Yazılımında sorun olan veya yazılımı çöken Samsung E1205Y modellerine hem normal flasher hem de Z3X Box yardımıya yeniden yazılım yüklemek mümkündür. Yazılımında bir sorun olmasa bile yazılım yükleyerek telefonunuzdaki dil paketlerini değiştirebilir, sim kilidini ve telefon kilidini kırabilirsiniz. Z3X Box bir samsung onarım boxıdır. Bu işlemde hem Z3X Box hem de ayrı bir flasher kullanacağız.  Her iki yöntemi de aşağıda anlatacağız.

Dolu bir batarya ile işlem yapacağınızdan emin olun. USB kablosuna ihtiyacınız olacak.  USB kablosunu hazır bulundurun.

Sürücüler ile sorun yaşarsanız buradan imei programını indirin. İndireceğiniz klasörde sürücüler olacaktır. Sürücüleri yükleyip tekrar deneyin. Hala sürücülerle ilgili sorun yaşıyorsanız buradan Samsung Driver Pack dosyasını indrip hepsini kurun ve bilgisiyarınızı yeniden başlatın.

1. Yöntem

1. yöntemdeki işlemleri yapmak için boxa falan ihtiyacınız yok. Ayrıca özel bir işlem yapmayacaksanız 1. yöntem ile yazılım yüklemenizi öneririz. Bu yöntem 1205R modeline de başarıyla uygulanmıştır.

Aşağıdaki dosyayı indirip wirar veya winzip ile bir klasöre çıkarın.

1: Samsung E1205Y Türkçe – Arapça PAC & Flasher

UpgradeDownload programını çalıştırın. USB kablosunu bilgisayara ve bataryasız telefona takın.

samsung e1205y yazılım yükleme 1

En soldaki çark ikonuna tıklayıp yükleme yapmak istediğiniz dil paketini seçin. Türkçe ve Arapça dil seçenekleri mevcuttur.

samsung e1205y yazılım yükleme 2

İşlemi başlatmak için Play(Oynat) > butonuna tıklayın.

samsung e1205y yazılım yükleme 3

Başlat butonuna tıkladıktan sonra telefonun OK tuşuna basılı tutarak telefonun bataryasını takın. Sürücü yüklendiğinde yükleme işlemi başlayacaktır. Yükeme bittiğinde Passed yazısını göreceksiniz. Telefon bağlantısını kesin ve telefonu açın. Programı stop tuşuyla durdurduktan sonra kapatabilirsiniz. Bu yöntem ile aynı anda birden fazla telefona yükleme yapabilirsiniz.

2. Yöntem

Normal kullanıcıysanız ve elinizde Z3X Box yoksa burdaki işlemleri yapmayınız, bir teknik servise danışın.

Aşağıda hem Türkçe hem Arapça yazılımları vereceğiz. Hangisini istiyorsanız onu indirip yükleyin.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: E1205YJVNB2(Türkçe)

2: E1205YJPNA5_OJPNA5(Arapça)

3: Samsung E1205Y Flasher

Flasher ve istediğiniz dil dosyasını indirip winrar veya winzip ile bir klasöre çıkarın.

Samsung Tool programını açın. E1205Y modelini seçin. Dosya seçimlerini yapın.

samsung e1205y z3x box arapça yazılım yükleme

FDL:  nor_fdl.bin
NV: nvitem.bin
SSBOOT: ssboot.bin
PS: SC6530_sc6500_samsung_EiderVESS_E1205Y_JP_stone.bin
CSC: mmi_res_128x128_csc.bin

Telefonun bataryasını sökün. USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. Flash butonuna tıklayın. Telefonun OK tuşuna basılı tutarak bataryayı telefona takın. Yükleme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Yükleme esnasında ayrıca telefondan bir nv dosyası okunacak. İlerideki aşamalarda  hata alırsak bu dosya bize lazım olacak.

Yükleme işlemi bittiğinde bağlantıyı kesin. Telefon çalışmayacaktır. Panik yapmayın :). Şimdi sıra ikinci yükleme işleminde.

İndirmiş olduğunuz E1205Y Flasher klasöründeki ResearchDownload programını çalıştırın. Telefonu bataryasız şekilde USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

 

 

1: İlk resimde işaretlenmiş olan çarka tıklayarak dosya seçim ekranını açın.

2:  Port: All – Bautrare: 921600 seçili olsun.

3: Select Product: SC6530_SAMSUNG seçili olsun.

4: NOR_FDL, NV, BootLoader, PS seçeneklerinin Filename kutucuklarına tıklayarak indirmiş olduğunuz yazılım dosyalarını seçin. Ayrıca en altta  FLASH ve PHASE_CHECK seçenekleri de işaretli olsun.

5: Multi Language sekmesine tıklayın.

6: İstediğiniz dilleri işaretleyin.

7: Ok butonuna tıklayın.

8:  Başlat > Düğmesine tıklayın ve telefonun OK tuşuna basılı tutarak bataryayı takın. Yükleme işlemi başlayacaktır.

Passed yazısını gördüğünüzde telefonun bağlantısını kesip telefonu açın. Telefon çalışmıyorsa programda herhangi bir değişiklik yapmadan yine Ok tuşuna basılı tutarak bataryayı takın.

İşlem esnasında kırmızı yazılı hata alırsanız Z3X boxın yedek aldığı nv dosyasını geri yükleyip yeniden denemelisiniz. NV dosyasını yüklemek için Dump sekmesinde Flash modu seçerel Write butonu ile yükleme yapın.

126 thoughts on “Samsung E1205Y Yazılım Yükleme”
 1. kardeşim sm-b350e tuşlu telefon var. yanlış yazılım sonucu çöktü ve hiçbir tepki yok. rica etsem ilgilenir misin?

  1. Merhaba. Box üzerinden işlem yapılması gerekebilir. Bir telefoncuya uğramanız en doğrusu olacaktır. O cihazda yanlış işlem sonucu çökme sorunları yaşanıyor. Box olmadan halledilmesi biraz zor.

   1. box var ustam ama cihaz download moda girmiyor herhangibir tepkide yok. yanlış yazılım yükleyene kadar herşey normaldi. şuan 1 tuşuna basılı tutup usb takınca bilgisayar algılıyor ama ”com” olarak görmüyor. ”spectrum aygıt yazılımı başarıyla yüklendi” diyor. com olarak görse yazılım yüklenecek ama spectrum aygıt olarak nasıl yazılım atabiliriz acaba. bu arada ilgin için teşekkürler.

    1. Valla hocam benzer bir sıkıntıyı bende yaşamıştım, benden daha kapsamlı bir teknik servis arkadaş halletmişti. Ama bende sadece Z3x varken, onda bir çok box var. O zaman hangisiyle, nasıl halledebildiğini de hiç sormadım. Meslektaşlara bir danışın bence. İllaki denk gelmişlerdir.

     1. daha kapsamlı bi teknik servis arkadaşa verdim bakalım kardeşim teşekkür ederim ilgin için

 2. kolay gelsin ustam cihaza yazılım yükledim z3x pro ile cihaz sustu açılmıyor tepki vermiyor nasıl düzeltebiliriz

 3. Teşekkürler;
  Hocam bende bu bilgiyi almaktaydım teşekkür ederim. Fakat Samsung E1205Y usb kablosunu nereden bulabilirim.

 4. merhaba bana ıngılızce dıl paketı lazım… bende z3x box yok o yuzden ılk secenegı kullanarak ılerlemek ıstıyorum fakat bunun ıcın ıngılızce dıl paketıne ıhtıyacım var lutfen yardımcı olur musunuz ?

 5. Hocam belki konuyla ilgisiz ama dolanırken buralara geldim :)
  GT-E1205T model telefon inboxta 600 civarı mesaj var ve mesajlara girmek istediğimizde telefon kilitlenip yeniden başlıyor. USB kablo ile Kies bağlantısı yapmak istedim ama driver da bulamıyorum. Herhangi bir çözüm önerebiliyor musunuz?

  1. Merhaba. Mesajları silmek mi istiyorsunuz yoksa mesajları bir şekilde yedeklemek mi? Yedek peşindeyseniz işiniz çok zor :) Bildiğim kadarıyla bu model için herhangi bir yedekleme yöntemi yok. Silmek istiyorsanız telefonu sıfırlayarak mesajları da yok edebilirsiniz. Arama ekranına ×2767×3855# kodunu girip telefonu sıfırlayabilirsiniz.

   1. Mesajlarda önemli bir bilgi var, yedek ya da başka bir yöntemle girmeye çalışıyorum mesajları kaybetmeden. *#6984125*# koduyla bir şeyler yapılabiliyormuş ama emin değilim. Box ile vb.herhangi bir çözümü var mıdır?
    Normalde telefon açıklamalarında Kies ile bağlantı yapılır diyor ama bir türlü beceremedim. Windows 10’da olmuyor diye Win7 dahi yükledim ama nafile.. :(

   1. bu linkteki satış bitmiş. ben başka buldum ama data olarak çalışmaz dedi satıcısı tavsiyeniz varmı acaba imei atmak için kullanacam imeisi kapandı teşekkürler

 6. cihaz kapandı hocam sonra açılmadı panik yok dediniz diğer talimatlara uyuyoruz ama olmuyor can not find md5 file yazıyor nasıl olacak

  1. can not find md5 file diyorsa yanlış bir şeyler yapıyorsunuz demektir. dosyayı bulamıyorum diyor. işlemleri dorğu ve sırasıyla yaptığınızdan emin olun. Öncelikle 1. yöntemi uygulamanızı öneririz.

 7. üstad nv data read bin hatası alıyorum herşeyi denedim sonuç aynı zx3 ile dump olayını denedim sonuç aynı biçözümü yokmudur üstadım

   1. Box ile problem olmuyor yazılım yiyor fakat cihaz açmıyor ikinci aşamadaki resarch download ile yükleme yaptığım esnada bu hatayı alıyorum üstad

  1. Hocam Z3X de Write NV işaretleyip öyle yazılım atın daha sonra ResearchDownloader ile sorunsuz yükleme yaparsınız

 8. Dostum çin malı 1205 bir tane var elimde “nu” markalı flash yemiyor telefon kilidi girmiş bunu nasıl halledebilirim ??

  1. çin mallarının belirli kodları vardır genelde. 111,1122,1234 gibi, denediniz mi bunları.

 9. Admin Flashları Attım z3xle Dediğin Gibi Telefon Açılmadı Ondan Sonra Research Download İle Attım Waiting Diyip Kaldı Download Etmiyor Ve Telefon Açılmıyor Sorunun Nedeni Yada Çözümü ?

  1. 1. Yöntemi denediniz mi peki? Genelde o kullanılıyor. Diğer yöntem için de işlemi baştan tekrarlamalısınız. Kullandığınız kablo şarj değil, data kablosu olmalıdır.

 10. nv data read in phone is crashed hatası alıyorum ilk yöntemde. telefon açılmıyor. türkçe 2. yöntemi deneyince de telefon açılmıyor. arapça yöntemini z3x box ile denediğimde de Telefona Tekrar Bağlanılıyor… error Samsung Tool ile Tamamlandı v.20.5 hatası alıyorum.

  1. Bunun bir çok sebebi olabilir. Box kullanılmayan ilk yöntemi de denediniz mi? Yorumlarınızı da lütfen ‘Cevapla’butonunu kullanarak yapın.

 11. z3x boxda flashı attık 2.yapılacak işlemde ise multi languages diller çıkmıyoo

  1. Flashı yüklerken dil seçimi yapılmış olmalı zaten. Yazılım dosyalarını 2 farklı dilde paylaştık, birini seçiğ işlemi baştan tekrarlayın.

 12. usta işlemi z3x ile yapıyorum herşey tamam açıldı ama telefonu boxtan söktüğüm anda telefon kanıyor.

  1. Büyük ihtimal telefonunuzun ekranı bozulmuş, teknik servise danışmanız gerekecek. 30-40 lira civarı bir masrafı olmalı.

 13. ilk başta teşekkür ediyorum telefonunu sizin dediğiniz gibi bataryayı tak şeklinde olmadı batarya takılı iken ok tuşuna bastım kabloyu taktım attı telefonda 1 aşamada hiç kapanmadı.

 14. Selamın aleyküm kolay gelsin. 1200i türkçe dil paketi sitenizde mevct değil makalesinide göremedim acaba bunlara nasıl türkçe dil yükleyebiliriz?

    1. 1270 makalesi nasıl yapıldıüı için. sadece ordaki flasheri kullanacaksın. burda verdiğim pac dosyasını yükleyeceksin.

     1. aynen öyle yaptım buradaki pac dosyasını oradaki download programı ile yüklemeye çalıştım sürücüler yüklendi biraz download yaptı program ama sonra hata verdi “download destination error” diye

      1. işlemi başarıyla yapan arkadaşlar oldu, işlemleri doğru yaptığınızdan emin olun.

       1. aynısını yapıyorum nasıl anlatılıyorsa. Ama en sonunda o hatayı verıyor açılımı nedir bilginiz var mı ayrıca 1200i ok tuşuna basarak usb kablosunu takma ile mi oluyor orası baska cihazın makalesı oldugundan sordum

        1. başta da söyledim, ben yükleme yapmadım, yorum yapan bir kaç arkadaş bu şekilde yükleme yaptıklarını söylediler, 1200i spreadtrum işlemcili olduğundan evet ok tuşuna basılı tutarak takmanız gerekiyor herhalde, deneyrek bulabilirsiniz.

        2. ilgi alakanız ve yardımlarınız için teşekkürler işlem oldu ama hata verdiği halde başarıyla gerçekleşti bilginiz olsun error verdi cihazı açıp denemek istedim dil paketi yüklenmiş

 15. sa hocam bendede aynı sıkıntı var e1200İ tr yazılımı yokmu nerden bulcaz ? bu e1200i telefonunu türkçe yapan nasıl yapıyor ? şimdiden teşekkürler

  1. a.s, türkçe 1200i var da , çevirisini yapan şahıs paylaşmayı tercih etmemiş saınırım. internette denk gelmedim.

 16. s.a ustam elinizde 1200I z3x için tr flash varmı veya şöyle söyliym bende pac dosyası var ama bu programla denedim yazdıramıyorum.hata veriyor.
  yazdırabilieceğim program varmı?

  1. A.s çok soruldu ama maalesef düzgün yüklenebilen bir yazılımını bulamadık. Elinizdeki pac dosyası büyük olasılıkla spt boxın dosyasıdır. Çeviri yapmışlardı.

    1. Türkiye için üretilen bir cihaz olmadığı için yok. Dediğim gibi hatırladığım kadarıyla spt box için çeviri yapmışlardı.

 17. hocam bu dil atma programınız boxsuz olanı demo mu ilk gun çok güzel çalıştı ıkınci gun işlem yapmıyo sorun neydendir ?

  1. yok demo değil, sürekli kullandığımız program. yeniden indirip deneyin. sürücülerin yüklendiğinden emin olun.

 18. arkadasım..gunlerdır anlattıgın 1. ci yontemı dedıgın gıbı uyguluyorum ama olmuyor..bılgı sayar cıhazı goruyor ve hatta imeişl degıstırebılıyorum ama turkce dıl paketı yuklemek ıstedıgımde 1.anlatım yontemınızle yapmaya calıstıgımda ıslem yapamıyorum..bı seylerı eksık anlatmıs olabılırmısınız..

  1. En kolayı ve basiti 1. Yöntem. Yüzlerce cihaza yazılım yükledik. Sürücülerin yüklendiğinden emin olun. İşlemleri sırasıyla yapın.

 19. merhaba hocam yazılımı yükledizm z3x box la ikinci işleme geçtiğimde play a basıyorum şöyle hata alıyorum fllowing check MD failed : FDL

  yazıyor ve ikinci işlemi başlatamıyorum galiba FDL dosyasının MD5 hata diyor ama bunu çözemedim yardımıcı olurmsunuz.. çok teşekkür ederim

   1. hocamburda cannot find md5 file
    diyor hata nerdenaceba md5 dosyası bulunmadı diyor anladıgım kadarıyla..

    1. dosya seçimlerini yeniden yapın. dediğin gibi dosyayı bulamıyor.

     işlemleri en baştan sırasıyla yapın lütfen.

     1. şimdi ben 2. yöntemle z3x la flash yükledim değiniz gibi açılmadı tel diğer yöntemle de olmadı şimdi z3x de görmüyor nasıl yapacam aceba..

      1. bir yerde bir yanlışlık yapıyorsunuz, bu işlemi yüzlerce defa başarılıyla yaptım ben. dosyaları doğru seçtiğinizden emin. mümkünse pcyi kapatıp açın ve tekrar en baştan doğru dosyaları seçerek işlem yapın.

       1. su an tel hiç açılmıyor şarj da da aynı z3x de görmüyor hiç galiba tel ödlü :) bu aşamalardansonre bir yöntemi varmıdır telin bir yerleri yanmiş olabilirmi… ?

        1. yazılım yüklemeleri bataryayı çabuk boşaltır, dolu bir batarya kullanın. yanlış bir işlem yapmamışsanız yazılım yüklerseniz açılır cihaz.

      2. ok tuşuna basılı tutup kabloyu taktığınızda bilgisayar sürücüleri yüklüyorsa susmamıştır, bilgisayar herhangi bir tepki vermiyorsa dediğin gibi brick olmuştur o.

 20. Dosyayı seçip play tuşuna bastığımda can not find md5 file! şeklinde bir uyarı alıyorum

    1. hangi yöntemi uyguluyorsanız sdece onun için verilen dosyaları kullanın. 1. yöntemde tek dosya var zaten, onu indirin içinde pac dosyaları mevcut, ona göre işlem yapın. yazılım farklı yükleme programı farklı yerden olmasın.

  1. Merhaba, 1. yöntemi uyguladığınızda multilanguages kısmı ile işiniz yok. makaleyi dikkatlice okuyun lütfen.

   1. abi ikinci yöntemi yaptım ben box la yazılım attım o tamam dil seçeneklerini bulamadım acil yardım edersen sevinirim

    1. makalede sırasıyla herşeyi yazdım. işlemleri sırasıyla yapın lütfen. doğru dosyaları seçtiğinizden emin olun.

 21. 1. yöntem ile uygulama yaptığımızda sadece dil dosyasımı yüklenecek yoksa telefonu sıfırlayıp formatlama işlemi yapıp daha sonra dil dosyasımı yükleniyor ?

   1. samsung e2200, 2202 ler 1205y sistemi ile aynı olması lazım bunlarında gerekli yazılımlarını ve türkçeleştirme yükleniş şeklini data kablosu ile UpgradeDownload uygulanışıni paylaşmanızı rica ediyorum…

    1. e-postanıza cevap verdim. yazdıklarımı buraya da akatarıyorum:

     Merhaba, biz sadece deneyip başarılı olduğumuz işlemleri siteye yazıyoruz. evet bahsettiğiniz cihazlar 1205y ile aynı ancak bu cihazların daha önce test edilmiş yazılım dosyalarını bulmanız gerekiyor. Maalesef elimizde şuan bu cihazlardan olmadığı için deneme yapamıyoruz.
     z3x box için yayınlanmış flash dosyaları var ancak normal flasherda işe yarayıp yaramadığını bilmiyoruz.

     türkçe: http://www.4shared.com/rar/Pov-lLNv/E2200JVMB2_CSC_TRKE.html
     arapça: http://www.gsmtamir.net/samsung-yazilimlar/15331-z3x-icin-samsung-e2200-e2202-arapca-dil-arabic-language.html

 22. Yazılımı telefona attım telefon 1205y ekrana gelip hemen kapanıyor yardmcı olabilirmisiniz?

  1. bütün işlemleri yaptınız mı? yani önce z3x ile yükleyip sonda ResearchDownload programı ile yükleme yaptınız mı? Passed yazısını görmüşseniz cihazınızın çalışması lazım. hata alıyorsanız nv dosyasını yeniden yüklemeniz lazım.

   1. ResearchDownload ile yazdırdım tüm dosyaları seçtim elimde 2 flash dosyası bulunuyor 2 sindede hata veriyo(telefon açılıp kapanıyor)

    1. tamam da ilk önce Z3X box ile yükleme yapmazsanız olmaz ki. makalede bunu belirttik. ilk önce z3x box ile yükleme yapıyoruz sonra ResearchDownload ile.

     1. :D teşekkür ederim bende z3x ile sıkıntısız yapan flash dosyam var..tek derdim research download ile birden fazla telefona flash yükleme imkanı bulunuyor.Yardımcı olduğunuz için teşekkürler…

       1. hocam buyrun iki asama yapmadan tek seferde ve coklu olarak yükleyebilirsinz + flash sonrası imei repair yapmanıza gerek kalmaz silmez + arapça türkçe pac halindedir makale yazmak isterseniz yazabilirsinz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir