Nokia marka telefonunuzda yazılımsal olduğunu düşündüğünüz sorunlar yaşıyorsanız, öncelikle telefonu formatlayarak bu sorunları aşmayı denemelisiniz.

Nokia marka telefonlarda bir çok sorunu formatlama-sıfırlama işlemiyle çözebilirsiniz. Zira Nokia modelleri en çok yazılım hatası veren telefonlar olarak arasındadır. Ancak basit bir kaç işlemle bu sorunların önüne geçmek mümkün.

Sürekli yaşanana donmalar, telefonun ağır çalışmaya başlaması, rehberden numara, mesajlardan kısa mesaj, galeriden dosya silememe, uygulama hataları, cihazın kendi kendine kapanıp-açılması gibi bir çok sorun yazılımsaldır. Sorunun çözümü için öncelikle format, daha sonra yazılım güncellemesi, en sonda sıfırdan yazılım yüklemesi denenmelidir. Tüm bu işlemlere rağmen sorunu çözülmeyen modeller için bir teknik servise danışmakta fayda var. Çünkü bu durumda sorun büyük ihtimalle donanımsaldır.

Formatlama-sıfırlama işlemi cihaza sonradan yüklenmiş tüm veri ve uygulamaları siler. Bu nedenle işleme başlamadan önce veri yedeği almakta fayda var. Ayrıca telefonu iyice şarj edip, en az yarısına kadar doldurmak da cihazın işlem sırasında düşük şarjdan dolayı kapanıp, zarar görmesini engeller.

Formatlama yöntemi diğer bir çok markada olduğu gibi Nokia’da da modelin kullandığı işletim sistemine göre değişir. Bunun için işletim sistemine göre format yöntemlerine ayrı ayrı değineceğiz.

STANDART İŞLETİM SİSTEMİ KULLANAN NOKİA MARKA TELEFONLARA NASIL FORMAT ATILIR?

Standart işletim sistemi genellikle sonradan program ya da uygulama yüklenemeyen ya da yüklense bile çok kısıtlı bir seçenek sunan telefonların kullandığıdır. Örneğin 6300, 6303, C3-00, X3, X2, C2-01, 2700, 2730 vb. cihazlar standart işletim sistemi kullanır.

Standart işletim sistemi kullanan Nokia bir telefona format atabilmek için iki farklı yöntem bulunur ve ikisi için de güvenlik kodunu bilmeniz gerekir. Güvenlik kodunu bilmiyorsanız cihazın güvenlik kodunu kırmak ya da kırdırmak, aynı zamanda cihazın formatlanmasını sağlayacaktır.

Menü üzerinden ‘Ayarlar’ bölümündeki ‘Fabrika ayarlarına geri dön’  seçeneğini güvenlik koduyla onaylamak, cihazı sıfırlamanızı sağlar. Genellikle ‘Fabrika ayarlarına dön’ seçeneğinde iki ayrı bölüm yer alır ki bunlardan ilki sadece ayar sıfırlaması yaparken ikinci bölüm olan ‘Tümü’, cihaz ayarlarıyla birlikte veri sıfırlaması da yapar. Bu aşamalarda telefonunuz sizi zaten bilgilendirecektir.

İkinci yöntem ise arama-tuşlama ekranında, Nokia sıfırlama kodu olan *#7370# tuşlamasını yapmak. Bu kod tüm standart işletim sistemli cihazlarda çalışmasa da bir çoğundan format atmanızı sağlar.

Standart işletim sistemi kullanan ancak tam dokunmatik olan Nokia modelleri için ise ayrı ayrı formatlanma yöntemleri bulunur. Bunun için site içi aratma yaparak ilgili modele ulaşabilirsiniz.

nokia-symbian-hard-format

SYMBIAN İŞLETİM SİSTEMİ KULLANAN NOKİA MARKA TELEFONLARA NASIL FORMAT ATILIR?

Symbian işletim sistemi, Nokia’nın WindowsPhone 8 işletim sistemine geçene kadar kullandığı en yaygın işletim sistemidir ve akıllı telefonların temelini oluşturur. Eskiden yeniye doğru örnek verecek olursak; 6600, 6630, N73, N95, E63,E72 gibi bir çok telefon Symbian işletim sistemi kullanır ve formatlanma yöntemleri hemen hemen aynıdır.

Symbian işletim sistemi kullanan bir Nokia telefonu formatlamak-sıfırlamak için 4 farklı yöntem bulunur.

Bunlardan ilki yine Menü> Ayarlar> Fabrika ayarlarına geri dön> Tümü yörüngesini izleyip, güvenlik koduyla onay vermektir.

İkinci yöntem için Nokia soft format kodu olan *#7780# kodunu kullanmaktır ki bu sadece ayar sıfırlaması için kullanılır.

Diğer bir yöntem ise Nokia hard format kodu olan *#7370# kodunu tuşlayarak, güvenlik koduyla onay vermektir. Bu yöntemle cihaz ayarlarıyla birlikte sonradan yüklenen veri ve uygulamalar da silinir.

Bu 3 yöntemle gerekli sonucu alamadıysanız ya da cihazı açıp, yukarıdaki işlemleri yapmakta sorun yaşıyorsanız, donanımdan format yöntemini kullanmalısınız. Bunun için telefonunuz kapalıyken  *(yıldız),  3,  arama tuşu(yeşil tuş) ile açma-kapama(güç) tuşlarına birlikte basmalı ve basılı tutarak, ülke seçim ekranına kadar beklemelisiniz. Eğer ülke seçim ekranına ulaşamıyorsanız, bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir ki bu cihazın formatlanamadığı anlamına gelir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, çok nadir de olsa bazı cihazlarda tuş kombinasyonun değiştiğidir. Örneğin klavyeli E72’de ve dokunmatik C6-01’de kombinasyonlar farklıdır. Bunların nasıl olduğunu öğrenmek için sitemizin arama bölümünde modeli aratabilirsiniz.

Eğer buraya kadarki formatlama yöntemleri sorununuzu çözemediyse veya güvenlik kodunuzu bilmediğiniz için işlemi yapamıyorsanız, sıfırdan yazılım yüklemesi yapmayı deneyebilirsiniz. Nasıl yapıldığını görmek için lütfen buraya tıklayın.

nokia-windowsphone8-hard-format-atma

WİNDOWS PHONE 8 İŞLETİM SİSTEMİ KULLANAN NOKİA TELEFONLARA NASIL FORMAT ATILIR?

WindowsPhone 8 işletim sistemi kullanan Nokia marka telefonları formatlamak için ise iki farklı yöntem bulunur.

Anlatacağımız ilk yöntem telefon menüsüne ulaşabiliyor olmanız gerekir. Bunun için Menü> Ayarlar> Hakkında> Telefonunuzu sıfırlayın> Evet yörüngesini izlemelisiniz. Yolu doğru izlerseniz telefon sıfırlama işlemini otomatik olarak yapıp, yeniden açılır.

İkinci yöntem ise telefonunuz uygulama hataları gibi nedenlerle açılmadığında en geçerli olan, donanımdan format seçeneğidir. Bu işlem için telefonunuzun tuşlarını kullanmalısınız.

Öncelikle telefonunuzun şarjda olmamasına dikkat edin! Telefonunuzun ses kısma tuşuna basın ve elinizi çekmeden telefonu şarja takın. Ekran bir ünlem işareti(!) belirecektir(Format işleminden vazgeçtiyseniz çıkmak için ses kısma ve açma kapama tuşlarına 10 saniye kadar basılı tutabilirsiniz). Ünlem işaretini gördüğünüzde görselde de aktarmaya çalıştığımız üzere sırasıyla; ses açma, ses kısma, açma-kapama(kilit) ve ses kısma tuşlarını basın. Ekran dönen iki çark belirecektir ki bu işlemi başarıyla gerçekleştirdiğiniz anlamına gelir. Yani formatlama işlemi başlamıştır.

Yapacağınız işlemleri sırası ile yazmak gerekirse;

* Ses kısma tuşuna basılır tutarken telefonu şarja takın,

* Ses açma tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın,

* Açma-kapama(kilit) tuşuna basın,

* Ses kısma tuşuna basın.

Nokia Lumia serisi telefonunuzun formatlandığını anlayabileceğiniz en kestirme yol, dönen çarkları görmektir. Herhangi bir işlem sonunda dönen çarkları göremediyseniz, aşamaları doğru gerçekleştiremediniz demektir.

Windows Phone 8 işletim sistemi kullanan, Lumia serisi tüm Nokia modelleri için format atma yöntemi aynıdır!

35 thoughts on “Nokia Marka Telefonlara Format Atma”
 1. Selamun aleykum telefonum nokya 6303 güvenlik kodu kırılmıyor #7370#denedım kırılmadı #7780#denedim güvenlik kodu tekrar kırılmadı ne yapmalıyım yardımcı olun

  1. Aleykümselam Cafer. Şu an bunun tek yolu elinde cihazı olan bir teknik servise başvurman.

 2. nokia 6300 guvenlik kodun biiilmrem onu format etmek olmur kece ede biilerem xahis mene komek edinde

   1. Eli merhaba. 6300’a format atılamaz. Bu yüzden yazılım yüklemesiyle kodlar kırılıyordu. Ancak artık Microsoft desteği kesteğinden, yazılım yükleme işlemi de yapılamıyor. Bir teknik servise başvurmalısınız.

 3. Telefonum Nokia Lumia 625 uygulama yüklemek icin Yeni windows hesabi acmak istiyorum sifirlamam mi gerek?

  1. Telefona bağlanmış bir hesap varsa evet, sıfırlamanız gerekir. Ama hiçbir hesap yoksa formata gerek yok, mağazaya giriş yapın ve ilgili yörüngeleri izleyerek, Microsoft hesabınızı telefona bağlayın.

   1. Önceden bi hesap var demek oluyorki sıfırlıycam ? ilgilendiğiniz için teşekkürler.

 4. telefona sim kartı takınca açılmıyor fakat sim kartsız açılıyor. ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Başka sim kartla deneyin. Eğer onunla açılırsa sim kartınızı değiştirin.

 5. benim tlefonu nokia c6 -00 kilit kodu koymuştum ama şimdi açamıyorum . ne yapma gerekiyor . 7,70 komutunu da denedim

    1. yazılım yükleme riskli bir işlemdir. cihazınız çökebilir de. riske girmek istemiyorsanız bir teknik servise uğrayın. 10 lira gibib ir ücretle cihazı sıfırlr.

  1. telefondan telefona, bölgeden bölgeye değişir, teknik servislere sormanız gerekir,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir