Yeni çıkarılan yasayla birlikte artık numara taşıma sonrası aranılan kişi için verilen tonu duymak zorunda değilsiniz. Artık tüm operatörler için uyarı tonunu istemediğinizi belirtip, kaldırma hakkına sahipsiniz.

İlgili yasa 16 Mayıs itibariyle geçerli olacak. Bu döneme kadar işlem yapanların talebi 16 Mayıs 2015 tarihi itibariyle geçerli olacak. Uyarı tonuyla ilgili karar için ise 1 Ocak 2016’ya kadar vaktiniz var. Yani illa 16 Mayıs’a kadar kararınızı bildirmenize gerek yok, 2016’ya kadar istediğiniz tarihte talebinizi operatörünüze iletebilirsiniz.

Şu an tüm operatörler müşterilerine konuyla ilgili kısa mesajlar göndermeye başladı. Bu şekilde 16 Mayıs’a kadar tüm kullanıcıların haberdar edilmesi planlanıyor. Peki ilgili talep hangi operatörde, nasıl iletilebilir?

Turkcell için uyarı tonunu duymak istiyorsanız E, istemiyorsanız H yazarak 6611’e kısa mesaj göndermelisiniz.

Vodafone için uyarı tonunu duymak istiyorsanız E, istemiyorsanız H yazarak 2222’ye kısa mesaj göndermelisiniz.

Avea için uyarı tonunu duymak istiyorsanız E, istemiyorsanız H yazarak 5555’e kısa mesaj göndermelisiniz.

Tabi işlemi operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilmeniz mümkün.numara-tasidiktan-sonra-cikan-sesNumara Taşınabilirliği Uyarı Tonunun Görevi Nedir?
Numara taşınabilirliği uyarı tonu, kullanmakta olduğunuz operatörün ön koduna sahip olan ve numarasını taşıyan aboneleri aradığınızda duyulan tondur. Yani karşıdaki numaranın ön kodu sizinkiyle aynı olmasına rağmen numarasını taşıyarak, başka operatöre geçtiyse bu tonu duyarsınız. Tonun amacı, tarifesi her yöne olmayan kullanıcıyı uyarmak.

Tabi günümüzde hemen her tarifenin her yöne olduğu düşünülürse uyarı tonunun geçerliği pek kalmadı. Bu yüzden BTK tüketicinin geri bilgirimlerini dikkate alarak bu şekilde yeni bir yasa hazırladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir