May 22 2017

Samsung A510F Galaxy A5 2016 TWRP Root Yapma


Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung A510F modelini rootlamak için modifiye Recovery mod yüklemesi yapacağız. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Lütfen bu işlemi sadece Android 6 ve 7 yüklü  A510F uygulayınız. Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: A510F Android 6 & 7 TWRP Root


Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 2. klasörde bulunan UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip dosyasını telefon hafızasına veya hafiza kartına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.


Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (twrp_3.0.2-1_sm-a510_mm_1816.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.


Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp  ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

 • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
 • Install butonuna tıklayın.
 • Telefon hafıza attığınız UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip dosyasını bulun.
 • UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip dosyasının üzerine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan Swipe to confirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
 • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

Yorum Yaz

  • sait on 28 Haziran 2018 at 02:01
  • Cevapla

  hocam root atılınca herhan bir sorun yaşıyormuyuz.

  1. Biz yaşamadık ancak her zaman sorun çıma ihtimali mevcut tabi. Bu durumda yeniden yazılım yükleme zorunda kalırsınız.

  • Fatih on 19 Haziran 2018 at 20:30
  • Cevapla

  Hocam telefonun kamerası açılmıyor ekran parlaklığı hep sonda ve flaş yanmıyor kamera kullanıyor diyor flaşı ne demek oluyor bu yardımcı olur musunuz.

  Lütfen dikkate alınız.

  1. Sorun yazılımsal değil de donanımsal gibi duruyor. Emin olmak için yazılım yüklemesi deneyebilirsiniz.

    • Fatih on 20 Haziran 2018 at 03:19
    • Cevapla

    Hocam Galaxy A510F ROM’u yükledim tekrar veriler silinmeden her şey eski haline döndü şimdi ben ne yapayım tekrar deneyeyim mi nasıl yapalım? Dediğim sıkıntıları yaşar mıyım tekrar?

    1. Telefonu formatlayıp o şekilde tekrar deneyebilirsiniz.

  • Emir Can on 26 Mayıs 2018 at 19:47
  • Cevapla

  Merhabalar, herşeyi dediğiniz gibi yaptım ancak wifim açılmıyor nasıl düzeltebilirim?

  1. Merhaba, wi-fi zaten açılmıyordu açtırmak için mi dediğimiz şeyleri yaptınız yoksa dediğimiz şeyleri sadece telefonu rootlamak için yaptınız ama işlemler bittikten sonra wi-fi’nin açılmadığını mı gördünüz?

    • Emir Can on 26 Mayıs 2018 at 21:09
    • Cevapla

    İşlemler bittikten sonra wifi açılmamaya başladı abi lütfen yardım et

    1. Telefonu sıfırlarsan düzelme ihtimali var. Düzelmeze güncel yazılımı yüklersen düzelecektir o zaman. Bazı cihazlar rootlanınca wifi sorunu meydana gelebiliyor.

      • Emir Can on 26 Mayıs 2018 at 21:15
      • Cevapla

      Telefonu sıfırladım düzelmedi şimdi stock rom atıyorum. Düzelme ihtimali varmı? Ne önerirsiniz? Rom atarsam TWRP ve Rom silinirmi?

      1. rootladığın için sorun oluşmuşsa stock rom ile %99 düzelecektir. Evet TWRP ve root silinecektir.

  • Halil İbrahim on 21 Mayıs 2018 at 22:47
  • Cevapla

  Hocam Ne Olur Bana Güzel Bir Cevap Yazın Sorunum ŞU:
  Samsung Galaxy A5 2016 A510F Telefonumun Şarj Dolma Süresi Görünmüyor Sadece Yüzdeliği Görünüyor
  Mesela %60 – 70 gibi bu görünüyor ama Şu kadar süre kaldı ibaresi yok
  mesela yarım saat 30 dk kaldı ibaresi vardı ya hani işte o ekran gelmiyor sıfırladım ama gene olmadı
  Ne yapmamı Önerirsiniz.
  Allah Rızası için yardımcı olun.
  Kısa Kısa Yazıp Geçiştirmeyin şuan piyasadaki en iyi 1-2 teknik servisten biri sizsiniz.
  Yardımcı Olun Lütfen Allah Rızası İçin.

   • Halil İbrahim on 21 Mayıs 2018 at 22:49
   • Cevapla

   Ayrıca Dediğiniz Gibi Yeni Yazılım Yükledim Önceki Sorunlarım Düzeldi Sadece Bu Sefer Şarjın Dolmasına Şu Kadar Dakika Kaldı İbaresi Görünmüyor Şarj Olurken Sadece % lik dilim görünüyor.

   1. Merhaba, daha önce karşılaştığımız bir sorun değil ancak yazılım yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa sorun donanımsaldır, Şarj aletinden veya şarj soketinden kaynaklanıyor olabilir, farklı bir şarj aleti deneyin, sorun devam ediyorsa büyük olasılıkla telefonun şarj soketinde sorun vardır.

  • Halil Ibrahim on 19 Mayıs 2018 at 03:22
  • Cevapla

  Ya Yaptım Ama Yaptığıma Bin Pişman Oldum Rootlamadan Önce Bilgisayardan Telefona Müzik felan atabiliyordum şimdi Mtp device okumuyor tüm sürücüleri yükledim olmadı Mediaplayer11 yükledim gene olmuyor A510F 2016 Model Dediklerini yaptım oldu bu sefer telefonu bilgisayara takınca yeni donanım bulundu diyor mtp device yazıyor ve öylece kalıyor ne yapmam gerek.

   • Halil Ibrahim on 19 Mayıs 2018 at 04:25
   • Cevapla

   Başka J7 prime taktım bilgisayar okudu ama a510F 2016 model telefonuma sayende Attığım Root lama yöntemiyle telefon bozuldu benim telefonum hariç tüm telefonları görüyor.

   1. telefonu sıfırlarsanız normale dönecektir.

 1. SAMSUNG A510F MODELİNE İMEİ REPAR YAPTIĞIM ALDIĞIM SORUN Checking Super user right… false

  1. türkçesi: cihaz rootlu değil.

   1. nasıl yapıcam yardımcı olurmusunuz z3x box var

    1. yukarıdaki mkalaede cihazı nasıl rootlayabileceğinizi detaylıca anlattık. lütfen okuyun.

     1. yüklemeleri yaptım herşey tamam ama TWRP ekranını açamadım cihaz 7.0

      1. gerek başlıkta gerekse makale içinde bu işlemin android 6 için olduğunu belirttik, android 7de çalışmayabilir, android 7 uyumlu bir yöntem bulup deneyin lütfen.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.