NOKIA Lumia 920 İnceleme

Nokia Lumia 920… Akıllı telefon piyasasında umutları gitgide tükenen Nokia’nın imdadına koşmuş, ümitleri tekrardan yeşerten bir model… Kısa bir süre önce Lumia 925 ülkemiz piyasasına giriş yapmasına kadar Nokia’nın ülkemizde satılan en iyi cep telefonu olma unvanı da kendisine aitti. Tahmin edilen ya da daha doğru bir tabirle istenilen satış rakamlarına ulaşamasa da akıllı telefon tarihinde önemli bir yer tuttuğu kesin! Hem yeni işletim sistemi ‘Windows Phone 8’in yaygınlaşması sırasında oynadığı rol  hem de Nokia’nın üst düzey akıllı telefon yapabileceğini tekrar kanıtlaması gibi bir çok sorumluluk üstlenen modeli bir çok ayrıntısıyla test ettik.

2012 Engadget Ödülleri’nde ‘Yılın En İyi Akıllı Telefonu’ ve 2013 IDEA (International Design Excellence) Ödülleri “İletişim Araçları” kategorisinde IDEA altını sahibi Nokia Lumia 920’ye ait detaylar şu şekilde…

NOKIA Lumia 920 Teknik Özellikleri

nokia lumia 920 yorumları

TASARIM

Bizim testimizde Lumia 920’nin tasarımına dair en dikkat çekici detay ağırlığı oldu; 185 gram! Bu rakam 2013 model akıllı telefonlar için zaten yüksek ancak 2012 senesinin telefonları içinde bile oldukça ağır. Örneğin Galaxy S3, iPhone 5 gibi telefonlarla kıyasladığınızda aradaki küçük fark bile kendini oldukça hissettirir seviyede. Kasada kullanılan malzeme tamamen geri dönüştürülebilir metallerden oluşsa da telefon gerçekten ağır!

Telefonun tasarım açısından gözlemlediğimiz ikinci bir kusuru ise yeteri kadar küçültülememiş olması. Örneğin 4,5 inç ekrana sahip olmasına rağmen telefonun genel boyutları 5 inç telefonlarla yarışabilecek seviyede… Ön bölümün alt ve üst taraflarındaki boşluklar bir şekilde giderilse daha iyi olurmuş. Boyut olarak büyük olmasına karşılık daha da iri! Yani Lumia 920 rakiplerine göre hem büyük, hem kalın hem de ağır!

İncelememize telefonun bir kaç kusuruyla başlamış olsak da değineceğimiz iyi yönleri de yok değil. Örneğin siyah, gri, kırmızı, sarı ve beyaz olarak 5 farklı renk seçeneği sunuyor olması markanın başarılı bir hamlesi. Ayrıca kasanın bir bütünlük içerisinde olması da ayrı bir artısı. Başta telefonun ağır olduğunu söyledik ancak akıllı telefonda metal kasaya yönelen kullanıcılar için Lumia 920’nin kasa yapısı oldukça ilgi çekici olacaktır. Başka belirttiğimiz ve bize göre eksi olan yönleri gözardı edersek tasarım gerçekten başarılı. Malzeme kullanımı olsun, detayların kasa üzerine yerleştirilmesi olsun Lumia ailesinin diğer üyelerine benzese de daha kaliteli olduğu kesin! Yukarıda da belirttiğimiz gibi Lumia 920 bir tasarım ödülünün de sahibi. Her ne kadar biz sarı ve beyaz renklerine hiç ısınamasak da siyah ve gri rengi çok hoşumuza gitti.

Telefonun bataryası çıkmıyor ki bu nedenle arka kapağı yok, hafıza kartı almıyor ve bu nedenle de hafıza kartı yuvası ile buna bağımlı herhangi bir kapağı yok, sim yuvası cihazın üst tarafında(iPhone 3’e benzer) ve telefonla aynı hizada ki bu detayların hepsi telefon kasasında oldukça iyi bir bütünlük oluşmasını sağlamış. Ürünün kasasını iPhone 3 serisinin profesyonelce makyajlanmış şekli gibi düşünebilirsiniz. Ancak iPhone 3’e göre çok daha şık!

Sonuç olarak eksilerine rağmen başarılı denilebilecek bir tasarıma sahip. Diri ve akıllı bir telefon düşünenlerin etraflıca bakmalarında yarar var.

nokia lumia 920 renkleri


YAZILIM VE DONANIM

Lumia 920 almadan önce tablolarda gördüğünüz özellikler sizi kesinlikle kandırmasın. Zira bir çok donanımı rakiplerine göre düşük, eksik görünebilir. Ancak kullandığı işletim sisteminden ötürü barındırdıkları oldukça yeterli. Ancak işletim sisteminin bir çok eksiği olduğu da bir gerçek!

Şöyle ki telefon 1 gb Ram, çift çekirdekli 1.5 GHz Snapdragon işlemci ve Adreno 225 görüntü birimi gibi donanımlar kullanıyor. Rakipleriyle kıyasladığınızda bunlar düşük ya da eksik görünebilir. Ancak işletim sistemi tüm bunları yeterli kılıyor ve donanımsal bir eksiklik fark ettirmiyor. Telefon kullanım süresi uzasa da yorulmalarıyla canınızı sıkmıyor. İşletim sistemi şimdilik eksik ancak eldeki veriler düşünüldüğünde yazılım ve donanım arasındaki uyum başarılı.  Fm Radyo, 32 Gb dahili bellek, 8 megapiksel kamera, wi-fi, bluetoot ve nfc gibi bağlantı özellikleri diğer donanımları arasında ve hepsi de gayet başarılı bir şekilde çalışıyor.


Telefonun donanımsal özellikleri üst düzey bir telefon için oldukça yeterli. Ancak yazılımsal olarak aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Şöyle ki Windows phone 8 işletim sistemi artıları olmasına karşılık bize göre hala yeterli seviyede değil! Windows Phone 8 için yakın zamanda ayrıca bir inceleme de paylaşacağız. Kısaca değinecek olursak; en dikkat çeken detay telefonun çok kararlı çalışıp, yok denecek kadar az donma-takılma yaşatması. Buna karşılık zayıf uygulama marketi ve opsiyon sağlayan seçeneklerin azlığı en büyük eksileri. Ancak akıllı telefonların mail, internet kullanımı(uygulama hariç düşünürsek), harita, döküman görüntüleme gibi ana özelliklerinin oldukça iyi kullanıldığını söyleyebiliriz.

Özellikle Android cihazların marka tercihlerinde arayüzler büyük rol oynar. Arayüzü markanın kendi kimliğini işletim sistemi üzerine yazması olarak düşünebiliriz. Windows Phone 8 işletim sisteminde ise durum biraz farklı. Hemen her şey aynıyken, markaya özel uygulamalara marketten erişmek zorundasınız. Bu bize biraz yetersiz bir davranış olarak geldi! Zira gerekli uygulamaların bir kaçına direk telefon menüsünden değil de uygulama marketinden ulaşmak zorunda kaldık. Markayı simgelemesi ve ön plana çıkarması gereken detaylar menü içerisinde yeteri kadar yok. Şimdi biraz markanın geliştirdiği yazılımlara göz atalım.

– NOKIA Bilen Göz( HERE City Lens)

Konum servisiyle ortaklaşa çalışan ve çevrenizdeki önemli yerleri gösteren bir uygulama. Uygulamayı açtığınızda kameranız da açılıyor ve çevredeki önemli yerleri canlı olarak gösteriyor. Aslında pek de canlı sayılmaz; uygulama kamerayı açıyor ancak tek esprisi size harita yerine kameranın baktığı noktayı göstermesi. Konum servisinin o an ne kadar iyi çalıştığına bağlı olarak ulaştığınız sonuçların doğruluğu değişiyor. Yine de faydalı! Hiç beklemediğimiz yerlerde dahi bölgenin bir çok mekanına ulaştığını belirtelim.

Şimdi de Nokia’nın diğer yazılımsal geliştirmelerine kısaca bir göz atalım…

– NOKIA Müzik

Nokia’nın çevrim içi müzik dinleme uygulaması. Arşiv oldukça geniş ve bu geniş arşivin kullanımı ücretsiz. İsterseniz albüm satın alabilir, kendinize özgü listeler belirleyebilirsiniz. Apple’ın iTunes’una oldukça benzer ancak ücretsiz kullanımıyla farklılaşıyor.

– Akıllı Çekim

Çektiğiniz bir çok  fotoğraf arasından en net olanını seçmenizi sağlayan bir uygulama. Özellikle hareketli görüntülerin çekimde oldukça işe yarıyor. Hareketli bir görüntüden video yerine sadece bir fotoğraf almak istediğinizde kullanabilirsiniz.

Donanım ve yazılımın telefonla iyi derecede uyumu ile yazılım oldukça kararlı çalışması hatırına bu bölümde de Lumia 920’yi başarılı sayıyoruz.

Nokia-Lumia-920-review

KAMERA VE GÖRÜNTÜLEME

8 Megapiksel çift led flaşlı bir kameraya sahip Lumia 920’nin ön tarafında  da 1,3 megapiksel çözünürlükte bir kamera yer alıyor ve bu iki kamera da başarılı denebilecek seviyede. Telefon reklamlarını gördüyseniz, marka tarafından daha çok gece çekimlerinin ön plana çıkarıldığını görürsünüz. Ancak Lumia 920 de bizce bu alanda başarısız. Bir çok akıllı telefon üreticisi bu tip vaadlerde bulunsa da biz henüz gece performansı çok iyi olan bir akıllı telefona denk gelemedik. Tabii Galaxy S4 zoom, Lumia 1020, Xperia Z1 gibi kamerası ön planda olan cihazları henüz incelemediğimizi belirtelim. Yine de gündüz çekimleri bu seviyedeki telefonlarla yarışabilecek düzeyde. Özellikle de gün ışığında video kaydı oldukça iyi!

Telefonun arka kamerası bir çok rakibiyle yarışabilir seviyede. Optik görüntü sabitleme, otomatik fokus, coğrafi etiketleme gibi özelliklere sahip kamerada PureView teknolojisi kullanılmış. Ayrıca bu kamerayı çalıştırabilmek için telefon üzerinde bir adet tuş da yer alıyor ki bu da kamera kullanımını ergonomik hale getiren detaylardan. Gün ışığında ya da iyi denilebilecek bir ışık fotoğraf çektiğinizde hem telefon hem de bilgisayar üzerinden görüntülemeleriniz başarılı olacaktır. Ancak gece ışığın zayıf olduğu yerlerde aynı durum söz konusu değil! Öyleki telefonda çift led flaş kullanılmasına karşın flaş menzili çok yüksek olmadığından ışıksız ortam çekimleri orta seviyede. Yani çok düşük ışıkta kamera ve flaş başarısız. Ancak örneğin ışıklandırılmış bir caddede iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Sonuç olarak kamera seçimlerinizde etkili bir unsursa rakiplerinden çok aşağı kalmadığını belirtelim. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde üst düzey akıllı telefon kameralarının 13 megapiksel seviyesinde olduğunu düşünürsek, diğer seçeneklere göz atmakta da fayda var.

Lumia 920 4,5 inç LCD ekran kullanan bir telefon. Bu yüzden çok üst düzey görüntülemeler yapamayacağınızı belirtelim. Ancak yine bu özelliği içinde çok kötü dememiz pek mümkün değil. Telefonun grafikleri oldukça net. Ayrıca fotoğraf ve video görüntülemelerinde de herhangi bir sorun yaratmıyor. Bunun yanında oyunlardaki grafik akışı da gayet iyi. Lumia 920’nin görüntüleme özelliğine de başarılı diyebilirken yine bir çok diğer özelliği gibi üst düzey diyemiyoruz!

PureMotion HD+ dokunmatik teknolojisi kullanan telefonun dokunmatiğini eldivenle bile kullanabilmeniz mümkün. Bunun için küçük bir ayar değiştirerek dokunmatik hassasiyetini üst seviye yapmanız yeterli olacaktır.

İNTERNET DENEYİMİ

Akıllı telefonların olmazsa olmazlarından birisi de internet ki burada önemli bir detay var; zannedersek Internet Explorer en iyi mobil cihazlarda çalışıyor. :) Tarayıcının sayfa görüntülemesini biz çok beğendik. İnternet tarayıcısı bir iOS performansı vermese de Android cihazlarla yarışabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  Farklı bir kaç sekme açıldığında dahi oldukça başarılı. Ancak şöyle bir şey var ki yine burada da işletim sisteminin eksiklikleri hissediliyor. Örneğin internet üzerinden video izlerken videoyu ileri geri sarmak, istediğiniz dakikaya gitmek pek mümkün değil. Tarayıcı konusunda diğer bir eksiklik de alternatifin olmaması. Windows Phone 8 mağazasında kayda değer bir tarayıcı yok. Zaten masaüstü bilgisayardan Internet Explorer’dan daha çok kullanılan tarayıcıların hiç birine yer verilmemişken kullanıcı en azından Opera Mini olmasını bekliyor ancak yok!

İnternet konusunda diğer nokta ise sosyal ağ, popüler site uygulamaları gibi konuların eksikliği. Windows Phone 8’in eksikliklerinin en çok hissedildiği noktalardan biriside burası. Örneğin Facebook, Twitter gibi sosyal ağların uygulamaları site şirketleri tarafından değil de Windows tarafından yapılmışken Instagram, Tumblr gibi sosyal ağların ise uygulaması yok. Bunun gibi bir çok örnek düşünebilirsiniz. Uygulama konusunda mağazada büyük eksiklikler mevcut.

Nokia-Lumia-920-şehrin gözü

ŞARJ PERFORMANSI

İncelemeye aldığımız bir çok üst düzey telefon gibi Lumia 920’nin de yoğun kullanımda şarjı ancak 1 gün gidiyor. Hatta diğer bir çok üst düzey telefondan daha geride olduğunu söyleyebiliriz. Şöyleki öğlen saatlerinde tam dolu olarak şarjdan çıkardığımız Lumia 920 ancak akşam 11’i görebildi ve gözlemlediğimiz kadarıyla bu durum yoğun kullanımda standart davranışı.

Şarjla alakalı diğer bir kusur da işletim sisteminin yetersiz şarj seviyesiyle ilgili yeteri kadar uyarı vermemesi. Biz testimiz süresince umulmadık zamanlarda şarj bitmesiyle çok fazla karşılaştık. İşin diğer bir kötü yanı ise telefonun iPhone cihazlar gibi şarja takıldıktan bir süre sonra açılması. iPhone’lar açılma için %5 seviyesini beklerken testimizdeki Lumia 920 %10 seviyesini görmeden hiç açılmadı. Bu da bir çok durumda sıkıntı teşkil edebilir.

FİYAT – PERFORMANS / SONUÇ

Akıllı telefonlar hayatımızdaki yerini genişletirken Nokia git gide küçüldü. Ancak buna rağmen yeniden ayağa kalkma hamlelerini ürünlerinin fiyatı üzerinden yapmıyorlar. Üstelik yeni bir işletim sistemi ve yeni seriler denerken bile! Örneğin Lumia 920 piyasaya çıkalı yaklaşık 1 sene olmasına karşın sıfır fiyatı hala 1300-1400 lira civarı. Halbuki büyük rakiplerinden Samsung Galaxy S3’ü bu fiyatlara alabilmek mümkün. Bu haldeyken sırf fiyat sebebiyle Lumia 920 almamış bir çok kullanıcı olduğunu biliyoruz. Eğer ürün bu ciddi rakibin bir kaç yüz lira aşağısında olmuş olsaydı, satış rakamları çok daha farklı olarak gerçekleşebilirdi. Biz de bu açından ürünü başarısız buluyoruz ve daha uygun bir fiyata sahip olması gerektiğini düşüyoruz.

Nokia Lumia 920 hakkındaki görüşlerimiz bu şekilde. Telefonla ilgili son bir toparlama yapmak gerekirse şöyle söylenebilir; sağlam kasa yapısı, seri kullanım ile donma, kasılma ya da takılma yapmayan işletim sistemi sizin için önemliyse Lumia 920 ciddi düşünülmesi gereken bir telefon. Ayrıca sık telefon değiştiren bir kullanıcıysanız ve hala Windows Phone 8 işletim sistemini kullanmadıysanız kesinlikle iyi bir seçenek. Ancak yukarıda belirttiğimiz kusurlardan herhangi birisi canınızı sıkacaksa alternatiflere göz atmakta yarar var.

Genel itibariyle rakiplerinin gerisinde bir mode olsa da biz Lumia 920’yi sevdik. Kusurlarını kapatan artıları var ve bu yüzden çok büyük sıkıntılar yaşatmadı. İşletim sistemi versiyon 8.1’e güncellendiğinde daha da güzel bir cihaz olacağı kesin!

Author: Tayfun Sağır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.