Samsung A510F Galaxy A5 2016 TWRP Root Yapma

Root işlemi cihazdaki Android işletim sistemini modifiye edebilmek için yapılır. Root yetkisini elde ettiğinizde işletim sisteminde kod veya uygulama aracılığı ile sistemde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin sistemin kaldırılmasına izin vermediği bir uygulamayı kaldırabilirsiniz. Root hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Root Nedir?” konusuna bakabilirsiniz.

Samsung A510F modelini rootlamak için modifiye Recovery mod yüklemesi yapacağız. Bu yükleme cihazınızı garanti kapsamı dışına çıkaracaktır. Lütfen bu işlemi sadece Android 6 ve 7 yüklü  A510F uygulayınız. Farklı bir modele sahipseniz işlemi uygulamayın. Cihazınız ciddi yazılımsal zararlar görebilir.Bu işlem cihazınızdaki tüm kişisel bilgi ve verilerinizi silebilir. Önemli bilgilerinizin yedeğini almanızı öneririm. Yükleme esnasında telefonun kapanmasını engellemek içinde batarya şarj seviyesini %50 civarında tutmaya çalışın.

Telefonun bilgisayara ilk kez bağlıyorsanız sürücü sorunları yaşayabilirsiniz. Sürücülerin otomatik yüklenebilmesi için Kies 3 veya Smart Switch  programını yüklemenizi öneririz. Kies programını kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Kies kapalı durmalı. Eğer otomaik açılırsa siz programı kapatın.

ÖNEMLİ NOT: İşlemlere başlamadan önce lütfen eğer varsa cihazın OEM kilidini açın. OEM kilidini Geliştirici Seçeneklerinden açabilirsiniz.

İhtiyacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: A510F Android 6 & 7 TWRP Root

Her iki dosyayı da indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 2. klasörde bulunan UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip dosyasını telefon hafızasına veya hafiza kartına atın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.


Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde mavi kutu içerisine aldığımız gibi indirmiş olduğunuz recovery dosyasını (twrp_3.0.2-1_sm-a510_mm_1816.tar) ‘AP’ kısmında seçmelisiniz.
Yüklemeyi başlatmak için Start butonuna tıklayın. Yükleme işlemi bittiğinde telefon kendini yeniden başlatır.


Telefon kapatın. Telefon kapalıyken ses açma + home(orta tuş) + güç tuşlarına beraber basın. Ekrana Samsung yazısı geldiğinde güç tuşunu bırakın diğerlerine basmaya devam edin. Karşınıza TWRP ekranı gelecektir. Bu ekran dokunmatik bir ekrandır. aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

TWRP ekranı gelmezse işlemleri baştan yapıp Odin penceresinde Options sekmesinde Auto Reboot tikini kaldırıp yükleme yapın. İşlem sonunda telefon kendini yeniden başlatmayacaktır. Bu durumda kabloyu çıkarıp  ses kısma + home + güç tuşuna basın telefon ekranı karardığında ses kısmayı bırakıp ses açmaya basın. TWRP ekranı gelecektir.

 • İlk resimde en altta bulunan Swipe to Allow Modifications çubuğunu soldan sağa kaydırın. İkince resimdeki ekrana geçeceksiniz.
 • Install butonuna tıklayın.
 • Telefon hafıza attığınız UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip dosyasını bulun.
 • UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip dosyasının üzerine dokunun.
 • Ekranın altında bulunan Swipe to confirm Flash çubuğunu soldan sağa çekin.
 • Yükleme işlemi başlayacaktır. Done mesajını aldıktan sonra Reboot System butonu ile telefonu yeniden başlatın.

Telefon açıldığında menüde SuperSu uygulamasını göreceksiniz.

Author: Halil Akgül

29 thoughts on “Samsung A510F Galaxy A5 2016 TWRP Root Yapma

 1. Hocam telefonun kamerası açılmıyor ekran parlaklığı hep sonda ve flaş yanmıyor kamera kullanıyor diyor flaşı ne demek oluyor bu yardımcı olur musunuz.

  Lütfen dikkate alınız.

   1. Hocam Galaxy A510F ROM’u yükledim tekrar veriler silinmeden her şey eski haline döndü şimdi ben ne yapayım tekrar deneyeyim mi nasıl yapalım? Dediğim sıkıntıları yaşar mıyım tekrar?

 2. Merhabalar, herşeyi dediğiniz gibi yaptım ancak wifim açılmıyor nasıl düzeltebilirim?

  1. Merhaba, wi-fi zaten açılmıyordu açtırmak için mi dediğimiz şeyleri yaptınız yoksa dediğimiz şeyleri sadece telefonu rootlamak için yaptınız ama işlemler bittikten sonra wi-fi’nin açılmadığını mı gördünüz?

    1. Telefonu sıfırlarsan düzelme ihtimali var. Düzelmeze güncel yazılımı yüklersen düzelecektir o zaman. Bazı cihazlar rootlanınca wifi sorunu meydana gelebiliyor.

     1. Telefonu sıfırladım düzelmedi şimdi stock rom atıyorum. Düzelme ihtimali varmı? Ne önerirsiniz? Rom atarsam TWRP ve Rom silinirmi?

 3. Hocam Ne Olur Bana Güzel Bir Cevap Yazın Sorunum ŞU:
  Samsung Galaxy A5 2016 A510F Telefonumun Şarj Dolma Süresi Görünmüyor Sadece Yüzdeliği Görünüyor
  Mesela %60 – 70 gibi bu görünüyor ama Şu kadar süre kaldı ibaresi yok
  mesela yarım saat 30 dk kaldı ibaresi vardı ya hani işte o ekran gelmiyor sıfırladım ama gene olmadı
  Ne yapmamı Önerirsiniz.
  Allah Rızası için yardımcı olun.
  Kısa Kısa Yazıp Geçiştirmeyin şuan piyasadaki en iyi 1-2 teknik servisten biri sizsiniz.
  Yardımcı Olun Lütfen Allah Rızası İçin.

  1. Ayrıca Dediğiniz Gibi Yeni Yazılım Yükledim Önceki Sorunlarım Düzeldi Sadece Bu Sefer Şarjın Dolmasına Şu Kadar Dakika Kaldı İbaresi Görünmüyor Şarj Olurken Sadece % lik dilim görünüyor.

   1. Merhaba, daha önce karşılaştığımız bir sorun değil ancak yazılım yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa sorun donanımsaldır, Şarj aletinden veya şarj soketinden kaynaklanıyor olabilir, farklı bir şarj aleti deneyin, sorun devam ediyorsa büyük olasılıkla telefonun şarj soketinde sorun vardır.

 4. Ya Yaptım Ama Yaptığıma Bin Pişman Oldum Rootlamadan Önce Bilgisayardan Telefona Müzik felan atabiliyordum şimdi Mtp device okumuyor tüm sürücüleri yükledim olmadı Mediaplayer11 yükledim gene olmuyor A510F 2016 Model Dediklerini yaptım oldu bu sefer telefonu bilgisayara takınca yeni donanım bulundu diyor mtp device yazıyor ve öylece kalıyor ne yapmam gerek.

  1. Başka J7 prime taktım bilgisayar okudu ama a510F 2016 model telefonuma sayende Attığım Root lama yöntemiyle telefon bozuldu benim telefonum hariç tüm telefonları görüyor.

      1. gerek başlıkta gerekse makale içinde bu işlemin android 6 için olduğunu belirttik, android 7de çalışmayabilir, android 7 uyumlu bir yöntem bulup deneyin lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir