Samsung A500H Galaxy A5 modeli normal olmayan yollardan sıfırlandığında açılışta cihazı etkinleştirmeniz gereklidir. Etkinleştirme kilidi ile korumaya alınmış bu cihaz açılışta genelde Samsung hesabı ve gmail hesabı soracaktır. Hesaplarınızı biliyorsanız giriş yapıp telefonu tekrar kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Ancak eğer hesap bilgilerinizi bilmiyorsanız telefon kurulum ekranında kalacaktır. Bu durumda normalde telefonun faturası ile beraber yetkili servise başvurmanız gerekir. Fakat çoğu zaman fatura kayıp olur ve servis yüsek ücretler ister.  O yüzden size ufak bir uğraşmayla telefonunuzu nasıl tekrar aktifleştirebileceğinizi anlatacağız.

A500H modeli güncelleme aldığı için bu adımı atlama işlemlerinin hepsi tepit edilip açıklar kaptılmış durumda. Bu yüzden cihaza eski bir sürüm yükleyip işletim sistemi açıklarından yararlanacağız. Yükleme yapacağımız android işletim sürümü android 4.4.4’tür.

İhityacınız olan dosyalar:

1: Odin Downloader

2: A500HXXU1ANJ9_A500HOXE1ANJ9

3: Reset FRP Application

Dosyaları indirip winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. 3 nolu klasördeki dosyaları telefon hafızasına atın veya bir hafıza kartına atıp hafıza kartını telefona takın.

Yazılım yükleme işlemine başlamak için telefonu Download Mode‘a almalısınız. Telefonu kapatın ve ses kısma, ana ekran(orta tuş) ile güç(kilit) tuşlarına basarak telefonu açın. Download moda geçiş için bir teyit ekranı ile karşılaşacaksınız. Bir kez ses açma tuşuna bastığınızda telefon Odin mode diye de adlandırılan moda geçecek ve işleme hazır hale gelecektir.

Download Moda alınmış telefonunuzu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin.

Sürücüler yüklendiyse ilk indirdiğiniz Odin programını açın ve ID:COM bölümünde cihazın gösterildiğinden emin olun. Program Odin tarafından görülmezse ID:COM bölümü boş olur. USB kablosunu çıkarıp, takarak programın cihazı görmesini sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamamsa yazılım yükleme işlemine başlayabiliriz. Görselde işaretlendiği gibi dosya seçimlerini yapınız.

AP: A500HXXU1ANJ9_A500HOXE1ANJ9_A500HXXU1ANJA_HOME.tar.md5

Dosya seçimi yapıldığında program bir süre kendini hazırlar ve bu esnada ‘Start’ butonu aktif olmaz. Program göreve hazır olduğunda ‘Start’ butonu aktifleşecek, butona basın ve işlemi başlatın.

Sol taraftaki bilgi ekranında işleme dair bilgilendirmeler yapılacaktır. RES OK! yazısını görene kadar telefonun bağlantısını kesinlikle kesmeyin! Yükleme yarıda kalırsa telefonunuz yazılımsal olarak çöekbilir. İşlem bittiğinde telefon yeniden başlatılacak ve sol üst taraftaki bilgi ekranında yeşil renkli ‘PASS‘ yazısını görünecek. Bu bilgilendirme işlemin başarıyla tamamlandığı anlamına gelir.

Telefon açıldığında telefonu bir Wifi ağına bağlayın veya internet paketi mevcut bir sim kartı takın.

Şimdi Google hesabını atlama işlemine geldik. Bu aşamayı bir çok yöntemle bu aşamayı geçebilirsiniz. 

En basit olanı şöyledir:

Telefonda Kablosuz Ağ Ekelem ekranındayken Daha Fazla seçeneğine dokunun. Ağ Ekle’ye dokunup herhengi bir şey yazıp yazdığını şeyi seçin. G (Asist) seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe dokunun . Google uygulaması açılacaktır. Buradan Dosya Yöneticisine ulaşabilirsiniz. 

Dosya Yöneticisne ulaştıktan sonra şuradaki makalenin 11. maddesinden işlemlere devam edebilirsiniz.

Samsung Hesabı sorununuz varsa aşağıdaki adımları isleyebilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız açıklardan yararlanarak Samsung’un kendi İnternet tarayıcısını açın. Trayacının Ayarlar’ına girin. Samsung Account seçeneğine şifresini bildiğiniz bir hesap ile giriş yapın.

Ayarlar -Güvenlik yolunu izleyerek Etkinleştirme kilidini kapatın. Geri gelin. Kurulum ekranında samsung hesabına giriş yapın. Kurulum ekranını bitirip ayarladan Yedekle ve Sıfırla seçeneğinden telefonu sıfırlayın. Telefon açıldığında herhangi bir şifre istemeyecektir.

Telefonunuz şu an Android 4.4.4 sürümündedir. Eğer güncellemek isterseniz burada anlattığımız Android 6.0.1 sürümünü yükleyip telefonu en güncel hale getirebilirsinz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir