Samsung A300 Galaxy A3 Format Atma

Samsung A300 Galaxy A3 modelinde de tıpkı diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi, yazılımsal olduğu düşünülen sorunlar ve ekran kilit deseni gibi engellemeler için ilk olarak format atma seçeneği denenmelidir. Format atma işlemi akıllı telefona zarar vermeyeceği gibi, unutulmuş- bloke edilmiş tüm kilitleri kaldırarak, yazılımsal problemlerin de giderilmesine yardımcı olur.

Format atma işlemi sonrası telefondaki bir çok veri silineceğinden işlem öncesinde veri yedeği almakta fayda var. Ayrıca işlem sırasında telefonun düşük şarj nedeniyle kapanarak, zarar görmesini engellemek adına telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlamak da gerecektir.

Galaxy A3’ü formatlayabilmek için 2 farklı yöntem var. Bu yöntemlerin ilki, menü üzerinden dahili olarak yapabildiğiniz fabrika ayarlarına dönme işlemi. Menü> Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Cihazı sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izleyip, onay verdiğinizde telefon sıfırlama işlemi için kapanacak ve temizlenmiş olarak yeniden başlayacak.

Diğer yöntem ise menüye ulaşamadığınız her durum için geçerli: donanımdan format! Bunun için telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak, kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmalısınız.

Donanımdan format işlemi için izleyeceğiniz yol şu şekilde;

Telefonu kapatın ve ses açma, ana ekran(home) ile güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın. 

– Samsung yazısı geldiğinde güç(kilit) tuşunu bırakarak, diğerlerine basmaya devam edin.

Yapılması Gereken Tuş Kombinasyonu: Ses Açma Tuşu + Ana Ekran(Home) Tuşu + Güç(Kilit) Tuşu
samsung-a300-galaxy-a3-hard-format-atma

– Telefon bir süre sonra kurtarma modu ekranına geçecektir. Bu ekranda dokunmatik çalışmaz; aşağı-yukarı işlemi için ses tuşlarını onay için güç(kilit) tuşunu kullanmalısınız.


– Ses kısma tuşuyla ‘wipe data / factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek, kilit tuşuyla onaylayın.

– Yeni gelecek ekran sizden doğrulama ister. Yine ses kısma tuşunu kullanarak ‘yes — delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve kilit tuşuyla onay verin.

– Telefon sıfırlama işlemini yapar ve ilk ekrana geri döner. Bu aşamada ‘wipe cache partition‘ seçeneğini de aynı mantıkla onaylarsanız, telefondaki önceki dönem kullanımında oluşmuş ön bellekten de kurtulmuş olursunuz.


– Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini kilit tuşuyla onaylayıp, telefonun normal şekilde yeniden başlaması sağlanabilir.

İşlem tamam! Galaxy A3 artık yeniden kurulum sonrası kişiselleştirilmeye hazır.

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir