Nokia XL (RM-1030) akıllı telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar baş gösterdiğinde ya da kilit engellemeleriyle karşılaştığınızda formatlama işlemiyle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Formatlama işlemi cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları sileceğinden lütfen mümkünse işlem öncesi veri yedeği alın. Ayrıca akıllı telefon şarj düzeyinin en az %25 olmasını sağlamak da cihazın işlem sırasında düşük şarj dolayısıyla kapanıp, zarar görmesini engelleyecektir.

Nokia XL’a format atmak için kullanılabilecek 2 farklı yol var. Bunlardan ilki için menüye erişebiliyor olmanız gerekir; Ayarlar> Yedekle ve sıfırla> Fabrika verilerine sıfırla> Telefonu sıfırla> Her şeyi sil yörüngesini izlemelisiniz.

Diğer yol ise daha çok kilit desenlerinin unutulması bloke edilmesi gibi durumlarda kullanılan donanımdan format. Tabi bu seçeneği menüye erişimde sıkıntı çektiğiniz her durum için kullanabilirsiniz. Bu yöntemin mantığı, telefonun bazı fiziksel tuşlarını kullanarak kurtarma moduna(recovery mode) ulaşmak şeklindedir.nokia-xl-rm-1030-hard-format-atmaDonanımdan format yönteminin uygulanabilir olması için cihazı kapalı konuma getirmelisiniz. Daha sonra geçmeniz gereken aşamalar ise sırasıyla şu şekilde;

  • Ses açma ve güç(kilit) tuşlarına birlikte basarak telefonu açın.
  • Telefon açılıp, ekranda marka model bilgisi belirdiğinde yani Nokia yazısını gördüğünüzde güç(kilit) tuşunu bırakın ve ses açma tuşuna basmaya devam edin. 
  • Bir süre sonra telefon Android robotu gösterecek ve hemen ardından mavi renkli yazıların bulunduğu bir ekrana geçecek.
  • Karşınıza gelecek ekran, kurtarma modu ekranı. Burada seçenekler arasında aşağı-yukarı gidebilmek için ses tuşlarını, onay için ise güç tuşunu kullanmalısınız.
  • Ses kısma tuşuyla ‘Wipe data/factory reset‘ seçeneği üzerine gelerek güç tuşuyla onaylayın.
  • Yeni ekran teyit amaçlı. Yine ses kısma tuşuyla ‘Yes–delete all user data‘ seçeneği üzerine gelin ve yine güç tuşuyla onaylayın.
  • Telefon sıfırlama işlemini yapacak ve ilk ekrana dönecek. Bu aşamada aynı mantıkla ‘Wipe cache partition‘ seçeneğini de onaylamak telefonun bazı uygulama hataları vermesini engelleyecektir.
  • Son olarak ‘Reboot system now‘ seçeneğini güç tuşuyla onaylayarak, telefonun yeniden normal bir şekilde başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

İşlem tamam! Artık kurulumu yaparak, telefonu yeniden kişiselleştirmeye ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

2 thoughts on “Nokia XL Modeline Nasıl Format Atılır?”
    1. Eğer donanımdan formatı uygulamana rağmen sonuç alamıyorsan, yazılım yüklemesi yapman gerekecek. Ancak bu konuda bizim sitemizde paylaşılmış bir makale yok maalesef.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir