Samsung A800i Galaxy A8 Nasıl Rootlanır?

Android işletim sistemi yüklü telefonunuzu rootlayarak yazılımda değişiklik yapma yetkisi elde edersiniz. Samsung A800i Galaxy A8 modelini de rootlayıp kendinize göre modifiye edebilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Anlatacağımız işlemi biz hem Android 6 hem de Android 7 yüklü A800i modelinde başarıyla denedik. Rootlama için cihaza modifiye recovery modu yükleyip SuperSu uygulaması kuracağız.  Rootlama yaparsanız telefonun garantisini bitirmiş olacaksınız. Garantili bir telefonunuz varsa lütfen bunu göz önünde bulundurun.

Bu işlem sadece A800i modeli içindir. Farklı bir Samsung A8 modeline sahipseniz lütfen yükleme yapmayın.

Rootlama işlemi telefonunuzdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir.  Varsa önemli bilgilerinizi yedekleyin. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen  cihazın OEM kilidini açın. Cihaz rootlu olduğu sürece de OEM kilidinin açık durması gerekmektedir. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: A800i Root

Dosyaları indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 2. klasörde bulunan SuperSu dosyasını  telefona hafızasına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.


Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.


Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde ki PDA kutucuğuna  indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (rtwrp_3.0.2-0._sm-a800i.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.

Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. Aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp  ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

  • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
  • Install butonuna tıklayın.
  • Telefon hafıza attığınız SR2-SuperSU-v2.79-SR2-20170103215521.zip dosyasını bulun.
  • SR2-SuperSU-v2.79-SR2-20170103215521.zip dosyasının üzerine dokunun.
  • Ekranın altında bulunan Swipe to confirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
  • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

İlk açılışta SIFIRLA mesajı ile karşılaşırsanız sıfırlamayı yapıp işlemi tekrarlayın.Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir