Samsung B5510 Galaxy Y Pro Format Atma

Samsung B5510 Galaxy Y Pro telefonunuzu donma, ağır çalışma, uygulama hataları, ekran kilit desenini bloke etmek ve unutmak gibi sebeplerle sıfırlamak-formatlamak isterseniz, bunu aşağıda anlatacağımız yöntemlerle yapabilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzu iyice şarj edin ve şarj seviyesinin en az %50 olmasını sağlayın. İşlem sonrası telefonunuzun sıfırlanacağından mümkünse önceden verilerinizin yedeğini alın. İsterseniz sim ve hafıza kartlarınızı çıkarabilirsiniz.

Telefonunuzu formatlamak için üç farklı yöntemden istediğinizi kullanabilirsiniz. Anlatacağımız ilk iki yöntem için telefonunuzun  menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. İlk yöntem için Menü> Ayarlar> Gizlilik> Telefonu sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz. İkinci yöntem için ise telefonunuzun arama ekranına gelerek *2767*3855# tuşlamasını yapmalısınız. (Bu ikinci yöntem tüm versiyonlarda çalışmayabilir.)

Anlatacağımız son yöntem ise ekran kilit desenini bloke etmek, unutmak veya uygulama hatalarından dolayı açılmayan telefonlar için en etkili olanıdır. Yapacağımız işlemin adı; donanımdan format. Bunun için telefonun tuşlarından yararlanacağız.

b5510 format atma

 

Telefonunuzu kapatın ve görselde göstermeye çalıştığımız gibi ses açma, ana ekran ile açma-kapama(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Yani yapmanız gereken tuş kombinasyonu; ses açma tuşu + ana ekran+ açma-kapama(kilit) tuşu şeklindedir.

Telefonunuz açılıp, ‘Samsung’ logosunu gösterdiğinde açma-kapama(kilit) tuşunu bırakın ve diğer tuşlara basmaya devam edin. Bir süre sonra sistem ekran(recovery mode) belirecektir. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz, ses kısma tuşu yardımıyla “wipe data/factory reset” seçeneği üzerine gelin ve açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylayın.(Bazı sürümlerde güç yerine home(ev) tuşu işlev görmektedir. Güç tuşu işlem yapmadığında home tuşunu deneyin.) Önünüze gelen yeni ekran onay ekranıdır; burada yine ses kısma tuşuyla aşağıdaki “yes delete all user data” seçeneği üzerine gelip yine açma-kapama(kilit) tuşuyla onaylayın. Bu aşamadan sonra telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapacak ve sistem ekranın ilk haline dönecektir. En baştaki “reboot system now” seçeneğini onaylamak için açma-kapama(kilit) tuşunu kullanın ve telefonunuzu yeniden başlatın. İşlem tamam, telefonunuz artık yeniden kişiselleştirmeye hazır!

Not: Formatlama işlemi telefonunuzun işletim sistemi versiyonunu etkilemez. Yani daha sonra yazılımını yükselttiğiniz bir model format atıldıktan sonra eski sürüme dönmez! Format atma işlemi sadece telefonu o anki yazılım versiyonun sıfırlamaya yarar.

Author: Tayfun Sağır

12 thoughts on “Samsung B5510 Galaxy Y Pro Format Atma

 1. Merhabalar Cihazi babam kullanıyor bugun anlam veremediğim bi şekilde Ekranı şifrelemiş block lamış açamıyourz hiç bi şekilde gösterdiğiniz gibi recovery mode açılması için yapılıcak herşeyi yaptım Robot çıkıyor tam recovery mode da açılıcakken Confirm Password geliyor yine şifre istiyor yani bunun için ne yapabilirim cevap verirseniz şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Recovery modtayken şifre istiyorsa 10 defa yanlış şifre girin. Recovery moda giremiyorsanız işlemleri doğru yaptığınızdan emin olarak baştan deneyin.

 2. ben format atmak isyirorum.blokeoldu telefonum.ama dediğiniz son yöntemi yapamıyorum.acill.

  1. tuşlara doğru şekilde bastığınızdan emin oalrak yeniden deneyin. başakamadan önce bataryayı çıkarıp geri takın.

   1. belkide 10 kere denedim samsung galaxy young yazısı çıkınca açma kapama tuşunu bırakıyorum.ama dediğiniz gibi birşey çıkmıyor.samsung diyor telefon açılıyor ve google hesap istiyor bende bilmiyorum.. nabıcam lütfen yardım edin … :(:(

 3. T ele fona hard reset atamiyorum dediginz ekran hari ci nde bir ekrsn cikiyor ve t ele fon ekrani a ci p kaldgi yerdn devam ediyor

 4. çok teşekkür ederim çok işime yaradı bunu paylaşan kişiden allah razı olsun çok sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir