Samsung, Apple’ın Ensesinde

Brand Finance’in dünyanın en değerli 500 markası sıralamasında Apple üst üste ikinci yıl ilk sırada yer aldı. Samsung, dört sıra birden yükselerek ikinci oldu.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan ”Dünyanın En Değerli 500 Markası – Global 500 2013” çalışması sonuçlandı.

Geçen yıl 70,6 milyar dolarlık marka değerine sahip olan ve bu değeri 2013’te 87,3 milyar dolara yükselten Apple, iki yıl üst üste dünyanın en değerli markası olma başarısını gösterdi.

2012’deki listede 38 milyar dolarlık marka değeriyle 6. sırada yer alan Güney Koreli Samsung, bu yıl önemli bir yükseliş göstererek 59 milyar dolara yakın marka değeri ile ikinci sırayı aldı. Samsung’u ise geçen yılın ikincisi Google takip etti.

Geçen yıl 47,5 milyar dolarlık marka değerine sahip olan Google, bu yıl değerini yaklaşık 5 milyar dolar artırsa da listede yine de bir basamak düşmekten kurtulamadı.

Apple-vs-Samsung

TÜRK MARKALARI LİSTEYE GİREMEDİ
Araştırmanın sonuçlarına göre, ülkeler sıralamasında ABD açık ara önde.

ABD, 184 marka ile Global 500 listesine en çok markayla giren ülke olurken, ABD’yi 49 markayla Japonya ve 33 markayla Almanya takip etti.

‘TÜRK MARKALARI, 2 MİLYAR DOLAR SINIRINI AŞMAYA BAŞLADI’
Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, Türk markalarının, değer olarak 2 milyar dolar sınırını henüz aşmaya başladıklarını belirterek, olumlu gidişatın sürmesi durumunda önümüzdeki yıllarda Türk markalarını da listede görmenin mümkün olacağını söyledi.

Brand Finance CEO’su David Haigh da ekonomik belirsizlikler nedeniyle tüketicilerin markalardan beklentilerinin arttığını ifade etti. Haigh, ”Bu nedenle marka sahipleri, yenileşme çabalarına hız verirken, ürün ve hizmetlerinin değer içermesine daha çok özen gösteriyor” dedi.


 ntvmsnbc

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir