Mar 15 2017

Samsung G531F Galaxy Grand Prime Root Yapma


Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung G531F Grand Prime modelini rootlamak için biz yazılım yükleme yöntemini uygulayacağız. Yani rootlanmış bir romu cihaza yükleyeceğiz. Bu işlem telefonun garantisini devre dışı bırakır. Garantili bir telefonunuz varsa unroot yapsanız bile garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Anlatacağımız yükleme işlemi sadece G531F modelleri içindir. Farklı modele sahip bir cihazınız varsa lütfen bu işlemi uygulamayın.

Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: G531F-511-lollipop-PreRooted


Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.


Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz ikinci dosyayı (G531FXXU1AOH1_Rooted_Firmware_v5.1.1_.tar.md5) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz. Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.


Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir.

Yorum Yaz

  • SAMET on 22 Nisan 2018 at 17:23
  • Cevapla

  SAGOLASIN ISIMI GORDU FAKAT UYGULAMA INDIRRIKEN VEYA DURDUK YERE RESET ATIYOR KENDI KENDINE SORUNU NEDIR ACABA?

  1. telefonu fabrika ayarlarına döndürürseniz düzelecektir.

    • Samet on 22 Nisan 2018 at 19:08
    • Cevapla

    Pki attigm rot geri gidermi yoksa dururmu

    1. gitmez, yazılım kendiliğinden rootlu.

  • Kadir Polat on 25 Ocak 2018 at 14:46
  • Cevapla

  rootu attım telefona telefondan uygulama kaldırdığımda veya sd karta taşıdığımda kendini resetliyor telefon neden?

  1. Merhaba, rootlu yazılımlarda nadiren de olsa bu sorun meydana gelebiliyor. Telefonu ayarlardan fabrika ayarlarına döndürün. Düzelmesi gerekir.

    • Kadir Polat on 25 Ocak 2018 at 15:12
    • Cevapla

    peki fabrika ayarlarına döndürdüğümde root gidicek mi ?

    1. Hayır. Gitmemesi lazım.

  • FTDN on 06 Kasım 2017 at 18:08
  • Cevapla

  AĞDA KAYITLI DEGİL HATASI VERDİ

  1. Telefonu niçin rootladınız?

   1. İMEİL ONARIMI

    1. yaptınıoz mı imei onarımını? root işlemi ile şebekenin bir ilgisi yoktur.

      • Afs on 25 Kasım 2017 at 01:30
      • Cevapla

      Evet orijinal imelini geri yükledim cihaz ayarlar bölümünde var ama *#06 #yalinca çıkmıyor ağda kayıtlı değil diyor. Şebekeyi elle seçtim yine olmadı igmelli kutu üzerindeki imelini aynı kayıtlı orijinal ürün

      1. Patch Certificate işlemini yapmanıza rağmen şebeke gelmiyorsa yazılım yükleyip tekrar en baştan başlayın.

  • KAZİMGUNEL on 29 Eylül 2017 at 00:03
  • Cevapla

  abi telefona yanliş root attım doğrusunu atsam düzelirmi

  1. Genelde düzeliyor ancak düzelmezse yeniden yazılım yüklemeniz gerekecek.

    • KAZİMGUNEL on 29 Eylül 2017 at 08:15
    • Cevapla

    yazılımı nasıl yükleyebilirim

    1. sammobile.com sitesinden en güncel romu indirip Odin ile yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi yukarıdaki işlem ile aynıdır sadece güncel yazılımı indirmeniz gerekecek.

  • metin on 14 Eylül 2017 at 15:25
  • Cevapla

  abi cözdüm cert olayı yine lanet olsun ya samsung basa bela Allah razı olsun baska şekilde hallettim yine cert ciler para kazandı biz e bişey kalmadı

  • metin on 12 Eylül 2017 at 22:36
  • Cevapla

  ustam nasılsın g531f zx3 box ile ime repar yapamıyorum neden bi zamet bakarmısın sorun bendemi yinemi kafayı yedim

  1. ne hatası alıyorsun?

  • DOĞAN on 02 Mayıs 2017 at 11:13
  • Cevapla

  ABİ ÇOK SAOLASIN VALLA ÇOK ARADIM BULAMADIM AMA SENİN SAYENDE ŞUAN TELEFONUM ROOTLANDI

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.