NOKIA X2-00 İnceleme

Artık çok azalmış olmasına rağmen yine de dönem dönem fiziksel tuş takımı olan bar tipi telefonlarla karşılaşmak mümkün. Tuşlu bari tipi telefonlar konusunda en iyi marka da şüphesizki Nokia’dır. Nokia’nın müzik dolayısıyla ses ağırlı bir telefonuyla karşınızdayız.

Nokia X2-00 güçlü ve net sesiyle tam bir müzik telefonu. Telefonun dışarı verdiği ses sizin için büyük önem arz ediyorsa iyi bir tercih. Telefonun arka tarafında biri üstte biri altta olmak üzere iki adet güçlü hoparlör bulunuyor. Bu nedenle dışarıya verdiği ses çok başarılı. Ayrıca telefonun sol bölümünde bulunan tuşlarla müzik çalarınızı ve radyonu kontrol etmeniz oldukça kolay.

Tam bir müzik telefonunuzu dememiz boşa değil! Zira telefonun radyosunu kulaklığa gerek kalmadan açabiliyorsunuz. Yani telefonda dahili radyo anteni mevcut, anten için kulaklığa gerek duymuyor. Özellikle iyi sinyal aldığınız yerlerde telefon ses performansından hiçbir şey kaybetmiyor.  Yeni dönem akıllı telefonlarda böyle bir sorun var; radyo performansı, müzik çalar performansı kadar başarılı değil. Ancak X2-00’da bu konuda bir sorun yok.

Nokia X2-00 ses performansı konusunda bizden tam not alıyor. Zira gürültülü ortamlarda çalışan bir çok kullanıcı için bu önemli bir özellik ve bu konuda ciddi bir talep söz konusu. Bir cep telefonunda aradığınız en önemli özellik güçlü ses ise X2-00 doğru tercih.

Telefonun öne çıkan diğer önemli özelliği ise kamerası. 5 megapiksel, led flaşlı bir kameraya sahip ve kendi sınıfında başarılı denebilecek düzeyde. Fotoğrafları için mükemmel net diyemiyoruz fakat yeterli. Telefondan görüntüleme başarılı olsa da bilgisayarda görüntülediğinizde, özellikle büyüyen fotoğraflarda kusurlar meydana çıkıyor. Yine de kamera bu fiyat için iyi. Zira piyasada aynı fiyatlı telefonların bir çoğu 3.2 megapiksel kamera kullanıyor. Ayrıca bir kamera tuşunun bulunması da artısı.

Nokia X2-00’a her yerde şarj aleti bulmanız mümkün. Hem ince Nokia soketinden şarj olabilirken hem de micro usb soketten şarj edilebiliyor. Kulaklık girişi müzik çalar bir telefona yakışır şekilde, son dönem telefonların tümünde olduğu gibi 3,5 mm jack.

X2 boyutları itibariyle biraz  büyük bir telefon. Tabii bunda telefonun güçlü hoparlörleri, ekstra konumlanmış ergonomik müzik çalar tuşları ve flaşlı kameranın etkisi büyük. Tasarımı kötü değil. Telefonun ülkemizde 3 adet rengi satışta. Beyaz, siyah ve kırmızı şeritli siyah. Bizim favorimiz düz siyah rengi.

NOKIA-X2-00-BLACK-CHROME-CEP-TELEFONU

Genel olarak şarj performansı iyi. Kullanıma bağlı 3-4 günü görebiliyor. Yoğun kullanımlarda ise 2 gün ortalamasında.

Artılarından sonra gelelim telefonun eksik yanlarına. Öncelikle telefonda 3g yok. Yani hızlı bir şekilde internet bağlantısı kuramıyorsunuz. İnternet kullanımı için tercih edilmemeli. Bu tip bir telefon için oldukça yeterli olan 2,2 inç boyutlarında bir ekrana sahip olsa da hızlı olmayan internetinden memnun kalmanız çok zor.


Kasa yapısı diri durmasına rağmen çok dayanıklı değil. Özellikle tuşları çok çabuk deforme oluyor. Özellikle ortadaki joystic tipi seçim tuşu çabuk dağılıyor. Dikkatli kullanıldığında ise problem yaratmıyor.

Diğer bir kusuru ise Nokia’nın 2008’den bu yana çıkardığı hemen tüm telefonlarda görülen yazılım problemi. Yazılımı kesinlikle güncel tutmalısınız. Maalesef ki bu uyarıyı incelemelerimize konu aldığımız hemen tüm Nokia telefonlar için yapıyoruz. Güncelleme yapmadığınız taktirde telefonunuz bir süre sonra donma yapmaya başlıyor, arama kaydından numara silememe gibi bir dizi problemle karşılaşıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da telefonun hafızasını çok yüklenmemeniz gerektiği. Özellikle yoğun mesajlaşan biriyseniz ve gelen mesajları silmek gibi bir alışkanlığınız yoksa telefon çok daha kısa zamanda donma yapmaya başlayacaktır. Eğer duyarsız kalırsanız bir süre telefonunuzun kitlenmesi çok olası.

Fiyat performans açısından biz başarılı bulduk. Zira gerçekten güçlü sesiyle ciddi bir açığı kapatıp, kullanıcıları çin telefon almaktan caydırıyor. Şu an dönem için sıfır fiyatı 350-400 lira civarı. İkinci el piyasası ise 150-200 lirası değişiyor. Parasının hakkını veriyor.


Sonuç olarak Nokia X2-00 güçlü sesi ve müzik deneyimi için tercih edilebilir. İnternet alışkanlığı olanlar ise farklı modellere göz atmalılar.

NOKIA X2-02 Teknik Özelliklerine göz atmak için lütfen tıklayın.

 

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir