Ne Suriye’deki savaş, ne dünya genelindeki terör ne de küresel ısınma… Belki biz 15 Temmuz’dan bu yana farklı bir gündemle meşgulüz ancak son bir kaç haftadır tüm dünyanın gündemi bu; Pokemon Go! Türkiye’nin bile demiyoruz, tüm dünyanın… Evet, bir mobil oyun tüm dünyada ve çok kısa bir sürede fenomen olmayı başardı. Üstelik resmi sürümüyle de değil, hazırlık aşamasındaki beta sürümüyle! Neresinden bakarsanız bakın tam bir çılgınlık! İlgili ilgisiz herkes bunu konuşuyor. Öyle ki “tüm dünya bunu konuşuyor!” klişesi gerçek olmuş durumda ve şu sıra yolda yürürken Pokemon Go konuşmalarına rast gelmeniz çok olası. Tabi sadece konuşmalar da değil! Elinde telefon Pokemon avlamaya çalışanlar, telefon ekranına hipnotize olmuşçasına bakarak yürüyenler, Pokemon kritikleri yapan topluluklar, Pokemoncuları izlerken gülüşenler, eğlenenler vs. vs. Örnekler ve detaylar uzayıp gider. Biz bu makalede oyuna dair temel ve genel bilgiler verip, sürecin geleceğiyle ilgili bazı tespitler yapmaya çalışacağız. Oyunun nasıl yükleneceği, nasıl oynandığı gibi bilgiler ise yavaş yavaş web sitemize ve bu makalenin çeşitli yerlerine serpiştirilmiş olacak.

Pokemon Go akıllı telefonlar üzerinden oynanabilen ve arttırılmış gerçeklik(AR) temelli bir mobil oyun. Temel bilgiler vereceğimizi söylemiştik. Olay o kadar yeni ve canlı ki bilenler kadar Pokemon Go’ya uzak olanlar, hakkında hemen hiçbir şey duymamış olanlar da var. Bu yüzden oyunu çevreleyen hemen her bilgiye değinmeye çalışacağız. Online oynanan, yani internet bağlantısı ihtiyaç duyan ve bunun yanında konum servislerini de kullanan Pokemon Go, uygulama marketlerinde bulabileceğiniz bir oyun değil, bu yüzden boşuna aramayın! Girişte de belirttiğimiz gibi oyun şu an beta aşamasında, yani tam hazır değil ve geliştirici üzerinde çalışmaya devam ediyor. Tabi bu oyunu kurabilmeniz ve oynayabilmeniz için engel değil; kurulum dosyaları internet ortamında mevcut ve özellikle Android telefonu olanlar için kurulum çok basit. iOS yani iPhone kulllacılar için kurulum aşaması biraz sancılı olsa da azmedenler için aşılamayacak engeller değil. Şöyle ki; Pokemon GO Nedir, Nasıl Yüklenir?

Eğlence sektörünün Japon devi Nintendo tarafından geliştirilmiş oyunun resmi sürümü ülkemizde Eylül, Ekim aynı gibi yayınlanacak. Yani sonbaharda oyunu Play Store ve App Store’da bulabileceğiz. Aslında bu bilgiler öyle çok net de sayılmaz. Oyunu önümüzdeki ay uygulama marketlerinde görürseniz şaşırmayın. Pokemon Go şu an beta sürümü üzerinden oynandığı için bazı aksiliklere çok açık. Yani oyunda kararlılık(stabilite) ve server sorunlarıyla karşılaşmak yüksek ihtimaller arasında. Pokemon Go’ya o kadar büyük bir ilgi var ki serverlar yetersiz kalabiliyor.

Oyunla ilgili bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken bir çok husus var. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki internet ve şarj tüketimine hazırlıklı olunması gerekiyor! Konum servislerini kullanan ve arttırılmış gerçeklik temelli olduğu için de zaman zaman kamerayı çalıştıran Pokemon Go, şarjın ve internetin çok çabuk tükenmesine yol açabilir. Örneğin biz GM 5 Plus üzerinden yaptığımız denemede şarjın 2.5 saatten tamamen tükendiğini gözlemledik! Bunun yanında sağlık bakanlığının bile uyarıda bulunduğu düşünülürse, sadece telefonunuz için değil, sizin için de bazı sakıncaları olabilir. Oyun zaten sürekli ekranana bakmamanız gibi bazı noktalarda uyarılarda bulunuyor. Fakat yeterli değil! Şu an dünyada Pokemon Go üzerinden oluşturulan yeni bir düzen var. Bunu öyle iddialı bir cümle olarak almayın. Oyunculara yönelik dolandırıcılık girişimleri, Pokemon özelinde etkinlikler, saati 20 dolardan Pokemon yakalama şeklinde oluşan yeni iş kolları vb.

Eğer aksiliklere göğüs germeyi kabullendiyseniz ve artık Pokemon Go oynamaya yönelik net kararınızı verdiyseniz, kurulum ve girişi yaparak ilk Pokemon’unuzu sahiplenmekle işe başlayabilirsiniz. Oyuna giriş yaptığınızda sizden bir hesap oluşturmanız veya varolan hesabınızı kullanmanız istenecek. Bu aşamada Google hesabınızı kullanmak en mantıklısı. Çünkü hali hazırda harita gibi bazı Google servislerini kullanan Pokemon Go’da hesabınızı güvence altında tutmanın en garanti yolu bu olacaktır.

ender-bulunan-guclu-pokemonlar

Hesap işini de hallettiyseniz artık ilk Pokemon’u sahiplenme zamanı demektir ki bu aşamada size 3 farklı seçenek sunuluyor. Tabi bunlar hemen yukarıdaki görselde gördükleriniz değil, daha yakın tanıdıklarınız; Squirtle, Bulbasaur, Charmander. Aslında biraz azmederseniz Pikachu ile bile başlayabilirsiniz. Onunla ilgili bir bağlantı da yine bu satırın sonunda yer alacak.

Pokemon Go’yu diğer mobil oyunlardan ayıran en net özelliği kullanıcısını harekete geçirmesi. Hareket derken gerçekten kalori yakmaktan bahsediyoruz; yürümelisiniz! Pokemonları yürüyerek yakalıyorsunuz, ikmal istasyonlarına yürüyerek gidiyorsunuz ve savaş alanlarına da yine aynı şekilde ulaşabiliyorsunuz. Oyunu kandırabilmek de pek mümkün değil. Kullanıcılar katedilmesi gereken mesafeleri araçla gitmek gibi bazı hileler geliştirmeye çalıştı fakat oyun hareketi GPS üzerinden algılıyor ve hızınız yürüme ya da koşma hızını geçtiğinde saymıyor. Şu an sokaklarda telefon ekranına bakarak yürüyen insanları görmenizin asıl sebebi de bu.

Pokemon Go sayesinde yeni bir sosyalleşme alanı da gelişmiş durumda. Pokemoncular birbirini tanıyabiliyor ve oyunla ilgili bir çok farklı etkileşimde bulunabiliyor. Sadece bu da değil tabi. En azından ülkemiz içi şu an beta sürümü oynanan oyun hakkında bir çok ticari fikir de geliştiriliyor. Geliştiricisi Nintendo’nun borsadaki değerini çok kısa bir zamanda 11 Milyar Dolar kadar arttıran arttırılmış gerçeklik temelli oyundan nemalanmak isteyenler sayısı hiç de az değil.

Şu an oyuna ilgi çok fazla ve bunun ne kadar daha bu şekilde devam edeceği pek de bilinmiyor. Akıllı telefon kullanıcıları da ikiye ayrılmış durumda; oyunu oynayanlar ve oynayanların ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışanlar! Televizyon kanallarında ve web sitelerinde çokça denk gelinmesine rağmen hâlâ eksik kalmış noktalar var. Bunların başında ise Türkçe dil desteği olmayan ve İngilizce oynanması gereken oyunun nasıl oynandığı. Hemen her teknoloji sitesinde bu başlıkla bir makale bulabilirsiniz fakat içerikler çok yetersiz. Yine bu paragrafın sonuna gelecek olan bağlantının bu konudaki eksiği kapatmasını umuyoruz.

Pokemon GO Nedir, Nasıl Yüklenir?

Eğlence sektöründeki yerini ilk olarak 1996 yılında alan ve o dönemden bu yana çizgi film, oyun, giyecek gibi bir çok farklı alandan geliştiricisine gelir kazandıran Pokemon konusundaki son oyundur Pokemon Go. Ancak bir çoğumuzun çizgi filmden bildiği mantığa en yakın olanı da budur ki oyunun bu derece tutmuş olmasının altında yatan başlıca sebeplerden biridir. Yani Ash gibi geziniyorsunuz, Pokemonlarınızı geliştiriyorsunuz, yeni Pokemonlar yakalıyorsunuz, başka Pokemonlarla savaşıyorsunuz ve üstelik bunların hepsini yaşadığınız alanda yapıyorsunuz, sizin dünyanızda… Özellikle çizgi filmini izlemiş neslin oyuna ayrı bir bağlılık gösterdiğini de belirtmek gerekiyor.

Bu makalenin yazanı olarak ben de çevremde gelişen bu enerjiye bir kaç gün direnebildim ve telefonuma gelen bildirim sonrası oyunu yükleyerek, oynamaya başladım. Öyle sanıyorum ki hiçbir oyun ya da uygulama için bu kadar fazla izin vermemiştim. En azından kameramı böyle pervasızca açmasını kesin engellerdim! Konuyla ilgili düşüncelerimi paylaştığım bazı arkadaşlarıma olduğu gibi size de komplo teorisi gibi gelebilir ama CIA bu sefer bizi hakikaten izliyor! Arttırılmış gerçeklik teknolojisini kullanan oyun Pokemon yakalayacağınız anda kamerayı açıyor ve ilgili bölümü anlık olarak fotoğraflıyor. İlgili özelliği kapatabiliyor olsanız da üreticiye bir çok veri gönderiyorsunuz. Keşif için yürüdüğünüz rota da buna dahil! Yani eğer verilerimiz kötülerin elindeyse, yandık! Bunun ilk etapta kişisel olarak bize bir yansıması olmasa da komplo teorisi üretmeye çok müsait!

pokemon-go-nedirBu oyunla ilgili teknoloji ve haber sitelerinde her gün bir haberle karşılaşabilirsiniz. Üstelik bu haberler kaza ya da ölüm şeklinde bile olabilir. Oyunla ilgili oluşacak bağımlılığın zararları dışında bazı faydaları yok değil. Her gün dolaştığınız yerlerde hiç bilmediğiniz önemli noktalar olduğu farkedebilirsiniz. Zira ikmal istasyonları bu önemli yerler olarak belirlenmiş. Hatta her gün geçtiğiniz yollarda tarihi ve turistik eserler olduğu bile görebilirsiniz. Tabi bir de işin eğlence noktası var ki onu pek anlatmaya gerek yok.

Eğer oyuna yeni başlayacaksınız, ilk etapta biraz zorlanacaksınız. Çünkü Pokemon Go oyununa ilk başlayanlar hem karakter hem de Pokemonlar noktasında baya bir seviye atladı yani profillerini geliştirdi. Bu yüzden sabırlı olun ve güçlü Pokemonlar bulmaya çalışın. Pokemonları sadece bularak elde etmiyorsunuz. İstasyonlara uğradığınızda ya da seviye atladığınızda size Pokemon yumurtası hediye ediliyor. Bu yumurtaları çatlatmak için de yine mesafe katetmeniz şart. Yumurta sizden ne kadar çok mesafe katetmenizi istiyorsa, yumurtadan o kadar iyi bir Pokemon çıkıyor. Tavsiyemiz en az 400 savaş gücüne sahip bir Pokemonla ringe çıkmanız ve bu esnada karakterinizi de en az seviye 10 ile savaş alanına sürmeniz.

Pokemon GO Nedir, Nasıl Yüklenir?

Pokemon Go’nun resmi sürümünün henüz yayınlanmadığını girişte belirmiştik. Bu yüzden oyuna ilgi gösterenler çeşitli sürprizlere açık olsun! Resmi sürümle birlikte bir çok yenilik oyuna dahil edilecek. Bunun yanında geliştirici çeşitli gelir kaynağı modelleri de üreteceğinden, oyundaki bazı yenilikler şaşırtabilir.

Son dönemin en popüler oyunlarından birini oynamak size sadece zaman öldürmek için bir fırsat vermeyecek, güncel trendleri takip edebilmeniz açısından da yardımcı olacak. Bu açından en azından her gün artarak devam eden muhabbetlerden geri kalmamak için oyunu denemenizi tavsiye ediyoruz. Zaten beğenmezseniz, uygulamayı kaldırmak yüklemekten daha kolay! Pokemon Go oyunu tamamen boş zamanınızla ilgili olacağından, ilk anda oyundan soğumanız da çok olası. Bu yüzden bize kolay gelsin ve iyi eğlenceler dilemekten başka çok da bir şey düşmüyor!

Bizim oyundaki kullanıcı adımız ‘ceplikcom‘. Umarız bir savaş alanında ya da Poke Stop’ta denk geliriz. :)

3 thoughts on “Oyun İncelemesi; Pokemon Go”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir