Orta Tuşu Zor Basan iPhone Nasıl Onarılır?

Bilindiği gibi iPhone, iPad ve iPod Touch  tümünde, ekran kısmında yer alan tek bir tuş var ve ‘home’ adı verilen bu tuş Apple marka mobil ürün kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlardan biriyle oldukça meşhur; zor basma ya da hiç basmama!

Home, ana ekran, orta tuş gibi çeşitli şekillerde adlandırılan ve menüye geri dönme ya da ana ekrana geçiş için kullanılan bu tuş, Apple mobil cihazlarda, ürünün ilk kullanmaya başlandığı dönemde sorun çıkarmasa da belli bir dönemden sonra zor basmaya başlıyor. Bu sorun genellikle daha yoğun kullanımdan ötürü iPhone’larda bas gösterirken, iPad ve iPod Touch gibi tasarım hatlarında iPhone’u baz alan diğer Apple marka mobil ürünler için  de söz konusu. Dolayısıyla aşağıda paylaşacağımız çözümler ‘home tuşu’ bulunduran tüm Apple marka mobil cihazlar için geçerlidir.

Peki bu sorunla nasıl başa çıkılır?
Öncelikle şunu belirmek gerekir ki orta tuş hiç basmıyorsa, geçmiş olsun! Bu durumda yapılması gereken orta tuşun değiştirilmesidir. Orta tuş görseldeki gibi filmli, mekanik bir parçadır ve entegre olduğu, bağlantılandığı soketler bulunur. Değişim için cihaz dikkatlice sökülmelidir. Nasıl yapıldığını görmek için Youtube’da ‘iphone home button repair’ yazarak aratma yapabilir, ilgili videoları izleyebilirsiniz.

iphone4-home-tusu

Ancak orta tuş zor ya da sert basıyorsa veya geç işlev görüyorsa bunun iki farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden en geçerlisi tozlanmadır! Diğer bir neden ise orta tuş kalibrasyonunun bozulmasıdır.

TOZLANMA VE ÇÖZÜMÜ
Zor basma sorunu büyük çoğunlukla tozlanmadan ötürü yapar ki bunun da nedeni her basılmada, tuşun bulunduğu bölümden içeri toz partiküllerinin sızmasıdır. Toz partikülleri sızarak mekanizma arasında birikir ve bir süre sonra sert bir tabaka oluşturarak, tuşun eskisi gibi net basmasına engel olur. Burada yapılması gereken cihazın bu toz birikintisinde kurtarılmasıdır. Bunun için de iki farklı yöntem mevcut.

Bunlardan ilki, cihazı kapatarak, orta tuşuna sertçe basmak…  Yani parmağınızı tuşun üzerine koyun ve normalden çok daha sert bir şekilde basmaya çalışın.  Bu hareket, birikerek sertleşmiş toz parçalarının ufalanarak dağılmasına neden olacağından orta tuşu daha rahat basmaya başlayacaktır.

Diğer yöntem ki bize göre en etkilisi budur; içerideki tozun dışarı çıkmasını sağlamak. Bunun için de baş parmağınızın üzerine birazcık kolonya sürün ve orta tuşa tam yerleştirip, iyice bastırarak, dairesel hareketler yapın. Bir süre sonra tuşun etrafındaki çemberden tozların çıktığını göreceksiniz. Her seferinde çıkan tozları temizleyerek işlemi tekrarlayın ve bu esnada telefonunun kapalı olmasına dikkat edin.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kullandığınız kolonyanın alkol oranın yüksek olması!  80 derece kolonyalar bu işlem için idealdir. Alkol oranı düşük bir kolonyanın uçuculuğu az olacağından, telefonunuzda sıvı temasa yol açabilir.

Dışarı toz çıkışı bittiğinde telefonunuzu kurumaya bırakın ve mümkünse yarım saat kadar kapalı tutun. Açtığınızda orta tuşun daha işlevsel hale geldiğini göreceksiniz.


iphone-home-tusu-sorunu

TUŞ KALİBRASYONU
Orta tuş sorunun diğer bir çözümü ise orta tuşu kalibre etmek. Bu yöntem tarafımızca denenmemiş olmasına rağmen bir çok makale ve videoda gördüğümüz üzere başarıya ulaşanlar var.

Peki orta tuş kalibrasyonu nasıl yapılır?


  • İlk olarak cihazınızdan Hava Durumu veya Borsa uygulamalarından birini açın. (Bazı cihazlarda ikisinden birinde olurken bazılarında iki uygulamayı da açmak faydalı olabiliyor.)
  • Uygulama açıkken telefonun üstündeki açma-kapama(kilit) tuşuna basılı tutun ve kapatma ekranının gelmesini bekleyin.
  • Kapatma ekranı geldiğinde orta(Home-Ana Ekran) tuşa cihazınızın masaüstü ekranı gelene kadar, birkaç saniye süreyle basılı tutun.

Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Aşamaları doğru olarak geçmeniz halinde orta tuşunuzun kalibrasyonu sağlanır ve eskisinden daha verimli olarak çalışmaya devam eder.

Makalenin başında da belirttiğimiz üzere bu yöntemler orta tuşu(home) bulunan tüm iPhone, iPad ve iPod Touch modelleri için geçerlidir.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki cihazların işletim sistemini getirdiği bir kolaylıktan ötürü orta tuşu korumak ve geç bozulmasını ya da hiç bozulmamasını sağlamak mümkün. Bunun için de menüde yer alan Assistive Touch özelliğini kullanmalısınız. Assistive Touch özelliği orta tuşun yaptığı tüm işlevleri yapmanıza olanak sağlarken, aynı zamanda ekstra özelliklere de imkan tanır. Assistive Touch özelliği yakından incelemek ve nasıl kullanıldığını görmek için lütfen buraya tıklayın.

Author: Tayfun Sağır

12 thoughts on “Orta Tuşu Zor Basan iPhone Nasıl Onarılır?

  1. abi süper yaaa kolonya oldu 2.5 saat bekledim başka telefon kullandım tertemiz oldu artık daha rahat çalışıyor

  2. Kardeşim dediğin gibi kolonya ile yaptım ama Touch ID bile okunmuyor hata veriyor şuan ne yapmam gerek ?

    1. Biraz kurumasını bekleyin, yüksek ihtimalle düzelecektir. Eğer düzelmiyorsa da makalede belirttiğimiz gibi orta tuşun kullanım ömrünü dolmuştur, onarım yapılması gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.