Nokia’dan Dört Yeni Telefon

Finlandiyalı telefon devi Nokia, Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2013) dört yeni telefonunu tanıttı. Nokia CEO’su Stephen Elop, ‘akıllı telefon kullanıcılarının günlük faaliyetlerini kolaylaştırmayı amaçladıkları yeni telefonların, sahip oldukları fiyat aralıklarında piyasadaki en iyi performansı sunacağını’ ifade etti. Dört modelin en ucuzu olan Nokia 105, sadece 15 Euro’dan satılacak.

Nokia, bugün başlayan MWC 2013’te ilk büyük tanıtımı yapan şirket oldu. Dört yeni akıllı telefon tanıtan Nokia, hem gelişmekte olan piyasalardaki nüfuzunu artırmayı amaçladığını, hem de Lumia serisiyle elde ettiği başarıyı sürdürmeyi istediğini ortaya koydu.

Nokia’nın patronu Stephen Elop, dört yeni telefonu tanıtmadan önce yaptığı konuşmada, “Rekabet gücümüzü yeniliklerle artırdık, ürün hattımızı genişlettik, uygulamalardan tarayıcımıza kadar yenilik getirdik… Akıllı telefonlarda herkes en iyi tecrübeyi istiyor. Nokia olarak kullanıcı tecrübesini artırıyoruz. Daha iyi fiyatlarla daha çok kişiye ulaşmak istiyoruz” dedi.

Elop, ardından Nokia 105, Nokia 310, Lumia 520 ve Lumia 720 modellerini tanıttı. Elop, “Bu bizim için çok önemli bir an. Yeni telefonlarımızla daha fazla insana ilham vermek, piyasaya değer katmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

nokia 1

 

YENİ TELEFONLAR, YENİ ÖZELLİKLER
Elop’un ardından yeni telefonlarını tanıtmak için sahneye çıkan Nokia baş tasarımcısı Marco Ahtisaari, ‘Nokia olarak daha cesur ve kalite odaklı bir görüş açısı takip ettiklerini’ belirtti.

Ahtisaari, “Sadece farklı görünmek için farklı olmaya çalışmıyoruz, bu ilgi çekici değil. Nokia olarak tasarımla farklılaşmak istiyoruz” dedi.

Ahtisaari, Nokia’nın kendine özgü farklılığını iki şekilde elde ettiğini belirtti: “Bunlardan ilki, Nokia’nın kendi kimliği. Daha insana özgü, gelişmiş, her zaman geleceğe odaklı yaklaşım… İkincisi ise insanların her gün telefonlarıyla yaptıkları işlemlere odaklanmak. Bu işlemleri daha iyi hale getirmek, incelemek ve geliştirmek.”

nokia 2


Ahtisaari, ilk olarak Nokia 301 telefonunu tanıttı. 301’i ‘kişisel tercihin güzel bir yansıması’ olarak tanımlayan Ahtisaari, 5 çeşit renk seçeceği olan telefonun tek veya çift SIM kart kullandığını belirtti.

Renk tercihinin kişiselleştirmede çok önemli yer tuttuğunu ifade eden Ahtisaari, “Renk statüyü, kimliği, onuru, kişinin kendisini temsil ediyor… Dahası, sizin arkadaşlarınıza telefon önerisinde bulunmanızı sağlayacak en önemli etkenlerden biri” dedi.

nokia 3


Kamera ve e-posta özelliklerini geliştirilen yeni telefonda ‘HD Voice’ özelliği bulunduğunu belirten Ahtisaari, bu sayede ‘arka plan seslerinin ortadan kalkacağını ve daha rahat konuşma tecrübesi elde edileceğini’ ifade etti.

nokia 4

301 ayrıca, Nokia Express tarayıcısını içerecek, Facebook, YouTube, Wikipedia gibi uygulamalara kıa yollar bulunduracak. 3.5G bağlantı özelliği bulunan cihazda birçok uygulamada hazır bulunacak.  Panorama fotoğraf çekme özelliği bulunan telefon, tek seferde 3-5 fotoğraf çekebiliyor.

Telefondaki bir diğer kamera özelliği, kendi fotoğrafınızı çekerken sesli yönlendirme olması. Bu sayede ekranın tam ortasına bakacak ve defalarca denemeye gerek kalmadan fotoğrafınızı çekebileceksiniz.

nokia 5

Nokia’nın Bluetooth özelliği Slam, sadece üç adımda telefonlar arasında paylaşım yapılmasını sağlayacak ve bu özellik Nokia olmayan bir telefonla da kullanıbilecek.

SADECE 15 EURO
Nokia 105, sadece 15 Euro’luk fiyatıyla Fin cep telefonu üreticisinin gelişmekte olan piyasalardaki kozu olacak.

Ahtisaari, bu telefonu ‘ilk kez akıllı telefon kullanacaklar ile ikinci bir telefon taşımayı tercih edenlerin almak isteyeceğini’ belirtti.

nokia 6

Canlı renklere sahip bir ekran, pratik menü, FM radyo, birçok oyuna sahip olan ucuz Nokia, toz geçirmeyen bir kılıfa sahip.

105’in bir diğer özelliği, süper uzun batarya süresi. Cihazı sadece ayda bir defa şarj etmeniz yeterli.

nokia 7

 

KAMERA ÖZELLİĞİ BOL TELEFON: 520
Lumia serisinin yenilerinden olan 520, değiştirebilir kapak özelliğine sahip. Böylece kendinizi ifade etmek için birden fazla renk kullanabilirsiniz.

nokia 8

4.4 inch (11.1 cm) genişliğinde ekranı bulunan telefon, 1 GhZ işlemci hızına, 8 GB dahili belleğe sahip. Ancak bellek 64 GB artırılabiliyor.

nokia 9

5 megapiksel autofocus kamerası bulunan Lumia 520,  Lumia 920 ile aynı dijital kamera teknolojisine sahip. Cihazda, ilginç kamera özellikleri de bulunuyor.

nokia 10

‘Cinemagraph’, fotoğraflara hareket kazandırmanızı sağlarken, ‘Photobeamer’, yüz yüze fotoğraf paylaşımı (telefonlar arası) sağlıyor, her ekrana göre fotoğrafları ayarlamanızı, anında duvar kağıdı değiştirmenize olanak veriyor.

nokia 11

HARİTA UYGULAMASI GÜÇLENDİ
Nokia’nın ‘Here Maps’ uygulaması, yeni modellerde çok üstün bir harita tecrübesi sunmayı vaat ediyor.

Uygulama, günlük ulaşım bilgilerini sürekli güncelleyen uygulama, görsel olarak otobüsten metroya kadar tüm kalkış saatlerini ve hatları infografik olarak kullanıcıya sunacak.

nokia 12

Kullanıcı, yerini harita üzerinde belirleyerek, dünyanın neresinde olursa olsun ulaşım bilhilerine erişebilecek.

Ahtisaari, “Nokia olarak, akıllı telefonları yönlendirmek yerine, insanların etraflarında yaşanan değişime adapte olmalarını sağlıyoruz” dedi.

YENİ AMİRAL GEMİSİ Mİ OLACAK?
Nokia’nın tanıttığı en dikkat çekici telefon, tabii ki en gelişmiş model olarak beliren Lumia 720 oldu.

4.3 inç (10.9 cm) ekran genişliğine sahip olan telefon,  görüntü kalitesi ve süper hassas dokunmatik ekrana sahip. Cihaz, tırnaklarınızın en ufak temasını bile algılayarak size tepki verecek.

nokia 13

SD micro card girişi bulunan Lumia 720, Nokia Music Plus hizmetiyle üstün bir müzik tecrübesi sunmayı amaçlıyor. Kullanıcıların ayda 4 Euro ödeyerek kullanacağı Nokia Music Plus, sınırsız müzik erişimi sağlayacak.

nokia 14

Carl Zeiss optik teknolojisi kullanan Lumia 920, her iki kamerasıyla da yüksek kalite fotoğraf çekimi vaat ediyor. Ön panelinde 6.7, arka panelinde ise 1.3 megapiksel kamera bulunan telefon, geniş açılı fotoğraf çekim özelliği sayesinde tek kareye dört kişiyi sığdırabiliyor. Cihazın mercek genişliği ise f/9.

Fotoğraflara, yer ve zama notu eklenebiliyor ve bir kartpostala dönüştürülebiliyor. Yakın alan iletişimi (NFC) özelliği bulunduran Lumia 720, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen 920 gibi kablosuz şarj özelliğine sahip.

nokia 16

NE ZAMAN PİYASAYA SUNULACAKLAR?
Etkinliğin son kısmında yeniden sahneye çıkan CEO Stephen Elop, “Günlük zorlukları ortadan kaldırmak için uğraştık. Fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, haritayı kullanmak gibi her gün yapılan işlemleri kolaylaştırmak ve Nokia kimliği altında yapmak için çalıştık. İnsanların kendi dünyalarında daha fazla yer ve mekana odaklanması için çaba gösterdik” dedi.

nokia 17

Elop, yeni modellerin ne zaman ve hangi fiyatla piyasaya sürüleceğini açıkladı:

105 – Asya ülkeleri başta olmak üzere Ortadoğu ve diğer bölgelerde ikinci çeyrekte 15 Euro’dan piyasaya sürülecek.

301 – İkinci çeyrekte, 120 ülkede, 65 Euro’dan satışa sunulacak,

Lumia 520 – Hong Kong ve Vietnam’da birinci çeyrek içinde, ikinci çeyrekte ise dünyanın diğer bölgelerinde 139 Euro’dan başlayan fiyatlarla piyasaya sunulacak.

nokia 18

Elop, ‘520’nin sahip olduğu fiyat aralığında piyasadaki en iyi akıllı telefon olacağını’ belirtti.

Lumia 720 – birinci çeyrekte Asya, Hong Kong, Vietnam ve Singapur’da satışa sunulacak. İkinci çeyrekte Hindistan ve Çin başta olmak üzere 249 Euro’dan başlayan fiyatlarla tüketicilerle buluşacak.

YAZILIM GELİŞTİRİCİLERE KAPILAR AÇILDI
Elop, sunumun sonunda Çin’in en büyük telekomünikasyon şirketi Chine Mobile ile aralarındaki ilişkinin de giderek güçlendiğini belirterek, “Sektördeki mücadeleyi baştan çiziyoruz. Daha iyi mobil cihazlar sunacak, daha geniş coğrafyaya hitap edeceğiz” dedi.

Elop, ‘Here Suit hizmetinin Nokia olmayan telefonlarda da kullanılmaya başlayacağını, böylece kullanıcı alanlarını genişleteceklerini’ ifade etti.

Birçok teknoloji firmasıyla işbirliklerini de geliştirdiklerini ifade eden Elop, ‘Nokia Express tarayıcısının Mozilla FireFox’un yeni versiyonunda çalışacağını’ söyledi.

130 binden fazla uygulama sunduklarını ifade eden Elop, 190’dan fazla ülkede 153’ten fazla cep telefonu opeatörüyle çalıştıklarını belirtti. Elop, “Uygulama Programlama Arayüzlerini artık yazılım geliştiricilere açacağız… Nokia’a özel benzersiz uygulamaların geliştirilmesi için geliştiricilere olanak tanıyacağız” dedi.

nokia 19

 

 

ntvmsnbc

 

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir