Performansı Yüzde 75 Artıracak İşlemci

ABD’li telekomünikasyon devi Qualcomm, CES 2013 fuarında mobil cihazlarda internet erişimini süper hızlı hale getirecek yeni işlemcilerini tanıttı. Snapdragon 800 serisi mobil işlemcinin, internet hızı, batarya ömrü ve uygulama performansını yüzde 75 artıracağı ifade edildi.

Mobil cihazlar için Snapdragon işlemcilerini geliştiren firma olarak bilinen Qualcomm, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2013 teknoloji fuarında yeni nesil işlemci serisini tanıttı. Qualcomm CEO’su Paul Jacobs, ‘Snapdragon 800 serisi işlemcilerin, kablosuz veri iletişiminin çok daha etkin yapılmasını sağlayacağını ve akıllı telefon ve tabletlerde internet hızını artıracağını’ ifade etti.

Jacobs, yeni çiplerin saniyede 150 megabit veri transfer etme kapasitesi bulunacağını, böylece akıllı telefonlarda kullanılan mevcut veri ağı teknolojilerinden çok daha yüksek bir kapasite sunacağını ifade etti. Yeni çipler, en hızlı bilgisayar ağı standardı kabul edilen kablosuz 802.11n protokülünün yerini alacak 802.11ac protokolüne de uyumlu olacak.

2560×2048 ekran çözünürlüğü, 1080p HD görüntü kalitesi ve Android 4.2 işletim sistemini kaldıracağı ifade edilen S 800 serisinin, kendisinden önce gelen S4 Pro’ya kıyasla performansı yüzde 75 artıracağı ifade edildi. S4 Pro, LG Nexus 4 ve Optimus G ile HTC DROID DNA telefonlarında kullanıldı.

qualcomm

 

TALEP HIZLA ARTACAK

Jacobs, Snapdragon 800 serisi mobil işlemcilerin 2013’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülebileceğinin sinyalini verirken, Batı dünyasında hızla güçlendirilmeye çalışılan 4G + LTE altyapısının talebini karşılayacağını belirtti. Jacobs, 2013 içinde mobil ağlardaki veri ağı talebinin bin kat artabileceğini ifade etti.

Qualcomm, Snapdragon 800 serisini, mobil hizmetlerde sunulan grafik ve multimedya içerikleri için en yüksek kaliteyi sağlayacak işlemcileri olarak tanıttı. Jacobs, çiplerin en yeni akıllı TV’lerde bulunan 4K Ultra HD formatını kaldıracağını söyledi.

Qualcomm, 800 serisinin yanı sıra Snapdragon 200, 400, 600 serilerini de dün duyurdu. 600 serisinin mobil uygulamaların etkinliğini ve internet tarayıcı performansını artıracağı; 400 serisinin akıllı telefon ve tabletlerde internet bağlantısı, batarya ömrünü ve içerik performansını yükselteceği; 200 serisinin ise akıllı telefonlarda batarya ömrü ve bağlantı hızı gibi temel özelliklere üstün performans kazandıracağı belirtildi.


S4 Pro işlemcisine kıyasla performansı yüzde 40 artıracağı ifade edilen yeni Snapdragon 600, 1.5 ile 1.9 Ghz aralığında değişen işlemci hızına sahip versiyonlarla sunulacak.

ntvmsnbc

dragon


Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir