Samsung G531F Galaxy Grand Prime Root Yapma

Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung G531F Grand Prime modelini rootlamak için biz yazılım yükleme yöntemini uygulayacağız. Yani rootlanmış bir romu cihaza yükleyeceğiz. Bu işlem telefonun garantisini devre dışı bırakır. Garantili bir telefonunuz varsa unroot yapsanız bile garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Anlatacağımız yükleme işlemi sadece G531F modelleri içindir. Farklı modele sahip bir cihazınız varsa lütfen bu işlemi uygulamayın.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: G531F-511-lollipop-PreRooted

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.


Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz ikinci dosyayı (G531FXXU1AOH1_Rooted_Firmware_v5.1.1_.tar.md5) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz. Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.


Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir.

Author: Halil Akgül

22 thoughts on “Samsung G531F Galaxy Grand Prime Root Yapma

 1. SAGOLASIN ISIMI GORDU FAKAT UYGULAMA INDIRRIKEN VEYA DURDUK YERE RESET ATIYOR KENDI KENDINE SORUNU NEDIR ACABA?

 2. rootu attım telefona telefondan uygulama kaldırdığımda veya sd karta taşıdığımda kendini resetliyor telefon neden?

  1. Merhaba, rootlu yazılımlarda nadiren de olsa bu sorun meydana gelebiliyor. Telefonu ayarlardan fabrika ayarlarına döndürün. Düzelmesi gerekir.

     1. Evet orijinal imelini geri yükledim cihaz ayarlar bölümünde var ama *#06 #yalinca çıkmıyor ağda kayıtlı değil diyor. Şebekeyi elle seçtim yine olmadı igmelli kutu üzerindeki imelini aynı kayıtlı orijinal ürün

    1. sammobile.com sitesinden en güncel romu indirip Odin ile yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi yukarıdaki işlem ile aynıdır sadece güncel yazılımı indirmeniz gerekecek.

 3. abi cözdüm cert olayı yine lanet olsun ya samsung basa bela Allah razı olsun baska şekilde hallettim yine cert ciler para kazandı biz e bişey kalmadı

 4. ustam nasılsın g531f zx3 box ile ime repar yapamıyorum neden bi zamet bakarmısın sorun bendemi yinemi kafayı yedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir