Samsung C101 Galaxy S4 Zoom Format Atma

Samsung C1010 Galaxy S4 Zoom telefonunuz artık çok yavaşladıysa, sürekli donma yapıyorsa, takılmaya-kasılmaya başladıysa veya ekran kilit desenini ya da güvenlik kodunu bloke ettiyseniz, öncelikle format atma yolunu denemelisiniz.

Format atma işlemi, telefonu fabrika ayarlarına geri döndürerek yazılımsal bir çok sorunun önüne geçer. Ayrıca tüm kodları da sıfırlayacağından ekran kilit deseni veya güvenlik kodu unutulmuş, bloke edilmiş cihazlar da yeni baştan kullanılabilir hale gelir.

İşleme başlamadan önce mümkünse veri yedeği alın. Ayrıca telefonu iyice şarj ederek, en az %50 seviyesine gelmesini sağlayın.

Galaxy S4 Zoom modelinde format işlemi için kullanabileceğiniz iki ayrı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyerek onay vermektir. Tabii anlaşılacağı üzere bu yöntemi kullanabilmek için menüye erişebiliyor olmanız gerekir.

Kullanılabilen diğer yöntem ise donanımdan format! Bu yöntem uygulama ya da işletim sistemi hataları ile ekran kilit deseni-güvenlik kodu unutulması, bloke edilmesi gibi menüye erişimde sıkıntı çıkaran modeller için en uygunudur. Bu yöntemle telefonun onarım moduna(recovery mode) ulaşılabilir, buradan cihaz sıfırlaması yapılabilir.

Telefonu kapatın ve görseldeki gibi ses açma, ana ekran(home) ile açma-kapama(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. 

ses açma tuşu + ana ekran(home) tuşu + açma-kapama(kilit-güç) tuşu

c1010-galaxy-s4-zoom-hard-format-atma

 

Marka ve model bilgisinin yer aldığı ekran belirdiğinde açma-kapama tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.


Android robotu gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz. Bir süre sonra telefon sistem ekranına ulaşacaktır. Komut Yok uyarısıyla karşılaşırsanız bir kere Home(orta tuş) tuşuna basın.

Burada dokunmatik çalışmaz; ses kısma tuşuyla ‘wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama tuşuyla onaylayın.

Bir sonraki ekran teyit amaçlıdır; yine ses kısma tuşuyla ‘yes-delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine açma-kapama tuşuyla onaylayın.


Telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapar ve başa döner.

Çıkış yapmadan önce ‘wipe partition’ seçeneğini de onaylamak, telefonun ön bellek temizlemesi yapmasını sağlar.

Son olarak ‘reboot  system now‘ seçeneğini açma-kapama tuşuyla onaylayın ve telefonun yeniden başlamasını sağlayın.

Telefon yeniden başlayacak ve kurulum aşamasına geçecektir. İşlem tamam!

Author: Tayfun Sağır

3 thoughts on “Samsung C101 Galaxy S4 Zoom Format Atma

  1. Benimkinde çince yaziyo bi türlü yapamadm birde jarjı 30du format atmayi bitirmşti ekran kapandı açıldı ama ekran öylece takıldı samsung s4zoom yazdı takıldı açılmadı öylece kaldı
    Naptm ettm açlmdaı

    1. Ekranda Çince yazılar beliriyorsa, ürün replikadır. Orijinal olduğuna emin misiniz?

  2. kamera kendi kendine aciliyor kapaniyordu islemi yaptim galiba sorun duzeldi. tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir