Nokia X3-02 İncelemesi

Dokunmatik teknolojisiyle birlikte, satış rakamlarında uğradığı büyük hayal kırıkları sonrası Nokia’nın ürün çeşitliliği için sunduğu bir model X3-02. Hem tuşlu hem dokunmatik yapısı ilk dönemler bir çok kişinin dikkatini çekmiş olsa da sonra bu hamlenin de hayal kırıklığı olduğunu anlamış olmalılar.

Sallanan ama yıkılmayan dünyanın en büyük mobil cihaz üreticisi Nokia, anlık olarak bu hamlesinde başarılı olmuş gibi. Zira incelememizdeki modelle başarılı sayılabilecek satış rakamlarına eriştiler. Fakat gelecek için kötü bir imaja sebebiyet verdiler. Bunun en büyük sebebi başarısız dokunmatik deneyimiydi. Mobil dünyada gelecekteki teknolojinin bu temele oturacağını düşürsek aslında hiç de iyi bir hamle olmadı. Günü kurtarmak burada kullanabileceğimiz en iyi tabir, tanımlama sanırım. Halbuki daha fazla beklenip, sabırla daha iyi teknolojiye sahip, gerçekten daha iyi modeller sunulabilirdi.

Başarılı tasarımına karşılık X3-02, bence dokunmatik hiç işin içine sokulmadan sadece bar tipi bir telefon olarak sunulmalıydı. Bir çok kullanıcı telefonlarının dokunmatiğini değiştirmek zorunda kaldı ki ancak bu şekilde stresten kurtulabildiler. Aslında telefon hitap ettiği kitleye çok şey vaad etti mi orasıda tartışılır fakat satıldığı fiyat insanların beklentilerini yüksek tutmasına sebep oldu.

Bu tip bir telefonun biraz olsun yırtmasına sebep olansa sunduğu bağlantı özellikleri oldu. Wi-fi, 3g, bluetooth gibi bağlantıları desteklemesi iyi. Fakat genelde internet için kullanılan tüm bu bağlantıların olmasına karşılık iyi bir internet deneyimi için küçük bir ekrana sahip. Bunun yanında 5 megapiksel kamerası mükemmel fotoğraflar çekmemesine rağmen değer olarak iyi bir yerde.

Son dönem Nokia modellerinin tümünde olduğu gibi bu modelde de güncellemeleri yakından takip etmeniz şart. Zira standart işletim sistemli model, kutusundan çıktığı haliyle çok fazla takılmaya neden oluyor.

Modelin iyi yönlerinden birine daha değinmek gerekirse o da tasarımına yakışan çeşitli renkleri; beyaz, gümüş, koyu metal, petrol mavisi, pembe, lila.

Sonuç olarak bu tasarıma daha iyisi olabilirdi, dokunmatiği kötü ve fiyatı bu performansa göre yüksek.

NOKIA X3-02 Teknik Özelliklerine göz atmak için lütfen tıklayın.

Tayfun Sağır

Author: Halil Akgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir