekliyor ki biz Galaxy S5’te bu güncellemenin çok yerinde olduğunu gördük. Bu güncelleme zaten çok stabil çalışan S5 Mini’ye de iyi gelecektir.

Yukarıda da kısım kısım değindiğimiz gibi telefon yazılımsal ve donanımsal açıdan oldukça başarılı. Telefon tüm bu unsurlarla gayet uyumlu çalışıyor. S5 Mini hızlı ve akıcı bir kullanım sunuyor. Testimiz süresince oldukça kararlı çalıştı ve herhangi bir probleme yol açmadı. Üstelik testimiz süresince telefonu yorabildiğimiz kadar yorduk, mümkün mertebe yüklediğimiz tüm uygulamaları kullandık, hergün navigasyon ve mail kullanımı yaparak, winrar, winzip gibi dosya yardımcısı programların hepsini yoğun bir şekilde denedik. Tüm bunlara rağmen telefon oldukça kararlı çalıştı.

Testimiz sonucunda vardığımız kanı, S5 Mini’nin ideal bir akıllı telefon olduğu yönünde!

samsung-galaxy-s5-mini-incelemesi

KAMERA, GÖRÜNTÜLEME, SES VE MÜZİK
Yine Samsung’un iddialı olduğu bir bölüm; multimedya. S5 Mini de bu doğrultuda piyasaya sürülmüş modellerden biri.

Bazı modellere yaptığımız ‘bu bölümde, tüm noktalardan başarısız’ yorumunun tam aksine S5 Mini mutlimedyanın tüm alanlarında başarılı bir akıllı telefon.

S5 Mini’nin dışarıya verdiği ses oldukça iyi, hoparlörü güçlü. Öyleki bu güçlü hoparlör bizi çok şaşırttı! Daha önce eleştirdiğimiz gibi yine telefonun arka bölümüne yerleştirilmiş. Bu da önceki modellerde telefon sesinin cepte duyulmamasına yol açerken, S5 Mini’de ses gayet iyi ve yeterli.

Kulaklık girişinden alınan ses de dışarıya verilen ses gibi gayet başarılı. Kendi kulaklığıyla yeterli ses alınabilirken, çeşitli markaların kulaklıklarıyla da ses kalitesini arttırabilirsiniz.

S5 Mini, 8 megapiksel arka kamera ve 2.1 megapiksel ön kamerayla geliyor ki bu iki kamerada seviye için gayet yeterli. HDR ve panorama gibi özellikleri bulunan bu kameralarla 1080p @ 30fps kalitede video çekilebiliyor. Ayrıca 4.5 inç Süper Amoled ekranda, Mali-400 MP4 ekran kartının desteğiyle verilen görüntüler de çok başarılı. HD videolarda alınan görüntü çok net ve keskin.

Multimedya bölümünde S5 Mini bizden tam not alıyor. Herhangi bir yetersizlik göremedik.

samsung-galaxy-s5-mini-detaylı-incelemesi

İNTERNET DENEYİMİ
Makalemizin bir çok yerinde, teste aldığımız S5 Mini hakkında iyi yorumlar yaptık. Fakat bu bölüm biraz karışık… Zira telefon çok stabil sonuçlar veremedi! İnternet hızı yeterli ancak özellikle görsel yüklemelerinde bazen gecikiyor. Ayrıca GPS performansı da pek tatmin edici değil! Navigasyonu yeteri kadar verimli kullanamadık. Telefon bazen kullanıcıya çok iyi internet deneyimi sunarken, bazen aksıyor. Çok kötü diyemiyoruz, ancak çok da iyi olduğu söylenemez. Neden olduğunu anlayamadığımız bir şekilde bu noktada telefon bizi kararsız bıraktı. Umuyoruzki bu bölümde aktardığımız sorunlar, gelecek güncellemelerle birlikte iyileşecektir.

ŞARJ PERFORMANSI VE KUTU İÇERİĞİ
Son dönemde şarj performansından memnun kaldığımız bir çok telefon inceledik. S5 Mini de onlardan biri. Markalar bu konuda gelişme mi kaydediyor, yoksa bizi çok kötüye alıştırdıklarından, biraz iyisini kabul mü ediyoruz anlayamadık! Ancak S5 Mini şarjı yoğun kullanımda tam günü çıkarabilirken, internetin açık kullanımın normal seviyelerde olduğu durumlarda ise 2 gün ve üstünü zorlayabiliyor. Bataryasının çıkarılabilir ve değiştirilebilir olduğu düşünülürse, şarj performansı açısından kullanıcılarını üzmeyecektir.

Kutu içeriğinde artık standart donanımlar olan 2 parçalı şarj cihazı, kulaklık ve cihaz belgeleriyle birlikte, bir adet yedek arka kapak da geliyor. Yedek arka kapakla bir Samsung modelinde ilk defa karşılaştık. Bu kullanıcıyı memnun edecek türden bir hareket.

FİYAT/PERFORMANS – SONUÇ
Samsung Galaxy S5 Mini’ye bir çok başlık altında iyi yönde yorumlar yaptık. Ancak tam da bu noktada bir püf noktaya değinmek gerekecek! Zira S5 Mini’nin resmi satış kanallarındaki fiyatı biraz yüksek; şu an 1100-1300 lira arası. Fakat özellikle operatörlerden alınıp, GSM bayilerine verilen telefonlar için bu fiyat 900 liraya kadar düşüyor. Bir çok bayi S5 Mini’nin sıfırını stokta tutmayarak, bu fiyatlar civarı satıyor. Eğer bu fiyatı baz alırsak gayet başarılı bir fiyat/performans telefonu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak resmi satış kanallarının fiyatı üzerinden konuştuğumuz tam olarak aynı yorumu yapamayabiliriz. Zira bu telefon için 1000 lira üstü biraz fazla. Nisan ayında Galaxy S6’nın piyasada olacağı göz önüne alındığında fiyatın ideal seviyelere ineceğini düşünüyoruz. Tüm bu anlattığımız karışık fiyat koşullarına rağmen telefonun 2.el piyasası çok güçlü. 700 liranın altında temizi bulmak oldukça zor!

Galaxy S5 Mini bizce çok başarılı bir akıllı telefon. Samsung markası altında üretilen bir model ve bu yüzden piyasası da güçlü. Beklenilen ilgiyi görememiş olabilir. Yine de bizden tam puan alarak, gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir model oluyor. Biz beğendik, umarız tavsiyelerimiz ışığında S5 Mini’yi tercih edenler de memnun kalır. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir