Pokemon Go, mobil cihazlar üzerinden oynanabilen arttırılmış gerçeklik temelli bir oyun. Android ya da iOS işletim sistemine sahip bir akıllı telefon ya da tablet bilgisayarınız varsa, oyunu kurup oynamaya başlayabilirsiniz. Son cümleden de anlaşılabileceği gibi oyun Windows Phone platformunda oynanamıyor ki ilerleyen dönemde de pek bir şey değişiklik olacağını sanmıyoruz! Pokemon Go ülkemizde resmi olarak yayınlanmış bir oyun/uygulama olmadığından, oyunu yüklemek ve oynamak için bazı ekstra yollar izlemek zorundasınız. Ekstra dediğimize bakmayın, yapılacak işlemler oldukça basit. Bu makalede Android ve Apple(iPhone ya da iPad) cihazlarınız için yüklemeyi nasıl yapacağınızı basitçe anlatmaya çalışacağız.

Giriş paragrafında da belirttiğimiz gibi Pokemon Go oyunu ülkemizde resmi olarak yayınlanmadı ve dolayısıyla Android uygulama marketi olan Play Store ya da Apple uygulama marketi olan App Store üzerinde resmi olarak yok. Tabi isterseniz oyunun resmi sürümünün ülkemiz için yayınlamasını da bekleyebilirsiniz. Ancak resmi sürümün yayınlanması konusunda net bir tarih yok, konu biraz muallakta kalmış durumda. Aşağıda anlatacağımız yöntemler kesinlik yasaldır ve herhangi bir zararı da yoktur! Sadece normalde pek fazla kullanmadığımız püf noktalarına başvuracağız. Pokemon Go hakkındaki düşüncelerimize aşağıdaki inceleme makalesi yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Oyun İncelemesi; Pokemon Go

pokemon-go-nasil-yuklenir

Android

Pokemon Go’yu Androd işletim sistemine sahip bir akıllı telefon ya da tablete yüklemek için APK dediğimiz dosya tipini indirmeli ve menüden bir kaç basit işlem yapmalısınız. APK’nın ne olduğunu konusunda detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayın.

İşlem uygulama marketi üzerinden yapılmadığı için telefon ‘Bilimeyen Kaynaklar‘ onayı isteyecektir. Tek işlemlik bu bölümü açabilirsiniz. İlgili bölümü aktif edebilmek için Menü> Ayarlar> Güvenlik>Bilinmeyen kaynaklar yörüngesini izleyebilirsiniz. Kurulumdan önce bu bölümü aktif etmediyseniz, dert etmenize gerek yok, cihaz durumla ilgili tarafınıza bildirimde bulunacak.

Oyunun kurulum dosyasını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Dosyayı ister direk telefon ya da tabletinizin tarayıcısı üzerinden cihazın dahili hafızasına indirebilir, isterseniz de bilgisayarınıza indirip, bir hafıza kartına atarak bu hafıza kartını telefona takabilirsiniz. Burada önemli olan indirdiğiniz dosyayı bulabilmenizdir.

Android için Pokemon Go İndir(Güncellendi-02.10.2016)

Dosya indirilmişse, ya cihaz üzerinden indirilmeye dair bildirime dokunun ya da APK uzantılı dosyayı hafıza kartına attıysanız, dosya yöneticisi gibi yardımcı bir araç yardımıyla dosyayı bulun ve üzerine dokunun. Bundan sonra sizin yapmanız gereken sadece kurulumun bitmesini beklemek.pokemon-go-guncel-apk

Apple (iOS – iPhone/iPad)

Apple cihazlarına Pokemon Go kurulumunda Android’den daha farklı bir yol izlenilmeli. Çünkü iOS işletim sistemi açık kaynak kodlu ve dışarıdan herhangi bir müdahale ya da yüklemeye izin vermiyor. Mantık çok basit; App Store hesabınız için seçili olan ülkeyi değiştirerek, Pokemon Go’nun resmi olarak yayınlandığı ülkelerden birini seçeceksiniz. Bunun yapabilmek için ise Ayarlar> iTunes ve App Store> Apple Kimliğini Göster yörüngesini izlemelisiniz. Oyunun resmi olarak yayınlandığı ülkeler listesi için lütfen buraya tıklayın.

Yeni ülkeyi seçip kaydettiğinizde, App Store’da oyunu aratarak bulabileceksiniz.

Eğer herhangi indirme yükleme konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bizden yardım isteyebilirsiniz. Seve seve yardımcı olmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir